ТЕМА уроку: «ДОВЖИНА КОЛА ТА ЙОГО ЧАСТИН. ПЛОЩА КРУГА ТА ЙОГО ЧАСТИН. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ.»
Мета уроку:
Предметні компетентності-повторити формули довжини кола і його частин та площі круга і його частин; сформувати вміння відтворювати вивчені формули, записувати їх відповідно до умови задачі; показати їх практичне застосування до розв’язування задач; формувати вміння міркувати, аналізувати й робити висновки; формувати ключові компетентності: спілкування державною мовою, математичну, інформаційно числову, соціальну і громадянську компетентності. розвивати логічне мислення, вміння аналізувати; уміння застосовувати знання для розв’язання задач різного рівня складності; виховувати інтерес до математики, увагу, старанність, активність, інтерес до нових знань і прагнень їх набути; виховувати культуру мовлення, уміння чітко висловлювати свої думки; навички самостійності і самоаналізу під час виконання практичних завдань;
Очікувані результати
Учень/учениця:
наводить приклади геометричних фігур, указаних у змісті;
пояснює, що таке: дуга кола; довжина кола; площа круга; правильний многокутник (трикутник, чотирикутник, шестикутник), вписаний у коло та описаний навколо кола;
співвідносить з об'єктами навколишньої дійсності вказані у змісті фігури;
обчислює: радіус кола за стороною вписаного в нього правильного многокутника (трикутника, чотирикутника,) і навпаки; радіус кола за стороною описаного навколо нього правильного многокутника (трикутника, чотирикутника) і навпаки; довжини кола і дуги кола; площі круга, сектора
будує; правильний трикутник, чотирикутник,;
застосовує вивчені означення, властивості та формули до розв’язування задач.
Тип уроку: застосування знань ,умінь, навичок
Наочність і обладнання:мультимедійна презентація, записи і малюнки до задач на дошці, картки самооцінювання, креслярське приладдя, підручник.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: фізика, географія, біологія.
Хід уроку.
І. Організаційно-психологічний етап
1) Притча «Ціль»
В стародавньому Римі жив один справжній майстер стрільби з лука. Він навчав багатьох учнів. Одного разу він прикріпив до дерева мішень і запитав кожного учня, що він бачить.
Один відповів:
«Я бачу дерево і мішень на ньому.»
Другий сказав:
«Я бачу стовбур дерева, листя, сонце, птахів на небі.»
Інші відповіли те ж саме.
Потім Вчитель підійшов до свого кращого учня і запитав:
«А що бачиш ти?»
Я не можу бачити нічого, крім мішені, - такою була відповідь…
Учитель повернувся до інших учнів і сказав:
«Тільки та людина може досягти мети, яка бачить перед собою конкретну ціль.»
Конкретною ціллю нашого сьогоднішнього уроку є здобуття успіхів при розв’язанні геометричних задач.
2) Інструктаж з оформлення карток успіху (самооцінювання роботи на уроці). Кожна з форм роботи оцінюється від 1до 3 балів.
Картка самооцінювання навчальної діяльності учнів
Вид роботи на уроці |
Кількість балів |
1 « Математичний диктант» (3б.). |
|
2 Гра « Вірю - не вірю» (3б) |
|
3 Розв’язування задач. №1---(1б.) №2---(1б) №3---(1б) №4---(1б) №5---(2б) №6 (2 б) |
|
Сума балів 12б |
|
ІІ Перевірка домашніх вправ
(№ 805, 807, 811, 814)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1) «Математичний диктант» Зараз проведемо математичний диктант, гру «Вірю -не вірю» для повторення теоретичного матеріалу.
Дописуємо речення:
(історична довідка про число π)
2)Дидактична гра «Вірю -не вірю»
3) ТРЕНІГ ЗНАНЬ ФОРМУЛ ( Учитель показує формули, учні коментують їх )
Які величини можна обчислити за наступними формулами:
S=
SΔ, де
- градусна міра дуги, що обмежує даний сегмент, SΔ- площа трикутника з вершинами в центрі круга і на кінцях цієї дуги.
При цьому знак «+» треба обирати, коли >180° та знак «-» - коли
<180°/
У випадку =180° сегмент є півкругом площа якого дорівнює
IV Розв’язування задач
Задача №1 -Довжина кола циркової арени дорівнює 42м. Знайдіть діаметр і площу арени. Відповідь. d=14м; S=147 Слайд (+ довідка про арену) Задача №2 Клумбу, діаметром 8м потрібно розбити на 8 рівних секторів для квітів різних видів. Скільки квітів одного виду можна посадити, якщо для кожної квітки необхідно 1дм2 . Відповідь.600 . Слайд
Задача №3 Петрик, допомагаючи бабусі, набирав воду з колодязя. Хлопчик підрахував, що підняти відро можна за 20 обертів валу. Яка глибина колодязя (у м), якщо діаметр валу дорівнює 0,2 м? Відповідь 12м. Слайд
Задача №4 Скільки квадратних метрів тканини потрібно взяти, щоб пошити спідницю типу «сонце» для дівчинки з обхватом талії 60 см. Бажана довжина спідниці – 30 см.
Задача №5 Перед посівом соняшників у фермерів виникло питання щодо вибору найбільш урожайного сорту. Один із запропонованих сортів дає можливість виростити соняшники діаметром 30 см(у середньому), а другий- соняшники з діаметром 20 см(у середньому). При цьому чисельність на 1 га рослин першого сорту вдвічі менша від чисельності на 1 га рослин другого сорту. Який сорт соняшнику вибрали підприємці(Уважати, що густина наповнення і розмір насіння в соняшників однакові.)
Розв’язання .Нехай чисельність соняшників першого сорту дорівнює m штук на 1 га, тоді чисельність соняшників другого сорту дорівнює 2m штук на 1 га.Тоді площа, яку корзинки соняшників першого сорту на 1 га дорівнює 706,5m см.кв., а корзинки соняшникыв другого сорту -628mсм.кв. Отже. Фермери вибрали перший сорт.
Задача №6 (додатково) У круг вписано квадрат зі стороною а. Знайдіть площу меншого із сегментів, основою яких є сторона квадрата. Відповідь. Слайд
V.Підсумки уроку.
(розв’язати завдання пізнавального характеру).
На земній кулі є птахи – безпомилкові метеорологи. Вони прогнозують погоду на літо. Ці птахи будують гніздо із піску у вигляді зрізаного конуса, у верхній основі якого відкладають яйця. Висота гнізда залежить від того, яким буде літо: сухим чи дощовим. Якщо літо дощове – гніздо високе, щоб вода не затопила його, якщо сухе – гніздо низьке.
Якщо відповісти на запитання і скористатися шифром, можна дізнатися назву птахів.
Запитання
1.Формула довжини кола.
2.Відношення довжини кола до його діаметра.
3.Відстань від центра кола до будь-якої його точки.
4.Значення яким користуємося ми.
5.Відрізок, що сполучає дві точки кола.
6.Довжина дуги кола обчислюється за формулою …
7.Площа сектора, кутова величина дуги якого n°, дорівнює …
8.Площа сегмента,який не дорівнює півкругу, обчислюється за формулою …
Шифр Слайд
– Л С =2
R - Ф
S=
SΔ----О
Н
S=
.– Г Хорда І
Радіус – А 3,14 М
Відповідь: ФЛАМІНГО
--- А тепер діти настав час заповнити до кінця листи самоконтролю
Заповнення листа самоконтролю