Урок з літературного читання "Іван Гнатюк «Козацький дуб»

Про матеріал
Ця розробка уроку з літературного читання дає можливість продовжити ознайомлення учнів зі славною історією українського козацтва, вдосконалювати навички свідомого, виразного читання поетичних творів, розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву, виховувати гордість за свій народ, бережливе ставлення до лісів України
Перегляд файлу

Тема уроку:  Іван Гнатюк «Козацький дуб»

Мета уроку:  продовжити ознайомлення учнів зі славною історією українського козацтва, вдосконалювати навички свідомого, виразного читання поетичних творів, розвивати зв'язне  мовлення, творчу уяву,  виховувати гордість за свій народ, бережливе ставлення до  лісів України

Хід уроку

 I.Організація класу.

Хочу побажати вам гарного уроку,

Щоб було цікаво всім нам працювати

Щоб хотіли дуже всі відповідати,

Щоб допомагала вам уміння міркувати

І дванадцять балів легко заробляти.
- Яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок?
- Якими ви будете на уроці?
( учні обирають серед переліку слів найбільш влучні і прикріплюють на пелюстках квіток)

Урок - Повчальний. Цікавий. Навчальний. Продуктивний. Результативний. Захоплюючий. Веселий. .
Учні - Наполегливі. Уважні. Зібрані. Активні. Працьовиті. Кмітливі

II. Мовленнєва розминка

1.Артикуляція вправ « Коник»

  • Я на конику скачу:

Цок-цок-цок

Хочеш тебе підвезу?

Цок-цок-цок

З вітерцем мій коник мчиться

Дзвінко стукають копитця:

В`ється коникова грива:

Ой, які ж ми всі щасливі.

Цок-цок-цок.

2.Відновити прислів’я

К-з-цьк-м-   р-д-   н-м-   п-р-в-д

Прочитайте його з окличною, питальною, розповідною інтонацією, з сумом з радістю, здивовано, виділяючи логічним наголосом різні слова. Пояснити зміст прислів’я.

ІІІ.Перевірка домашнього завдання.

1.Бесіда 

                    - Над яким розділом ми працюємо?

- З якого вірша ці слова?

 «Щоб не нищити народу

і народного майна,

не хотів він воювати,

не тягла його війна». ( Ярослав Мудрий)

  • Що вам стало відомо про цю історичну особу?
  • З якими повчальними словами він звернувся до своїх синів?

 

Тож сьогодні на році ми будемо продовжувати пізнавати все нові і нові сторінки з нашої історії, а також вчитися цінувати все те, що ми в дарунок отримали від наших пращурів.

2.Робота за змістом твору «Козак Голота» Марії Пригари

Які часи описані в творі?

Хто такі козаки?

Чи вам сподобався твір «Козак Голота» Марії Пригари?

Чого козак вибрався із Січі?

До якої ріки скакав запорожець?

На яке дерево виліз Голота ,вистежуючи ворога?

Хто розбудив козака Голоту ,рятуючи його від ворога?

Що зробив козак з мурзою Гасанбеєм?

3.Вибіркове читання

-Прочитайте опис степу.

-Прочитайте рядки у творі, які характеризують козака Голоту

-Прочитайте рядки у творі, які характеризують татарина Гасанбея

4.Робота у групах

Дібрати слова, які характеризують  козака Голоту, татарина  Гасанбея

Сміливий,чесний,справедливий,мужній,миролюбний,дотепний,винахід-

ливий.

Зажерливий,хитрий,підступний,жадібний,агресивний,заможний,жорстокий, хвалькуватий

5.Гра «Хто читає швидше?»

Знайдіть абзаци у яких є вирази:

-наче у воду впав

-на нього чигає лихо

-буде тобі з душею розлука

Висновок: Козак Голота-оборонець рідної землі

6.Фізхвилинка  «Ми твоя надія, Україно!»

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
— ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.Відгадайте загадку.
 

З жолудя він проростає,

В кроні сил чимало має.

Кабани плоди смакують,

Люди міць його цінують.    

                                              (Дуб)

- Сьогоднішній урок ми присвячуємо величному дереву, яке так люблять українці, - дубові, але не просто дубові, а могутньому, вільному козацькому дубові.
-Отже, що нам відомо про дуб?

2.Гра «Мікрофон»
- Дуб – могутнє дерево заввишки до 40 м. Живе до 500 років, деякі – до 2000 років.

