Тема: Джерела мудрості, або книги та мініатюри.
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення книги; дати характеристику найвідомішим на наших землях книгам; пояснити, в чому відмінність рукописної та друкованої книги; розвивати вміння давати визначення поняттям і термінам, описувати ілюстраціїі по них читати історію, вміння порівнювати, робити висновки про значення книжок для розвитку людини і культури; виховувати поважне ставлення до книги як джерела мудрості, заохочувати дітей до читання.
Урок з історії для 5 класу
Тема: Джерела мудрості, або книги та мініатюри.
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення книги; дати характеристику найвідомішим на наших землях книгам; пояснити, в чому відмінність рукописної та друкованої книги; розвивати вміння давати визначення поняттям і термінам, описувати ілюстраціїі по них читати історію, вміння порівнювати, робити висновки про значення книжок для розвитку людини і культури; виховувати поважне ставлення до книги як джерела мудрості, заохочувати дітей до читання.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: книги, Євангеліє, ілюстрації рукописних книг, ноутбук.
Основні терміни і поняття: книга, пергамент, Євангеліє, мініатюра, ініціали, заставки,.
Перебіг уроку:
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда:
1. Що таке ікона?
2. Як створювали ікони?
3. Звідки взялися перші ікони на Русі?
4. Про що з ікон довідуються історики?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Загадка
Бачить – не бачить,
Чути – не чує,
Мовчки говорить,
Дуже мудрує.
Часом захоче
– Правди навчає,
Часом жартує –
Всіх звеселяє.
Люба розмова,
— Дай Боже, діти,
З нею довіку
Жити – дружити.
Хто ж то такая
В світі щаслива,
Мудра, правдива І жартівлива? (Книга)
Вчитель:
Які асоціації у вас викликає слово «Книга»?
Вправа «Асоціативний кущ»
Вчитель: Книга – це джерело мудрості. На жаль в сучасному житті мало хто читає книги. Книгу замінив інтернет. Зараз можна будь яку казку чи оповідання прочитати на сторінках мережі інтернет. І не тільки прочитати, але і послухати. Оскільки є дуже багато аудіо книг. Але так було не завджи. Були часи коли коли книга була великою рідкістю. І коли людина мала хоч одну книгу вона вважалася дуже багатою. Книга була і є найкращим способом передавання накопичених знань.
Скажіть, яку останню книгу ви прочитали? Що вас зацікавлює, коли ви берете у руки книгу?
Ще у князівські часи, люди зрозуміли, що від читання книг є велика користь. І сам Ярослав Мудрий заснував першу бібліотеку при Софійському соборі, в якій налічувалось більше 900 книг.
Запитання: Діти, чи знаєте ви скільки книг налічує наша шкільна бібліотека? (д/з дізнатися скільки книг у бібліотеці, яка книга є найстарішою і найновішою)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Що відомо про найдавніші книги на наших землях?
Розповідь вчителя: Перші книги були рукописними, тобто написаними від руки. Писали їх на спеціальному матеріалі – пергаменті ( спеціально обробленій шкірі телят та овець) гусячим пером. Виготовлення пергаменту дуже кропітка праця.
Розповідь про виготовлення пергаменту. (можна використати відео https://www.youtube.com/watch?v=v41_NXtq0pI, але оскільки воно на російській мові, то можна просто вимкнути звук і вчителю самому розповідати весь процес)
2. Остромистрове Євангеліє.
Євангеліє – це одна з найголовніших частин Святого Письма, у якій ідеться про земне життя Ісуса Христа.
Читання ланцюжком ст.204-205
Заставки – орнаментальні композиції, які прикрашають початок кожного нового розділу книжки. (Ілюстрація)
Ініціали – заголовні букви збільшеного розміру, виконані на початку розділів книжки. (ілюстрація ст. 205)
Завдання: прочитайте текст ст.206. Обміркуйте, як пов’язаний розвиток шкільництва зі створенням книжок?
3. Чим уславилися Реймське та Пересопницьке Євангеліє?
Робота в групах. Кожна група знайомиться з тестом про одне з євангеліє і дає йому коротку характеристику.
4. Іван федоров.
На дошці портрет
Вчитель: Завдячуємо появою перших друкованих книг ми Івану Федорову.
Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=D4HqCCK82Ds&t=45s
Буквар – це перший на нашій землі друкований підручник
V. Узагальнення й систематизація знань.
Фронтальна бесіда:
Хронологічна задача ст.210.
VІ. Домашнє завдання.
1. Прочитати п.24
2. Змайструте свою рукописну книгу, у якій розкажіть про найдавніші книжки, із заставками та ініціалами. (Або можна запропонувати сворити Лепбук «Джерела мудрості»)
3. Знайдіть інформацію, скільки книг в шкільній бібліотеці, найстаріша книга, яка є в бібліотеці, її автор, рік видання та найновіша, також автор і видання.