Розробка уроку з курсу «Я досліджую світ» 3 клас
Тема: Що таке корисні копалини?
Мета: продовжити формувати поняття «природа нежива»; сформувати уявлення про гірські породи, поняття корисні копалини; розвивати мовлення, логічне мислення, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до навколишніх предметів, любов до природи.
Обладнання: колекція корисних копалин, презентація із зображенням корисних копалин (або плакати).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці.
Приготувались?
Молодці!
Все у нас уже на місці,
залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Плечі свої розведіть.
Всі на мене подивіться,
і приємно посміхніться!
II. Вивчення нового матеріалу.
2.1 Вступна бесіда.
-А чи знає хтось, що таке гірські породи?
-Діти, гірські породи — це природні тіла, які знаходяться в Землі, або на її поверхні. Це й гранітні гори, які височать на заході та на півдні нашої країни, це пісок і глина, які лежать у нас часто прямо під ногами, це й кухонна сіль, яка ще називається кам’яна.
-Діти, як ви думаєте, чому гірські породи називають природними скарбами? (Бо вони створені самою природою).
- Як ви вважаєте, які ж це скарби, якщо їх так багато? А може, люди недаремно їх так називають?
-Діти, це корисні копалини.
-А як ви думаєте, чому вони корисні?
-Так, їх використовують в народному господарстві, для потреб людей.
2.2 Оголошення теми і мети уроку.
-Отже, діти, на сьогоднішньому уроці ми вивчимо корисні копалини і познайомимося з деякими з них.
2.3 Розповідь вчителя з демонстрацією (робота з роздруківками)
-Корисні копалини поділяються на тир групи: горючі,рудні і нерудні.
Провідними напрямками розробки горючих копалин в Україні до війни був видобуток вугілля, нафти, її ще називають «чорним золотом», газу, горючих сланців і торфу.
Запаси кам’яного вугілля головним чином зосереджені в трьох басейнах: Донецькому( який окупований) та Львівсько-Волинському кам’яновугільних і Дніпровському буровугільному.
Поклади нафти і газу, як правило, знаходяться в природі поруч. В Україні вони зосереджені в трьох нафтогазових областях: Дніпровсько-Донецькій, Карпатській і Причорноморсько- Кримській.
В Україні є значні запаси рудних корисних копалин. Це залізні, марганцеві руди та руди кольорових металів. Усього в Україні освоєно 35 родовищ залізної руди. Найбагатша цими покладами Придніпровська височина (Дніпропетровська область).
Україна посідає одне з провідних місць у світі за запасами нерудних корисних копалин, таких як сірка калійна і кам’яна сіль, вогнетривкі глини, вапняки, різні будівельні матеріали. Майже, в усіх регіонах країни є поклади різних будівельних матеріалів. Серед них особливо цінними є родовища скляних пісків, цеглової глини та високоякісної крейди, білої глини.
2.4 Демонстрація колекції корисних копалин.
-Діти, а зараз ми з вами роздивимось колекції корисних копалин.
-Кам’яну сіль видобували в Україні здавна. Отримували її з придонної ропи- насиченого солями водного розчину Азовського і Чорного морів. Постійним постачальником солі залишається озеро Сиваш- мілководна затока Азовського моря. Калійна сіль видобувається на Прикарпатті.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
III. Закріплення вивченого матеріалу.
3.1 Робота з підручником (с. 60-62)
-Діти, відкрийте свої підручники на с.60
а)Читання тексту на с.60-62
б)Усне опитування (запитання під текстом).
3.2 Робота над загадками.
1. Чорне, блискуче, у воді тоне, у вогні горить. (Кам’яне вугілля)
2. У землі лежить, по трубах біжить і машинам дає жить. (Нафта)
3. Маленьке, біленьке, по чорному полю скаче і слід залишає. (Креда)
4. Буре, м’яке, із рослин складається, легко загоряється. (Торф)
5. Що називають «чорним золотом»? (Нафта)
6. Піднесли сірник і вмить під чайником, як живі, розпустились пелюстки золотаво-голубі. (Природний газ)
3.3 Усне опитування
- Діти, а хто знає, де використовується природний газ?
- Скажіть, в кого вдома є газові плити?
- Коли мама готує обід, вона запалює газ?
- Якого він кольору, коли горить? (Синій)
- А якщо не запалювати, ми можемо його побачити? (Ні, він невидимий)
3.4 Робота в зошитах (практична робота)
- Розгорніть свої зошити на с.58 (Виконуємо завдання).
-І нам потрібно заповнити таблицю с.60
3.5 Хвилинка-цікавинка
1. Щоб перевезти всі корисні копалини, що за один рік видобувають із надр Землі, треба було б побудувати такий велетенський поїзд, який би 17 разів оперезав земну кулю.
2. У надрах Землі є цілі моря і річки нафти; порожнини, заповнені газом; підземні палаци різних дорогоцінних металів.
3. До останнього часу вважалось, що в Україні немає покладів коштовних металів, зокрема золота. Але зараз знайдено вже біля 15 родовищ у Придніпров’ї, Приазов’ї, Донбасі та на Закарпатті.
3.6 Гра «Упізнай корисну копалину»
- Я буду показувати вам предмети, а ви маєте сказати мені із чого вони виготовлені. (Гумова іграшка- нафта,відходи; ложка- залізна руда; глечик- глина і т.д.)
IV. Підсумок уроку
4.1 Підсумкова бесіда
- Що таке гірські породи?
- Що таке корисні копалини?
- На які групи їх поділяють?
- Що називають родовищем корисних копалин?
4.2 Домашнє завдання
- Діти, відкрийте свої щоденники та запишіть домашнє завдання.
4.3 Вербальне оцінювання учнів.
