1 клас
Я досліджую світ
Тема. Пригоди крапельки. Як мандрує вода? Якою буває вода в природі?
Мета:
. мотивувати учнів до навчання, доводячи ,що це цікаво;
. поглиблювати знання дітей про одну з найпоширеніших речовин у природі – воду, про різні стани води;
. спрямовувати на дотримання правил безпечної поведінки під час експериментів та досліджень;
. розвивати спостережливість ,уміння висувати гіпотези і робити висновки з результатів спостережень;
. виховувати допитливість, дбайливе ставлення до води;
. виховувати повагу одне до одного.
. Природнича;
. Мовно-літературна;
. Математична;
. Мистецька.
Обладнання: підручники,зошити,ілюстративний роздатковий матеріал,відеоматеріал, кольорові олівці,лего набори,малюнок-схема «Колообіг води в природі».
Хід уроку.
1.Емоційне налаштування. Вітання.
Вчитель і учні стають у коло.
Ось дзвінок нам дав сигнал-
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок наш розпочинаймо.
Добрий день вам, добрі діти!
Хай вам щастя й доля буде!
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік.
Вчитель.Привітайте один одного.
_-Усміхніться й подаруйте свої усмішки та гарний настрій одне одному.
-Покажіть настрій, у якому перебуваєте зараз.
2.Обмін інформацією.
Вправа «Крісло автора»
Дитина ділиться цікавою інформацією. Попередньо учитель запитує про те, що хотіли б розповісти діти своїм однокласникам. Це може бути розповідь про улюблену пору року ,природне явище,зокрема про дощ.Після завершення розповіді «автор» відповідає на запитання дітей.
3. Щоденні новини…
Мотивація навчальної діяльності.
-Загадка.
Відома всім вам рідина,
Усі її вживають,
Бува хмаринкою вона,
Сніжинкою буває.
Бува, як скло, крихка, тверда,
Звичайна, підкажіть…(вода)
-Краплинка дощу на ганку вигравала!
Спіймала я краплинку, а інші повтікали!
(демонстрація краплинки)
-Яка вона? (кругленька,грайлива, весела,іскриста)
Повідомлення теми уроку.
-Здогадалися ви,про що будемо говорити на уроці?
-Сьогодні ми дізнаємося, як мандрує вода, якою буває вода в природі?
-Краплинка принесла із собою багато цікавого…
4.Ознайомлення із глобусом.
-Ось погляньте на глобус—маленьку модель нашої планети Земля. Якого кольору на ньому найбільше?(Відповіді дітей.)
Так, блакитного. Недарма ж космонавтам, які літають навколо нашої планети у космічних кораблях, вона здається зеленувато-блакитною.
-А які водойми є в нашій місцевості? (Учні називають.)
_Діти, вода- надзвичайно цікава рідина, адже в природному довкіллі вона буває в різних станах.
5.Гра «Де сховалась краплина?»
(Діти пригадують загадки і виставляють картинки.)
.Крила розпустила і сонечко закрила. (Хмара.)
.Коли немає—чекають, а коли прийду—тікають.(Дощ.)
.Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить.(Річка.)
.Намистиночки малі ніч згубила у траві,
вранці сонечко встало, намистиночки забрало.(Роса.)
.Біле , а не цукор м’яке,а не вата, без ніг, а йде.(Сніг.)
.Прозорий,як скло, та не вставиш у вікно.(Лід.)
.Із темної хмаринки полетіли горошинки.(Град.)
6.Робота з підручником , с.90 (завдання 1)
7.Практична хвилинка «Диво-вода».Досліди з водою.
Дослід 1. Візьмемо дві поржні скляночки, в одну з налити воду і спробувати перелити в іншу.
--Що ти бачиш?
_Вода ллється.
-Тому вода – рідина.
Дослід 2. Візьмемо різні за формою посудини: склянку, колбу, вазу ,пластмасові коробочки. Налиємо у кожну з них воду.
-Що помітили?
_Вода приймає форму посудини,в яку вона налита.
Дослід 3. Понюхайте воду.
_Чи має вода запах?
__Чиста вода запаху немає.
_Дослід 4. Попробувати воду на смак.
__Яка вода на смак?
_Вода без смаку.
Дослід 5.Приготували дві склянки,одну з водою, другу із соком. Опустимо ложку у стакан з водою, іншу_в стакан із соком.
_У склянці з соком ложечки не видно, а в склянці з водою її добре видно.
_ Вода прозора.
Разом з учнями робимо висновки про властивості води, які дослідили: вода_ рідина, яка не має власної форми,вона набуває форму посудини, у яку її наливають, вода безбарвна, без запаху, без смаку.
7.Вправа «Хмара слів.»
(Вода :холодна,прозора, рідка,безбарвна,чиста, кришталева).
8.Гра «Хмаринка»
(Звучить аудіозапис шуму дощу.)
(На підлозі вчитель голубою крейдою попередньо малює 3-4 хмаринки.)
--Діти, уявіть, що ви – краплинки, і вам потрібно потрапити додому , на хмаринку. Тож часу не гайте і швиденько вирушайте.
(Діти обирають будь-яку хмаринку і стають на неї.)
_Діти, а на якій хмаринці краплинок більше?
_А на якій _менше?
_Що потрібно зробити краплинкам, щоб стало порівну?
(Порядкова лічба краплинок на кожній хмаринці.)
9.Фізкультхвилинка.
10 .Розповідь про колообіг у казковій формі.
«Подорож Краплинки…»
(Використовується наочність для казки.)
Рано-вранці на квітці Троянди прокинулась Краплинка роси.
__Як я тут опинилася?—подумала Краплинка. Увечері я була високо в небі.
І захотілося їй знову туди.
Пригріло Сонечко. Випарувалась Краплинка. Піднялася високо-високо у блакитне небо до самого Сонечка. А там тисячі інших Краплинок. Зібрались усі в темну Хмару і затулили світло.
_Чому це ви заховали мене від людей_ розгнівалось Сонечко.Почався справжній бій! Злякалася хмара і розсипалась. Пішов дощ. Упали Краплинки на Землю.
_Дякуємо вам, Краплинки,_промовила Земля, Водойма і Троянда.
_Ми скучили за вами!
А рано –вранці на квітці Троянди знов прокинулась Краплинка роси.
_То як мандрувала Краплинка?
Висновок (вода у вигляді роси,калюжі,річки під дією сонечка випаровується і утворюється хмарка,тоді з хмарки падає дощик.Так Краплика знову опиняється на землі ,на квітці у річці. Це і є колообіг води в природі.)
11.Робота в зошиті «Щоденні 5» с.103
Знайди в словах літеру в, обведи її олівцем блакитного кольору.
З роси,з морів, річок і плес
Вода, як перейде у пару,
Одразу ж лине до небес,
Щоб утворити в небі хмари
І впасти з хмар на ниви
Як сніг, як град, як злива.
Знов перейти у пару
І повернутись в хмару,
І впасти з хмар на ниви
Як сніг, як град,як злива.
Цей шлях,що вона робить,
І зветься колообіг.
12.Гра « Так_ні. Кому потрібна вода?»
Для гри нам потрібні цеглинки синього і червоного кольорів.
Я називатиму предмети,а ви піднімаєте синю цеглинку,якщо вода потрібна, червону_ цеглинку ,якщо вода не потрібна.
.Квітка
.Пташка
.Книжка
.Диван
.Людина
.Білка
.Стіл
.Калина
.Лінійка
.Заєць
13.Дослід «Який стан води?»
_Вода_справжня справжня чарівниця. Вона вміє перетворюватися та змінюватися.
_Беремо склянку з водою, кубик льоду ,електричний чайник з водою.Вода буває в трьох станах: в рідкому –в склянці, твердому – лід, газоподібному-закипить вода виділяється пара , в парі знаходяться краплинки води.
_Щоб вам було зрозуміло, як вода переходить у різні стани, пограймось. (Учитель називає воду в різних станах. Діти зображують різні стани , тримаючись за руки:
твердий стан- міцно тримаючись за руки;
рідкий стан- торкаючись ліктями;
газоподібний стан- руки вільні.
14.Математичні вузлики. Гра «Впіймай рибку.»
15.Кораблик математичних знань.
16. Підсумок уроку. Підсумок дня. Рефлексія.
-З яким настроєм сьогодні день?
-Що найбільше запам’яталося?
-Що розкажете про свій день у школі своїм рідним?
Я дякую сьогодні всім за активну роботу.