Урок з фізики
Тема: Лабораторна робота «Теплоаудит приміщення»
Мета: Формувати вміння спостерігати різні теплові процеси; навчити користуватися фізичними приладами; дотримуватися правил техніки безпеки при виконанні робіт; дослідити параметри мікроклімату; визначити обсяги втрат теплоти. Усвідомлювати необхідність збереження та раціонального використання теплової та електричної енергії для здобуття нашою державою енергетичної незалежності. Виховувати патріотизм, працелюбність, наполегливість.
Тип уроку: удосконалення знань, умінь і навичок.
Прилади: Пірометр GM – 300, термометр кімнатний, вимірювальна стрічка.
План схема уроку :
Етапи уроку |
Час, хвилини |
Методи й форми роботи |
|
1 |
|
|
4 |
Фронтальне опитування |
|
2 |
Метод «Гірлянда питань» |
|
10 |
Робота в групах
|
|
20 |
|
|
6 |
Метод «Гірлянда питань» |
|
2 |
Евристична бесіда |
Хід уроку
Фронтальне опитування:
Учитель повторює тему роботи, пропонує самостійно визначити мету даної роботи. Мотивацію навчальної діяльності можна здійснити методом «Гірлянда питань»
Завдання класу:
№ |
Найменування огородження |
Кількість |
0рієнтація |
Лінійні розміри |
Площа |
Характеристика |
1 |
Зовнішня стіна |
|
|
|
|
|
2 |
Зовнішня стіна |
|
|
|
|
|
3 |
Стеля |
|
|
|
|
|
4 |
Вікно |
|
|
|
|
|
5 |
Батареї |
|
|
|
|
|
6 |
Лампи |
|
|
|
|
|
|
Повітря |
Стіна |
Підлога |
Стеля |
Батареї |
||
внутрішнє |
зовнішнє |
внутрішня |
зовнішня |
|
|
|
|
температура |
|
|
|
|
|
|
|
Згідно з ДБН «Теплова ізоляція будівель» тепловтрати через огороджувальні конструкції визначаються за наступною формулою:
Qогр = [0,001 ⁄ (∑ δ ⁄ λ + δ із ⁄ λ із + 0,16)]·(t вн - t зов)·F (кВт)
де δ - товщина конструктивних шарів зовнішнього огородження ([δ]= м);
λ - коефіцієнт теплопровідності конструктивних шарів огородження
(визначаються згідно з довідниковими даними (([λ]=Вт/м · C°);
δ із - товщина теплової ізоляції в конструкції огородження ([δ]= м);
λ із - коефіцієнт теплопровідності теплової ізоляції огородження
(визначаються згідно з довідниковими даними залежно від матеріалу теплової ізоляції (([λ]=Вт/м · C°);
t вн – температура внутрішнього повітря (C°);
t зов – температура зовнішнього повітря (C°);
F – площа поверхні зовнішнього огородження приміщення, яка омивається з одного боку внутрішнім, а іншого – зовнішнім повітрям (м²);
0,16 – коефіцієнт, який характеризує умови теплообміну на поверхнях огороджень, (м · C°/Вт);
При розрахунках втрат теплоти через вікна користуємося
Q вікна (трансмісійні) = 0,001· Кв· (t вн - t зов) · Fв (кВт)
де Кв – коефіцієнт теплопередачі вікон ( Вт/м · C°);
Fв - площа поверхні вікон (м²);
Витрати теплоти на інфільтрацію через вікна залежать від витрат повітря, яке повинно надходити у приміщення, і перепаду температур:
Q вікна (інфільтраційна) = Cпов. · Vп · (t вн - t зов) (кВт)
де Cпов. - об'ємна середня теплоємність повітря, приймається рівною 0,92 кДж/ м³· C°)
Vп – секундні витрати повітря, яке надходить до приміщення через нещільності у вікнах)
Q вікон = Q т + Q і
Q тран = Q стіни + Q стелі+ Q вікон
Q люд= 0,120· Nл = к Вт
Nл - кількість людей у приміщенні
Q осв= 0.06· Nо = кВт
Nо – загальна потужність лам освітлення
Q оп= 0,008· F оп (t оп - t в) = кВт
F оп – площа поверхні опалювального приладу (м²)
t оп – середня температура гарячої води (C°)
t в – температура внутрішнього повітря (C°)
Запитання класу:
Учитель підбиває підсумок уроку.
Домашнє завдання: