Урок з Літературного читання

Про матеріал

Урок літературного читання в 2 класі

(за підручником В.О.Науменко)

Тема: Василь Сухомлинський «Які вони бідні»+ Диференційовані завдання для робіт в зошиті.

Перегляд файлу

  

Урок  літературного читання в 2 класі

(за підручником В.О.Науменко)

 

Тема: Василь Сухомлинський «Які вони бідні».

Мета: розширювати уявлення дітей про багатство рідної природи, вчити бачити красиве у простому навколо себе; розвивати читацькі уміння; виховувати почуття гордості за Батьківщину; продовжити ознайомлення учнів із творчістю В.Сухомлинського; формувати навички вдумливого виразного читання; розвивати мислення, мовлення, уважність; виховувати любов до природи.

Обладнання: таблиці складів для розчитування; малюнки із зображенням сходу сонця, жайворонка, загадки, скоромовки; зошит з читання, запис співу жайворонка, відео матеріали.

                                                            Хід уроку

Етап до читання

І. Організація учнів до роботи

Дивосвіт, дивосвіт…

Хто придумав оцей світ?

Землю красну отаку

У зеленому вінку,

Всі ці квіти і ліси,

І пташині голоси?

Ліс і річку, і поля –

Це ж усе моя земля.

Вчитель. Сонце, вітер, гори, луки, ліси і моря, птахи, риби, звірі, комахи – все це природа. Це дивосвіт, яким наділена наша прекрасна планета Земля.

Сьогодні у нас незвичайний урок.

 

 

  1. Розгадування загадки.

Панувала баба біла,

        Доки сонце не пригріло.

А тапер втікає, сива,

      Бо йде дівчина красива.

                                            (Зима та весна)

Яка це пора року? Чому? Які її ознаки?

  1. Правила уроку:
  • Брати активну участь у роботі.
  • Слухати один одного не перебиваючи.
  • Не сміятися одне з одного.
  • Бути толерантним.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання

Конкурс на кращий переказ оповідання

  1. Робота над чистомовкою

                    Ма-ма-ма – вже скінчилася зима.

                    Ні-ні-ні – йдуть веселі теплі дні.

         Ак-ак-ак – свистить на шпаківні шпак.

         Ок-ок-ок – ловить ластівка комашок.

         Ба-ба-ба – зазеленіла вже верба.

         В’ї - в'ї - в'ї – звеселяють гай солов’ї.

  1. Вправа на увагу. Читаємо тільки назви птахів:
  2. Моряк, сорока, липа, метро, дятел, зима, синиця, ворона, син, зошит, голуб, жайворонок.
  • Назвіть птахів по пам’яті.
  • Який птах зайвий? Чому?
  • Яких ще знаєте птахів цієї групи?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  1. «Мозковий штурм»

Що ви знаєте про птахів?

Вчитель:

Сьогодні ми будемо говорити, про вже відому вам пташку, згадаймо, що ми вже про неї знаємо та дізнаємося нове, а головне ми будемо вчитися слухати та відчувати.

Етап під час читання

  1.   «Коло знань».

Що ми знаємо про жайворонка:

  • Маленький, сіренький
  • Перелітний, співочий
  • Рано прилітає
  • Співає на льоту
  • Живе у полі
  1.  Відомості про автора

    В.Сухомлинський

Протягом 35 років працював учителем мови і директором школи.

Його спостереження за поведінкою дітей, виливались у статті, книги.

Усі твори вчать доброти, щирості, людяності, справедливості.

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

В.Сухомлинський «Які вони бідні»

1. Опрацювання оповідання

2. Виразне читання оповідання учителем

  1. Які картини ви уявляли слухаючи оповідання?

 3. Перевірка сприймання:

- Про що оповідання?

- Хто головний герой?

- Що з ними трапилось?

4. Словникова робота

Зірниця                                                 Небосхил

Височінь                                               Доторкаючись

Крильцями                                           Понеслась

Зайнялися                                            Жайворонкову

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, скоромовкою у парах.

Фізкультхвилинка

  1. Читання дітьми вголос «Ланцюжок»
  2. Аналіз змісту оповідання
  1. Прочитайте опис ранку. Яким було небо,небосхил, зорі?
  2. Знайдіть у тексті слова, вжиті замість слова жайворонок.
  3. Чому спочатку письменник порівнює пташку із сірою грудочкою, а потім – з вогником?
  4. Прочитайте речення з виділеним висловом. У який момент жайворонок злинув у височінь?
  5. Прочитайте опис співу жайворонка. Намагайтеся за допомогою інтонації передати красу почутого героями.
  6. Як ви розумієте вислови: розсипає над степом музику; затамував подих?
  7. Прочитайте оповідання, опустивши опис жайворонкової пісні. Що змінилося?
  8. З якою метою автор увів цей опис у тексті?
  9. Поясніть зміст заголовка. Яка основна думка оповідання?

Етап після читання

  1. Диференційоване завдання в зошиті.
  • Поєднай слова та їх ознаки.

 

НЕБО                                     СІРА

ПТАШКА                              РОЖЕВЕ

ГРУДОЧКА                           ДИВНА

ЗІРНИЦЯ                               ВОГНЯНА

ПІСНЯ                                    РАНКОВА

 

** Випиши слова, які вживає автор замість слова ЖАЙВОРОНОК

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

 

 

*** Як по – іншому можна назвати це оповідання?

______________________________________________________________

______________________________________________________________

  1. Робота в парі
  1. Прочитати розмову сина з батьком в особах, намагаючись передати їхні почуття.
  1.  Читання опису жайворонкової пісні (за Панасом Мирним, с.118).

Слухання аудіозапису пісні жайворонка.

     З чим Панас Мирний порівнює жайворонкову пісню?

  1.  Робота над заголовком

Поясніть зміст заголовка.

  1. Які вони бідні, бо немає грошей.
  2. Які вони бідні, бо голодні.
  3. Які вони бідні, бо не можуть почути жайворонка.
  1. Робота в групі.

Виберіть основну думку оповідання:

  1. Придивляйтеся і прислухайтеся до краси природи.
  2. Любіть природу рідного краю.
  3. Охороняйте й бережіть природу.
  4. Як по іншому можна назвати оповідання?

V. Підсумок уроку

На цьому уроці:

Я навчився ….

Я дізнався ….

Мене вразило ….

 

 

docx
Додано
5 грудня 2018
Переглядів
1673
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку