Урок з хімії в 7класі з теми "Хімічні властивості кисню"

Про матеріал
Пропоную розробку відкритого уроку з хімії в 7класі з теми "Хімічні властивості кисню" з використанням ІКТ.
Перегляд файлу

КРИНИЧНЕНСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

 

 

 

 

РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО УРОКУ З ХІМІЇ  7 КЛАС

 

 

 

Тема уроку :

 

                ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ КИСНЮ.

 

 

 

 

                                                                       Підготувала:

                                                                      вчитель хімії вищої категорії,

                                                                      «старший учитель»

                                                                      Криничненської ЗОШ І-ІІІ ступенів 

                                                                       Болградського району   

                                                                       Одеської області

                                                                      КОЙЧЕВА ІРИНА ГЕОРГІЇВНА

 

 

 

 

 

КРИНИЧНЕ, 2020

Тема уроку:Хімічні властивості кисню.

Мета уроку:

Дидактичні:

 - закріпити знання учнів про оксиген як хімічний елемент, а також про кисень, як просту речовину; поширення його в природі і основні фізичні властивості;

- сприяти формуванню знань учнів про хімічні властивості кисню;

-забезпечити умови для засвоєння учнями понять: оксиди, реакції з'єднання, реакції окислення;

-сформувати вміння записувати рівняння хімічних реакцій горіння простих речовин (металів і неметалів) в кисні;

- сприяти осмисленню учнями  ролі кисню на землі і в житті людини.

Розвиваючі:

сприяти формуванню:

-вміння виділяти загальні і суттєві ознаки і властивості;

- вміння побачити проблему і знайти шляхи її вирішення;

-вміння спостерігати за демонстраціями і робити висновки;

-вміння застосовувати отримані знання на практиці при складанні рівнянь реакцій;

-продовжити розвиток самостійності, уміння працювати в групах.

Виховні:

-сприяти вихованню сумлінного ставлення до навчання, ініціативності, наполегливості, здатності долати труднощі для досягнення мети;

-сприяти розвитку інтересу до вивчення предмета хімії.

Методи та прийоми: робота в групах, виконання експериментальних дослідів, робота з підручником,опорний конспект.

Обладнання та реактиви: колби,заповнені киснем,лучина, сірка, фосфор, мультимедійна презентація, картки завданнями ,смайлики.

Тип уроку: комбінований, основна частина-формування нових знань.

                                        План уроку.

1.Вступне слово вчителя.

2.Актуалізація опорних знань.

3.Мотивація навчальної діяльності.

4.Засвоєння нових знань.

5.Узагальнення і висновки.

6.Закріплення нового матеріалу.

7.Домашнє завдання.

8.Рефлексія.

КОНСПЕКТ УРОКУ

                                      Хід уроку.

I.Організація  класу.

Добрий день,учні! Сьогодні у нас на уроці присутні гості, мої колеги – вчителі хімії нашого району. Давайте дружно привітаємо їх і подаруємо один одному добру посмішку, а це додасть вам заряд бадьорості, для того, щоб ви плідно попрацювали на уроці.

2. Актуалізація опорних знань учнів.

Ми продовжимо нашу розмову про речовину, навколо якої за словами шведського хіміка Якоба Берцеліуса, обертається вся земна хімія.

 Слайд1.     У чому горять дрова і газ,

                     Фосфор, водень і алмаз?

                    Дихає кожен із нас

                    Кожен день , кожну годину?

                     Без чого мертва природа?

          Відповідь:        ( без Кисню)

 

Питання.А чому Кисень є однією з найбільш життєво важливих речовин в природі; є речовиною, без якої практично не існувало б планети, заселеної живими організмами?

(Відповіді  учнів).

 1. Кисень підтримує дихання. Без кисню людина може прожити декілька хвилин. 

 2.Кісень підтримує горіння.

Питання.  Чим важливий процес горіння для людини?

 (Відповіді учнів).

Неможливо уявити собі наше життя без горіння:Це:

- приготування їжі, опалення;

-виробництво електроенергії;

-робота транспорту;

- металургія, промислові підприємства і т.д.

Всі ви прекрасно розумієте значення кисню на планеті, тому нам необхідно дізнатися про нього практично все.

    Давайте згадаємо, що ми вже знаємо про кисень. Але для цього уявімо собі, що ми з вами є співробітниками невеликої хімічної лабораторії, де працюють

- лабораторія теоретичної хімії

-лабораторія геологічної хімії

-лабораторія фізичної хімії

-лабораторія експериментальної хімії.

 

Давньоримський поет Овідій сказав, що

 «Кисень - як Бог, невидимий, всюдисущий і всемогутній»

Вам потрібно, виконавши відповідні завдання, переконати нас в правильності його висловлювання.

Робота в групах. (Учні працюють в групах, кожна група отримує завдання, яке виконує протягом 2хвилин)

 

 

 

Лабораторія  теоретичної  хімії

?Завдання 1.