Плоди дуба – жолуді, голі, бурувато-коричневі.

Жолудями живляться лісові мешканці – сойка, білка. Плодами дуба годують домашніх свиней. Листя його велике і тверде, заокруглене на кінцях,різьблене,рясне.

Дуб завжди тягнеться до світла, бо не любить затінку.

Дубовий ліс називають дібровою. У ньому завжди легко дихати, адже дуби виділяють багато кисню. Після зимового сну дуб прокидається останнім.

Цікаво знати:
700-літній козацький дуб зараз росте в селищі Верхня Хортиця (правобережна частина Запоріжжя). Він справді жив за часів козаччини. Легенди розповідають, що попри цей дуб Богдан Хмельницький вів своє військо до переможних Жовтих Вод. І, зупинившись, побажав хлопцям бути такими ж нерозривними з Батьківщиною, як коріння дерева із землею.
У 2010 році Запорізький дуб став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 1 місце в номінації «Історичне дерево України»[4].

3. Побудова асоціативного куща ДУБ
Дуб- дерево, міцний, могутній, лицар, величний,сила,мебель, богатир,кораблі, ліки

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Розповідь  Гнатюк Іван Федорович
- Перш ніж перейти до читання віршика, прочитаємо хто є його автором.
Гнатюк Іван Федорович народився 1929р. в Тернопільської області у бідняцькій селянській сім'ї. Батько клав печі , а мати ткала людям полотно.
За два з половиною десятки років він видав п'ятнадцять збірок поезій.
Словникова робота.

Цятка- маленька пляма на чому- небудь.

Гайвороння- птахи родини воронових з чорним пір*ям.

Козарлюга- збільшене про козака.

Повідають- розповідають.

Старожили- старі люди.

3. Виразне читання вірша вчителем.

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

1. Гра «Мозковий штурм»
— Де росте дуб?
— Як поет описує це місце?

 — З ким поет порівнює дуб? Поет порівнює дуб з козаком
— Чому він уживає слово козарлюга, а не козак? Козарлюга – збільшене про козака..
— Якими словами автор підкреслює непохитність дуба?
Скільки років дубові?

Давнину засвідчують слова: «старий той дуб, як світ», «він тут височіє
не одну вже сотню літ».
— З чим поет порівнює його вік?
Якими словами у вірші поет засвідчує силу дуба? Силу засвідчують слова: «височіє непохитно дуб, закутаний в сніги», «не страшні йому завії
— Хто посадив дуба?
 

2.Самостійне читання вірша учнями.

3.Робота над висловами.

« … навіть вусом не веде»

« вріс у землю- і ніяких завірюх не визнає»

4.Гра « Добери риму»
Не видно- непохитно,

навкруги- сніги,

хуга- козарлюга,

ніде- веде,

слід- світ,

5.Робота над синонімічним рядом.

  •  Відшукайте у вірші синоніми, продовжте ряд.

 Хуга- завірюха, завія, метелиця, хуртовина.

6. Слово вчителя
– Підводячи підсумок уроку, хочеться нагадати вам, діти:
– Ліс, дерева в ньому, звірі – це краса землі. Бережіть і любіть ліс! Це дивовижний край, який зачаровує нас своєю красою.
– Вчіться сумлінно і наполегливо, працюйте старанно, щоб вирости гарними людьми, справжніми господарями нашої славної України.— Знайдіть у вірші слова-синоніми. Продовжіть синонімічний ряд.
— Хто, за переказами старожилів, посадив цей дуб?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

а) Гра «Хто швидше?».

— Доберіть до іменників прикметники із вірша: дуб (закутаний, старий), хуга (люта), завії (не страшні), козаки (запорозькі).

— Знайдіть у вірші «зимові». слова. (Сніги, хуга, завії, завірюхи.)

б) Знайдіть рими, які є у вірші.

в) Гра «Я тобі, ти мені».

Читання в парі. Перший учень читає перший рядок, а другий учень — наступний. І так далі, до кінця вірша.

VI. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Чого навчилися? Які нові знання здобули?

-Що цікавого з уроку ви взяли для себе?

-Що у вас викликало здивування?

-Що потрібно нам робити, щоб ці дерева продовжували нас радувати

VII. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про знамениті дерева рідного краю.

docx
Додано
28 квітня 2021
Переглядів
599
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку