Конспект уроку з геометрії у 8 класі на тему "Теорема Піфагора. Розв'язування задач" містить цікаві задачі прикладного характеру. До задач виконані рисунки.
Урок з геометрії у 8 класі
Тема уроку: розв’язування прямокутних трикутників
Мета уроку: 1)повторити теорему Піфагора, перевірити як учні її розуміють;
розглянути наслідки, що випливають з теореми Піфагора,
єгипецький трикутник; формувати вміння застосовувати
теорему Піфагора для знаходження невідомих сторін
прямокутного трикутника;
2) формувати уміння чітко, зрозуміло, лаконічно виражати свою
думку державною мовою, аргументовано доводити правиль-
ність своїх дій; вчити підбирати потрібні знання, щоб застосу-
вати їх в житті
Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Обладнання та наочність: підручник, креслярські прилади, заготовлені малюнки, заготовлені задачі, комп’ютер з інтернетом.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашніх завдань
Задачі за готовим малюнком
ІІІ. Удосконалення знань і вмінь.
Попрацюємо з інтернетом. Знайдімо інформацію про єгипецький трикутник та ознайомимось цією інформацією.
То що це за такий трикутник?
Чому називається єгипецьким?
Робота з підручником
Розв’язування задач.
1. Задача № 16 [ 2, cт.107]
Між двома фабричними будівлями побудовано похилий жолоб для транс-портування матеріалів.Відстань між будівлями дорівнює 10 м, а кінці жолоба розташовані на висоті 8 м і 4 м над землею.Знайти довжину жолоба.
Задача № 2. Із підручника “Математика” Л.П. Магницького. Сталося якомусь чоловіку до стіни драбину поставити, стінки ж тої висота є 117 стоп. І відати хоче він, на скільки стоп драбини нижній кінець від стіни отстояти має, якщо драбини довжина 125 стоп.
Розв’язання: з Δ BCА – прямокутний трикутник : АС2= АВ2 – ВС2,
АС2 = 125 -117 =15625 – 13689 = 1936 ; АС = 44 ( стоп ).Відповідь: 44 стоп
Задача 3. Менша основа прямокутної трапеції дорівнює 9 см, більша її діагональ – 17см, а висота – 8 см. Знайти периметр трапеції.
Розв’язання: АВСН – прямокутник, ВС = АН = 9 см, АВ = СН = 8 см,
ВD = 17 cм.
З ΔВАD, кут А – прямий, АD2 = BD2 + AB2; АD2 = 289 – 64 = 225 ,
AD = 15 cм, HD = AD – AH = 15 cм - 9 см = 6 см.
З ΔСНD, кут Н– прямий, СD2 = НD2 + СН2; СD2 = 64 + 36 = 100,
CD = 10 cм. РABCD = AB +BC + CD + AD = 8 см + 9 см + 10 см + 15 см =
= 42 см . Відповідь: 42 см
Задача 4. За 40 м одна від одної ростуть дві ялинки. Чи можна обчислити відстань між верхівками ялинок, якщо висота однієї 31 м, а висота другої –
6 м ?
Розв’язання: АС = 31 м, DH = 4 м, АD = BH = 40 м, СВ = АС – АВ = 27 м,
ABHD – прямокутник. З ΔBHC, СВН = 900 , СН2 = ВС2 + ВН2 , СН2 = 1600 + 729 = 2329 (м2 ), СН = 48,3 м. Відповідь. 48,3 м.
ІУ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
У. Домашнє завдання :
1. Завдання за підручником: вчити п. 16 , виконати № 535, 538 [ 1, ст.117 ]
Список використаних джерел:
1. Геометрія : підрруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закладів /А.Г.Мерзляк,
В.Б. Полонський, М.С. Якір. – Х.: Гімназія, 2016. – 208 с.
2. Погорєлов О.В. Геометрія: Планіметрія: підрруч. для 7-9 кл. загальноосвіт.
навч. закл.- 6-те вид.- К.: Школяр, 2004.- 240 с.
Інтерне ресурси
Піфагор. Єгипетський трикутник. [ Електронний ресурс ]- Режим доступу:
Вікіпедія