Охарактеризуйте хімічний елемент, який утворює Кисень за планом:

1. Хімічний елемент (назва) - ____________________________

2. Хімічний символ елемента - _____________________________

3. Відносна атомна маса - _____________________________

4. Положення в Періодичній системі:

           Номер групи, підгрупа - __________________________________

           Порядковий номер      -          __________________________________

           Валентність - __________________________________

 5. Прості речовини в природі - _________________________________

 6. Хімічні формули простих речовин - _______________

 

(Один з учнів групи заповнює відповіді на інтерактивній дошці)

Лабораторія фізичної хімії

? Завдання 1.

Доведіть, що давньоримський поет Овідій мав рацію, сказавши про кисень, що він:

«... як Бог-невидимий ...»

Перерахуйте ознаки, що характеризують фізичні властивості Кисню та складіть схему на дошці.

(На столах учнів знаходяться аркуші ,на яких вони вписують ознаки,що характеризують фізичні властивості кисню і заповнюють схему на магнітній дошці)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Лабораторія геологічної хімії

? Завдання 1.

( На столах учнів групи є макет діаграми для заповнення)

Доведіть, що давньоримський поет Овідій мав рацію, сказавши про кисень, що він:

«... як Бог-всюдисущий ...».

Що ви знаєте про поширення Оксигену в природі?

Знайдіть сектор діаграми, що виражає масову частку Оксигену і вкажіть% поширення Оксигену відповідно в:

-атмосфері _________________________________________

-гідросфері ________________________________________

- земній  корі ________________________________________

- живій природі _____________________________________         

 

 

Лабораторія експериментальної хімії

?  Завдання 1.

Які методи добування кисню вам відомі? Запишіть відповідні рівняння реакцій.

Як експериментальним шляхом довести наявність кисню? Визначте, в якій з виданих вам колб міститься кисень.

(Учні проводять експеримент на демонстраційному столі.Повторення правил з ТБ)

Визначення тліючою  лучиною- лучина яскраво спалахує, що підтверджує здатність кисню підтримувати горіння.

Обговорення результатів роботи кожної групи,виступ учнів.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Питання.А чому Овідій назвав кисень ще всемогутнім?

                     Це нам належить з'ясувати сьогодні на уроці.

Кисень всемогутній, а це значить, що він є однією з найбільш хімічно активних речовин на нашій планеті. І в цьому ми частково переконалися, виконуючи практичну роботу сьогодні, при проведенні експерименту.

Питання.     У чому ж проявляється  активність кисню? (Відповідь учнів)

Лучинка на повітрі тліє, а в чистому кісні - яскраво горить.

Питання.     Яке явище ми спостерігаємо і чому?

(Відповідь учнів)

Хімічні ознаки - виділення тепла и світла.

 Здатність кисню підтримувати горіння є однією з його хімічних властивостей. І як ви вже  здогадалися, мова сьогодні піде про ....? ... хімічні властивості кисню.

 

 

 

ІV. Засвоєння нових знань.

Тема уроку:Хімічні властивості кисню.

Кисень - хімічно дуже активна речовина, реагує майже з усіма речовинами, але тільки по-різному.

Питання. Згадайте, як поділяють всі речовини?

(Відповідь учнів.  Всі речовини ділять на прості та складні.)

Так ось, кисень взаємодіє як з простими, так і зі складними речовинами. Сьогодні на уроці ми розглянемо взаємодію кисню з простими речовинами.

Записуємо в зошиті: (складання опорного конспекту)

Взаємодія кисню з простими речовинами:

Питання. Як поділяють прості речовини?

(Відповідь учнів.  Метали і неметали)

Отже, кисень взаємодіє як з металами, так і з неметалами

                                                       О2

                                                  взаємодіє

                                 Метали                       Неметали

Розглянемо спочатку взаємодію кисню з деякими неметалами.

Реакцію, яку ми зараз розглянемо людина здійснювала знезапам’ятних часів.

1.Взаємодія з вуглецем. (відеоролик досліду)

Будь-яке  хімічне  явище супроводжується хімічною реакцією.

(Робота з підручником) - записати реакцію в зошитах.

У кисні вугілля яскраво горить.

С + О2 = СО2

2. Взаємодія з сіркою (демонстрація  досліду) -

У кисні сірка горить яскравим полум'ям. Рівняння реакції виписати за підручником.

S + O2 = SO2

3. Взаємодія з фосфором (демонстрація досліду)

У кисні фосфор горить сліпучим полум'ям, і колба заповнюється білим димом , фосфор (V) оксидом.

    4Р + 5О2 = 2Р2О5

При взаємодії  речовин з киснем утворюються оксиди.

(В зошиті учні складають конспект).

Оксиди- складні речовини, що складаються з двох елементів, один з яких обов'язково Оксиген.

