Тема: Заняття та умови життя населення в українських селах у минулому і тепер.
Мета:
навчальна: сформувати в учнів уявлення про заняття та умови життя населення в українських селах у минулому і тепер, визначити особливості життя в селі.
розвиваюча: розвивати вміння аналізувати та систематизувати матеріал, висловлювати власну думку.
виховна: виховувати толерантне ставлення до думки інших.
Тип уроку : комбінований.
Обладнання: підручник, робочі зошити.
Хід уроку
І. Перевірка раніше набутих знань.
Фронтальне опитування
Назвіть дати подій:
Перші залізниці: «Перемишль - Львів»;
перший у нашій країні автомобіль ;
вперше в Україні встановлено телефонний зв’язок;
Олександр Кудашев уперше в У країні пролетів кілька десятків метрів на літаку власної конструкції К-1 - першому вітчизняному літаку з бензиновим двигуном;
Сікорський створив найбільший на той час у світі літак «Ілля Муромець»;
в Україні під керівництвом Сергія Лебедєва створено першу І ВИ | в Європі електронно-обчислювальну машину - комп’ютер;
Індивідуальне опитування
Охарактеризувати :
-архітектурні пам*ятки Львова;
-центральну вулицю Києва- Хрещатик.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Бесіда:
Роздивіться фотографії із зображенням помешкання часів Київської Русі та сучасного.
Назвіть по 5 ознак, якими ці будівлі подібні, а якими - відрізняються.
Поміркуйте, чи відрізняється хатнє начиння, якого не бачимо на знімках. Як саме?
Зробіть висновок про те, що в побуті українців за тисячу років змінилося найістотніше. Як ви думаєте, чому?
ІII . Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
План
1.Як за давніх часів жили селяни?
2. Яким було українське село в першій половині 19 ст.?
3. Що характерне для життя в селі сьогодні?
Працюємо з поняттями
Епідемія (у перекладі з грецької - «поширений в народі») - масове поширення якої-небудь інфекційної хвороби.
У давньому селі було півтора-два десятки жител, споруджених з дерева. Ж итла наші предки заглиблювали в землю на 30-80 см, іноді й більше, тому їх називають напівземлянками. У таких спорудах було затишно, вони швидше нагрівалися й довше тримали взимку тепло, а влітку - зберігали прохолоду. У хаті в кутку була піч з глини або каменю, яку топили «по-чорному», тобто так, що дим виходив крізь двері, чи невелике вікно, чи просто крізь солом’яний дах. Основним заняттям селян було землеробство та тваринництво. Селяни вирощували ячмінь, овес, згодом - жито та пшеницю. З городини знали ріпу, капусту, редьку, огірки, буряк, моркву, горох, цибулю й часник. У садках росли вишні, сливи, яблуні. З тварин розводили велику й дрібну рогату худобу, свиней, овець. Помічниками в господарствах були воли та коні. Ж ивучи поміж лісів, у краю річок та озер, давні українці не нехтували тисячолітнім мисливським і рибальським досвідом. Знали бджільництво. Полювання та бджільництво давало змогу отримувати не лише додаткові харчі, а й хутро, мед і віск - чи не найцінніш і товари, які русичі збували сусіднім народам.
Бесіда:
Який одяг носили селяни?
Що характерно для їхніх жител?
Як харчувалися селяни?
Спільне та відмінне в українському селі у минулому та тепер
Життя в українському селі у минулому |
Спільне |
Життя в українському селі тепер |
|
|
|
IV.Узагальнення та систематизація знань
Рефлексія
Що мені найбільше сподобалося на уроці?
Чи задоволений власною участю в роботі на ньому?
Про що з сьогоднішнього уроку я хотів би дізнатися більше?
V. Підведення підсумків. Повідомлення д/з.
Прочитати п.25 с.172-179. Прочитати тексти і дати відповіді на запитання с.178-179.