УРОК НА ТЕМУ: «ПЕРПЕНДИКУЛЯРНІСТЬ ПРЯМИХ І ПЛОЩИН»
Бокало Г.В., викладач математики ВПУ №29 м.Львова
Тема. Перпендикулярність прямих і площин
Тема уроку. Повторення та систематизація знань за темою
“ Перпендикулярність прямих і площин ”.
Мета уроку:
Навчальна: розширити і поглибити знання учнів про перпендикулярні прямі, пряму перпендикулярну до площини, перпендикулярні площини, ознаку перпендикулярності прямої і площини, властивості перпендикулярних прямих і площин, теорему про три перпендикуляри.
Розвивальна: розвивати уміння учнів застосовувати знання з геометрії при розв’язанні задач пов’язаних з практикою життя, працювати з додатковою літературою, формувати пізнавальний інтерес до даної теми.
Виховна: виховувати почуття колективізму, навички групової роботи, почуття взаємної відповідальності.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, вмінь і навичок учнів.
Метод проведення уроку: урок – гра.
Між предметні зв’язки: креслення: тема “Ортогональне проектування”
Література: О. В. Погорєлов. Геометрія. Підручник для 10 – 11 класів середньої школи. О. М. Роганін. Геометрія 10 кл. Плани – конспекти уроків. Математика після уроків. Тиждень математики / Упорядн. І. С. Маркова – Х.: Вид. група “Основа”, 2006.
Обладнання: картки із завданнями, картка поповнення рахунку, комп’ютерна дискета, висок,
модель: прямокутного паралелепіпеда,
модель: перпендикулярних площин,
модель: ознаки перпендикулярності площин,
таблиця: теорема про три перпендикуляри,
таблиця: до задачі 1 (ІІ – й тур), таблиця: до задачі 3 (ІІ – й тур),
таблиця: до задачі 5 (ІІ – й тур), таблиця: до задачі 2 (ІІІ – й тур),
таблиця: до задачі 3 (ІІІ – й тур), таблиця: до задачі 4 (ІІІ – й тур),
таблиця: до задачі 6 (ІІІ – й тур), таблиця: до задачі 5 (ІV – й тур),
скринька, кубики трьох кольорів – синій, зелений (по 6 штук), червоний (2 штуки), (синій – математика, зелений – фізика, червоний - література).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
оголошення теми, мети і завдання уроку. Представлення капітанів команд і ознайомлення з умовами гри.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.
Група ділиться на три підгрупи.
Три команди учасників змагань по 7-8 учнів у кожній, які змагаються; ведучий (роль ведучого може виконувати вчитель або учень); група членів журі (3 учні).
Кожна підгрупа обирає керівника підгрупи, кожний член команди має емблему із власним номером (1,2,3,…,8).
Гра складається з чотирьох турів:
1-ий тур. Розминка
Керівник кожної підгрупи витягує для своєї команди по 4 питання. Питання витягуються по черзі. Керівник підгрупи зачитує питання за декілька секунд відповідь. За кону правильну відповідь зараховується 1 бал.
Питання.
Математична пауза. Вірш Г. Г. Вазінської “Серенада одній теоремі”.
2-ий тур. Змагання між керівниками підгруп.
Кожний керівник підгрупи витягує для себе по 2 питання. На обдумування дається по 1 хвилині. Два завдання оцінюється п’ятьма балами.
Питання.
Пряма перпендикулярна до прямої
, і яка проходить через точку
, пряма
.
Висок являє собою тягарець до якого прив’язаний шнурок. За законами всесвітнього тяжіння, якщо висок тримати за шнурок (висок у стані спокою) то висок є перпендикулярним до поверхні землі, а тому всі об’єкти які є паралельні до нього (у даному випадку стовп) є перпендикулярні до поверхні землі за рахунок чого вони є стійкими. Ця властивість використовується будівельниками при будівництві будинків, і інших споруд.

Прямі
і
між собою паралельні.
Якщо дві прямі, які перетинаються паралельні відповідно двом перпендикулярним прямим, то вони теж перпендикулярні.
Отже прямі
і
перпендикулярні.
- прямокутний У якому
Математична пауза. Г. Г. Вазінської “Перпендикуляр і похила”
3-ий тур. “Ти мені - я тобі”.
Керівник третьої підгрупи витягує два питання для першої підгрупи; керівник першої підгрупи витягує два питання для другої підгрупи, а керівник другої підгрупи витягує два питання для третьої підгрупи
3 – 1
1 – 2
2 – 3
1,3,5 – питання оцінюється по 2 бали;
2,4,6 – питання оцінюється по 3 бали;
Відповідає з підгрупи той хто знає.
Питання.
Якщо площина проходить через пряму, перпендикулярну до другої площини, то ті площини перпендикулярні.
До площини
За теоремою Піфагора
Спільним перпендикуляром до двох мимобіжних прямих називається відрізок з кінцями на цих прямих, перпендикулярний до кожної з них.
Знайти відстань від вершини
Розглядаємо
- гіпотенуза
Якщо проектуючі прямі перпендикулярні до площини проекцій, таке проектування називається ортогональним, або прямокутним. Ортогональне проектування - вид паралельного проектування, тому воно має властивості паралельного проектування.
За теоремою Піфагора
Музична пауза. Пісня “Троянди”.
4-ий тур. Бліцтурнір. Триває 2-3 хвилини (як вирішить вчитель).
Пропонується 10 – 15 запитань.
Використовуємо скриньку “Щасливий випадок”, кубики трьох кольорів – синій. зелений, червоний (синій – математика; зелений – фізика; червоний - література). Кубики виймаються по черзі для кожної команди. Зачитується питання, питання не повторюються … Якщо відповіді немає відповідає ведучий. За кожну правильну відповідь зараховується 1 бал.
Питання.
У членів журі листочки для обліку за зразком:
|
Тур |
Номер запитання |
Номер членів команди 1 2 3 4 5 6 7 8 |
|
І |
1 2 3 4 |
|
|
ІІ |
1 2 |
|
|
ІІІ |
1 2 |
|
|
ІV |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 |
|
Якщо член підгрупи відповів правильно, проти нього ставиться +.
Після закінчення гри журі оголошує підгрупу яка набрала найбільшу кількість балів, а вчитель за листочками обліку відповідей, які вели члени журі, виставляє оцінки. За листочками видно хто і як працював.
ІV. Підведення підсумків уроку та оцінювання знань учнів:
V. Домашнє завдання.
О.В.Погорєлов Геометрія. 10 – 11 клас. Повторити §3 п. 18, 19, 20, 21 ст. 28 - 32. Розв’язати № 40, 60 ст. 37 – 39