Реакції взаємодії речовин з киснем відносять до реакцій з’єднання. Також  їх називають реакціями окиснення.

Реакції з'єднання - реакції між двома речовинами, в результаті яких утворюється одна  нова речовина.

Реакції окислення - реакції взаємодії речовин з киснем, що супроводжуються утворенням оксидів.

А зараз розглянемо взаємодію кисню з деякими металами.

Кисень взаємодіє з усіма металами, крім золота і платини.

  1. Взаємодія з магнієм (відеоролик досліду)

2Mg + O2 = 2 MgO

     2. Взаємодія з залізом (відеоролик досліду)    

          4Fe + 3O2 = 2 Fe2O3

     3. Взаємодія з міддю (демонстрація досліду)

          2Cu + O2 = 2CuO

Питання. Що спільного у всіх цих реакціях?

(Відповіді учнів).

Всі реакції відбуваються при взаємодії з киснем,тому відносяться до реакцій окиснення. Продуктами реакцій є оксиди).

А зараз нам потрібно з’ясувати,як дати назви оксидам. (слайд)

Для елементів з постійною валентністю:

                   Назва оксиду = Назва елемента + слово «оксид»   

                               МgO- магній оксид

 зі змінною валентністю:

Назва оксиду = Назва елемента + (змінна валентність) + слово «оксид»

                     CO2 - карбон (IV) оксид ,   

V. Узагальнення і висновки.

Питання.

Чи правий  був Овідій, сказавши про кисень, що він ... Всемогутній? Чому?
(Відповідьучнів).

Правий. Кисень взаємодіє майже з усіма простими речовинами, як з металами, так і з неметалами. При взаємодії речовин з киснем утворюються оксиди. Реакції взаємодії простих речовин з киснем є реакціями окислення, а також реакціями з'єднання. Кисень також взаємодіє  зі складними речовинами, але про це ми поговоримо на наступному уроці.

VІ. Закріплення.

Для закріплення нового матеріалу я пропоную вам виконати наступну вправу Завдання 1.  «Ворожіння на ромашці»

 

( За бажанням учні по черзі виходять до дошки і складають рівняння реакцій. Завдання висвітлюється на екрані дошки)

 

Наступні завдання ви виконуєте в групах

(Робота в групах. Час на виконання завдання 1хвил. Потім один з учнів групи виконує завдання на дошці, а учні в зошитах дописують рівняння інших груп.).

Завдання 2. Закінчити рівняння  реакцій  та виявити тип реакції:

Ігр ,  1)_ Zn + O2 -  _ZnO      

2гр . 2) CaCO3  - CaO + CO2

3гр.  3) _H2 O2 - _H2O + O2

 4гр. 4) _Mg + О2 - _MgО

Які з цих реакцій є реакціями окислення?

 

Завдання 3. «Задача кота Хімікуса»:

 Жили-були в деякому хімічному царстві поважні мешканці:

- безбарвний, дуже легкий водень Н2,

-  м'ягкий сріблястий метал Кальцій Са,

-єдиний рідкий метал ртуть Нg,

 -темно-сірий або коричневий бор В.

      Навідався якось в хімічне царство дивний незнайомець. На перший погляд, він нічим себе не проявив. Був працьовитий, не відмовлявся від будь-якої справи, будь-то виробництво нових речовин або фотосинтез, дихання або горіння. Він часто заходив в гості майже до всіх мешканців царства, дуже любив спілкуватися. Правда, після спілкування з незнайомцем, мешканці сильно змінювалися.
Так, в будинку, де жив водень Н2 - утворилася безбарвна рідина, яка як з'ясувалося згодом, виявилася основою життя на Землі; Са - біла кристалічна речовина, яка стала широко використовуватися в будівництві  і прозвали  «негашеним вапном». Там, де жив бор В-утворилася біла кристалічна речовина склоподібної форми. А четвертого мешканця хімічного царства взагалі не впізнали – замість рідкого металу ртуті вони побачили тверді кристалики помаранчевого кольору.

  Хто ж навідався до мешканців хімічного царства? І які зміни відбулися з його мешканцями. Запишіть відповідні рівняння рекцій.

 

                                   Н2 + О2 = Н2О     Са + О2 = СаО

                                   В + О2 = В2О3        Нg + О2 = НgО

VI. Оцінювання учнів та домашнє завдання(підручник Г.Григорович 7клас)

Вивчити §18, стор.131-133, впр.2.

VII. Рефлексія. 

А зараз я пропоную вам закріпити свої смайлики на плакаті з рівнями ,які показують заряд бадьорості  , який вам дала ваша посмішка на початку уроку і як плідно ви попрацювали на уроці, наскільки вам урок був цікавим та корисним.

Дякую за урок!

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Перемей Жанна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. фертак наталя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
25 листопада 2020
Переглядів
2941
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку