Розробка уроку
з курсу за вибором 1 слайд
Розвиток продуктивного мислення 2 слайд
3 клас
Підготува:
вчитель початкових класів
Фастівського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІ ст..№12»
Іваніцька Зоя Григорівна
Розділ: Мовлення та мислення. Логічне мислення
Тема: Омоніми. Омографи 3 слайд
Мета: Ознайомити учнів з омонімами та омографами; вчити добирати омоніми та омографи за заданими характеристиками; розвивати вміння добирати омоніми та омографи до слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення; виховувати любов до України, української мови.
Обладнання: посібник “Планета Міркувань” О. Гісь, предметні малюнки, картки із завданням, мультимедійний супровід уроку.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку та створення емоційного настрою.
Нумо, діти підведіться!
Всі приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
- Сьогодні до нас прийшло багато гостей, тож давайте всі їх привітаємо.
Ми щирі українці
І дуже любимо свій край.
Гостей дорогих зустрічать полюбляємо
Здоров’я та щастя усім Вам бажаємо.
Наш девіз: 5 слайд
Думай, мисли і твори.
Кмітливість свою прояви.
Уважним, активним будь
Та гарні знання здобудь.
А допомагати нам буде веселий талісманчик – запитальник.
ІІ. Повторення вивченого та актуалізація опорних знань.
а) «Ведмедики»: Розгадай кросворд: 6 слайд
1. Те що виробляють бджоли з нектару квітів. (Мед)
2. Водний простір, який містить солону воду. (Море)
3. Сильний холод. (Мороз)
4. Те що дає і корова і коза. (Молоко)
5. Зображення предмета, зроблене олівцем або фарбою. (Малюнок)
6. Предмет, що виконує роль цілі у спортивній стрільбі. (Мішень)
7. Установа, в якій зберігаються старовинні речі. (Музей)
8. Башта ліхтарів, яка вказує шлях суднам. (Маяк)
9. Яскраво – червона квітка. (Мак) 7 слайд
ІІ. група: «Вовчики»: До слів поданих у лівому стовпчику, добери відповідні за смислом слова, подані в правому стовпчику. З’єднай їх стрілочками.
Авторська троянда
Викарбувана монета
Надпотужна посмішка
Сивоволоса казка
Лагідна ракета
Ароматна бабуся 8 слайд
ІІІ. група: «Лисички»: Яке слово потрібно вписати у клітинку, щоб утворилися нові слова? Скористайтесь підказками. Поясни значення нових слів.
Підказки: 1- квітка (мак); 2- поле пшениці (лан); 3- рудий, хитрий (лис); 4- крупа (рис); 5- передача м’яча у футболі(пас).
|
|
|
ітра ка ички
ет ь тівка
улатура цюг
|
|
ка та
ь іка
унок ка
порт
IV. група: «Зайчики»: Вибери одне із слів і закінчи речення. 9 слайд
У телевізора є ….
Вікна, метал, килим, аптека, ґудзик, їдальня, касета,
екран.
У птаха є ….
Папір, лінійка, олівець, дзьоб, настільна лампа, квіти, диван.
У корабля є ….
Спина, стіл, півень, бібліотека, винт, пензлик, ваза, магнітофон.
У людини є ….
Хвіст, крила,стеля, обличчя, гребінець, жало.
2. Гра «Зарядка» 10 слайд
Правила гри: Синоніми - діти обхвачують себе руками ;
Атоніми – діти розводять руки;
Інші слова (ононіми)
Крім цього (омографи) – діти знизують плечима ,вони вказують, якою частиною мови вона є.
10. Ласка (О)
11. Голова (О)
( виходять двоє дітей в одному костюмі із надписом «Омоніми»
3. Знайомство з омонімами.
Омонім: Почекайте! Я вам допоможу, адже я житель цього кварталу. Тільки опишіть мене:
Прочитайте хто я ,задом на перед, на моєму поясочку (омоніми)
Омонім: Щоб пройти до кварталу, знайдіть мої слова у віршику: 11 слайд
Танок, пісню заведи,
Край берега заспівай
Про Карпати – рідний край.
( У вірші є однакові слова)
(Слова пишуться однаково)
(Різне значення)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Отже, сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, які однаково пишуться та звучать або мають різне значення, та ще з іншими ознаками цих слів.
IV. Робота над темою уроку.
1. Ознайомлення з правилом (с. 36)
То що ж таке омоніми? 12 слайд
Розглянемо разом приклад (фронтально)
2. Робота з мовним матеріалом (с. 36)
(робота в парах)
(косити, ручка, ласка, мати, коло, голова, язик)
3. Лінгвістична гра- естафета (письмово)
І сказала гордо Мати:
- Добре таку доньку мати:
І піде за мною в поле
І грядочки сама поле.
Вміє і пісні співати
Пісні млинці випікати;
Дуже любить, як я шию,
Обійме мене за шию.
(мати, поле, пісні, шию)
4. Фізкультхвилинка 13 слайд
Українці потомились.
Відпочити захотіли
( під музику пісні «Україно – ми твоя надія»)
Українці всі здорові (Так)
Працювати знов готові
5. Знайомство з омографами:
Для цього ми поговоримо про наголос.
( виходять двоє дітей ,одягнених водин плащ ,але прошитий посередині)
Вони однакові? (Не дуже)
Але їх скільки? (Двоє)
Омограф: Щоб до мене потрапити треба із групи слів виписати у 1 колонку омоніми, а в 2 трішечки відмінні від цього поняття слова (на дошці).
Води, води; любо, любо; мука, мука; слід кувати, слідкувати; гриби, греби; дорога, дорога; замок, замок; по три, потри.
І. Омоніми ІІ. ?(наголосом,роздільним написанням,однією буквою)
гриби, греби, мука, мука,
любо, Любо, дорога, дорога,
слідкувати, слід кувати, по три, потри.
-То що таке омографи?
(розглянемо приклад)
(фронтально)
(мука, замок, гірка, дорога, гори)
- То що ж таке омоніми та омографи?
IV. Підсумок уроку. 17 слайд
Ось підійшов час для підсумку уроку.
Побажання. 18 слайд
Процвітай українська мово,
Заохочуй красою нас,
Бо багатий твій слів запас,-
Легше вибрати влучне слово
Дмитро Білоус
- Дякуємо Вам гості за увагу, а вам учні за роботу. 19 слайд
При написанні конспекту уроку використовувались інтернет-ресурси