Геометрія, 9 клас.
Тема уроку. Формула Герона .Формули радіусів вписаного й описаного кіл трикутника.
Мета уроку: формування предметних компетентностей:
удосконалити вміння обчислювати площу трикутника, зокрема за формулою Герона, за радіусом кола, описаного навколо трикутника, та радіусом кола, вписаного в трикутник;
формування ключових компетентностей:
формувати вміння ставити запитання і розпізнавати проблему;
формувати здатність застосовувати навички роботи в парі;
сприяти вихованню чесності, відповідальності за свої дії;
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: мультимедійна дошка
Вимоги до рівня підготовки учнів: використовують формулу Герона під час розв'язування задач.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відповісти на запитання, які виникли в учнів при їх виконанні.
Математичний диктант
)Відповіді. 1) 6 см2; 2) 3 см2; 3) см2; 4) 4 см2; 5) 6 см2; 6) 1,5 см2.
3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Сьогодні ми ознайомимося з тим, як можна знайти площу трикутника, якщо відомі три його сторони. Цю формулу одержав Герон Александрійський, давньогрецький учений, який жив в Александрії в І ст. н. є. Відомо, що він був ученим-інженером, займався геодезією і прикладною математикою.
Формулу виводять на дошці учні, які готовилися до даного етапу уроку заздалегіть.
Розв'язування задач (робота в парах)
1.Знайдіть площу трикутника за трьома сторонами
а) 17, 65, 80; б) , , 6; Відповідіа) 288 ; б) 10.
2.№ 5.13
4. Закріплення й осмислення нового матеріалу
Колективне розв'язування задач
Сторони трикутника дорівнюють а, b, с. Знайдіть висоту трикутника, опущену на сторону с.
Розв'язання
, .
Оскільки S = chc, то hc = = .
Відповідь. .
Самостійне розв'язування задач (один з учнів працює на закритій дошці)
Сторони трикутника дорівнюють 30 см , 25 см і 25 см. Знайдіть висоту трикутника, опущену на сторону 25 см.
Розв'язання
,
(см2).
S = ∙ 25 ∙ h, 300 = ∙ 25 h, h = = 24 (см).
Відповідь. 24 см.
IV. Самостійна робота
Варіант 1
Варіант 2
Розв'язання до завдань самостійної роботи
Варіант 1
1. = 8, = 12(см2).
S = ∙ 6 h, h = - = = = 4 (см).
Відповідь. 4 см.
Варіант 2
1. = 81, = 288(см2).
S = ∙ 80 ∙ h, h = = = 7,2 (см).
Відповідь. 7,2 см.
V. Домашнє завдання
Розв'язати задачі: № 5.8; 5.14.
VI. Підбиття підсумків уроку Завдання класу
1