6 клас. Інтегрований курс: «Всесвітня історія. Історія України».
Тема: Урок узагальнення із розділу: Стародавні цивілізації Азії та Африки.
Мета:
- повторити, систематизувати та узагальнити знання учнів з вивченого розділу;
- розвивати в учнів навички роботи з історичними джерелами, навички групової взаємодії, формувати навички робити висновки та узагальнення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати власну думку та точку зору на історичні події;
- допомогти учням осягнути глибинність і цікавість подій історії; виховувати повагу до надбань попередніх поколінь, їх внесок у розвиток світової історії.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації.
Обладнання:
Структура уроку
І. Організаційний момент.( 3 хв.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. ( 2 хв.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь учнів. ( 4 хв.)
ІV. Повторення й узагальнення знань учнів. ( 32 хв.)
V. Підсумки уроку. ( 3 хв.)
VІ. Домашнє завдання. ( 1 хв.)
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Перевірка готовності учнів.
На початку уроку кожен учень обирає кольорову картку з назвою країни, згідно з обраною країною учні об’єднуються в групи (3 групи). Учні обирають лідерів груп, які отримують картки контролю и протягом уроку їх заповнюють, а також координують роботу в групі.
Лист контролю |
||||||||||||||||||||||||||
П. І. учня |
Бали |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель повідомляє учням тему уроку, його завдання та інформує про основні форми роботи.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь.
Вступна бесіда.
1) Що таке Історія?
2) Назвіть хронологічні межі існування доби палеоліту, мезоліту, неоліту. енеоліту?
3) Назвіть основні наслідки неолітичної революції?
4) Що відрізняє археологічну культуру від цивілізації?
5) Назвіть на вашу думку найцікавіші факти з історії Стародавніх цивілізацій Азії та Африки.
Учитель коротко нагадує основний матеріал, що вивчався впродовж опрацьованої теми.
ІV. Повторення й узагальнення знань учнів.
Робота в групах. Учні виконують вправи.
Дидактична гра «Три на чотири»
Учитель готує декілька комплектів карток, кожен з яких містить три складові, які необхідно співвіднести.
626 р.до н.е. |
Відокремлення Вавилону від Ассирії |
Набопаласар |
Межеріччя |
Тигр та Євфрат |
Очерет |
Велика Скіфія |
Атей |
Звіринний стиль |
Шадум |
Міна |
Фараон |
Папірус |
«Живі мертві» |
Піраміда |
Дворіччя |
Міста-держави |
Зикурат |
Вавилон |
Хаммурапі |
Закони |
Біблія |
Соломон |
«Вавилонський полон» |
Давнє царство |
Ра |
Хеопс |
IV тис. до н. е. |
Шумер |
Колесо, гончарний круг |
Дарій І |
Похід |
Скіфи |
Тір, Сидон |
Пурпур |
Скло |
Перевірка відповідей, коротке пояснення учнів.
«Вгадайте історичну постать»
«Конверт – сюрприз»
Групи отримують конверти, де в кожному знаходиться декілька наборів слів чи словосполучень, які складені разом утворюють поняття або термін.
Варна — верства в індійському суспільстві. Загалом налічувалося чотири : слуги, землероби, воїни, жерці. Належність до неї була спадковою.
Метрополія — місто або держава, вихідці з якого (якої) створили колонію; «батьківське місто» для колонії.
Монотеїзм — віра лише в одного бога.
Політеїзм — віра в багатьох богів
Міфологія — уявлення про навколишній світ та сили, які діють у ньому, а також збірка усних і писаних текстів, які сформувалися на основі цієї системи.
Громадянська війна — війна за владу всередині одного суспільства або країни
Перевірка відповідей
«Встанови відповідність»
Усі групи отримують завдання співвідносити твердження, назви події терміни з назвами держав.
Фінікія |
Єгипет |
Ізраїльсько-Юдейське царство |
Індія |
Китай |
1 |
2,5,8,9 |
3,11 |
4,10,12 |
6,7 |
1) Карфаген.
2) Ізіда.
3) Давид.
4) Шудри.
5) Муміфікація.
6) «Теракотова армія».
7) Даосизм.
8) Ячмінне пиво.
9) Колісниця.
10) Санскрит .
11) «Десять заповідей».
12) Веди.
Перевірка відповідей
Фотовікторина «Колесо історії»
Слід назвати, що зображено на фото. За кожну вірну відповідь у вікторині учні отримують бали.
Скіфська пектораль
Сфінкс
Шумерські скульптури
Велика китайська стіна
Зикурат
Корона об’єднаного Єгипту
V. Підсумки уроку.
Учитель підбиває підсумки уроку. Відмічає кращих учнів. Оцінки виставляються за результатами роботи (контроль лідерів груп).
VІ. Домашнє завдання. Підготуватись до уроку узагальнення та контролю із розділу «стародавня цивілізації Азіїї та Африки.