Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел.
Задачі , які розв’язуються відніманням.
Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона. Вдосконалювати вміння розв’язувати рівняння, задачі. Розвивати мислення . Виховувати інтерес до предмета.
Урок-подорож.
Хід уроку.
-До нас завітали гості на урок. Тож, будь – ласка діти поверніться до них, привітайтеся, даруючи їм свої посмішки. А тепер усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем !Я б дуже хотіла, щоб такий настрій у Вас був і до кінця уроку !
Девіз уроку : Діяти активно ! ( СЛАЙД №3)
Думати оперативно!
Сперечатись доказово!
Для всіх обов’язково!
-Любі дітки! Сьогодні у нас незвичайний урок.Ми з вами будемо подорожувати. А на чому ми будемо подорожувати відгадайте загадку.
Без рук, без ніг,
На животі ходить.
( корабель) ( СЛАЙД № 4)
-Вірно, діти, подорожувати ми будемо на білосніжному кораблі . Мета подорожі досягнути порту- Перемоги. На нас чекає багато випробувань.
-Діти, всі ви знаєте що на кожному кораблі є свій бортовий журнал, у ньому записують свої спостереження та результати досліджень. У нас ваші зошити і будуть бортовим журналом,а підручник буде служити путівником.
-А щоби здійснити нашу подорож, треба перевірити, чи всі до неї готові. Для цього необхідно відповісти на мої запитання .
Питання №1.
-Як називається весь водний простір Землі, що оточує материки та острови? (Океан) ( СЛАЙД № 5)
- Океан-запозичене з грецького OKEANOS- річка, що обтікаєЗемлю.
-Молодці! А які ви знаєте океани? Назвіть їх? Покажіть їх на глобусі.
(Тихий океан, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий).( діти показують на глобусі)
-Подивіться на наш маршрут . ( Слайд № 6)
Добре,молодці!
III. Тема і мета уроку. ( Слайд № 7)
У Тихому океані -* буде вас чекати Порт Усних обчислень;
У Атлантичному океані -*Задачний Порт;
У Північному Льодовитому океані -*Порт Рівнянь;
У Індійському океані -*Порт Перемога;
-Отже, рушаймо!!!(Шум океану) ( Слайд № 8)
IY.Робота над основним змістом.
-Для того щоб визначити якою буде перша зупинка пограємо в гру.
Гра « Будь уважним !» ( Слайд № 9)
- Я називаю число, одному з учнів кидаю м’яча, а той назвавши відповідь , повертає м’яча мені. Якщо відповідь буде вірною ,тоді на дошці відкриється назва океану в якому буде перша зупинка.
- Збільшить на два десятки кожне з чисел.
460(460+20=480)Т 700(700+20=720)И
500(500+20=520)И 20 000(20 000+20=20 020)Й
1000(1000+20=1020)Х Тихий
1.Перша зупинка - «Порт усних обчислень» у Тихому океані. (№10 Слайд)
- Діти, на цій зупинці нам треба виконати завдання .
а)Математичний диктант. ( Слайд № 11)
*Записати число ,в якому 3 тисячі 5 сотень 2 десятки 6 одиниць(3526)
*Число 51 збільшити у 1000 разів (51000)
*Число 80000 зменшити у 100 разів (800)
*Записати для числа 3628 сусідні числа (3627 і 3629)
*Записати число 5678 у вигляді розрядних доданків (5678=5000+600+70+8)
- Діти увага на екран!
Перевірте, чи вірно ви виконали завдання.
-Наступним завданням буде :
б)«Обчислення виразів»( Слайд №12)
а)на місці учень обчислює з коментуванням №390.
483 483
+ -
255 255
738 228
-Діти, перевірте, чи правильно учень виконав завдання.
- Як треба записувати числа при письмовому додаванні та відніманні багатоцифрових чисел.( одиниці під одиницями,……)
в)Завдання №391 (1) виконуємо з коментуванням
45374
+ ( пояснюю я біля дошки)
8406
53780
Пояснення.
Записуємо одиниці під одиницями ,десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць.
5478 82346 3575
- - + (діти біля дошки)
2349 5478 75431
3129 76868 79006
в) Знайти значення виразу № 391 (2)
Якщо а=3575. в=75431. .то а+в=3575+75431=79006.
« Мозковий штурм»
- Як називаються числа при дії додаванні?
- Які закон додавання ви можете застосувати?( переставний закон та сполучний закон ).
- Ну а зараз на с чекає новий порт
2.Друга зупинка -«Задачний Порт»у Атлантичному океані.( слайд № 13)
- Ми наближаємось до острова цікавих задач.
- Вирушаючи у плавання ,екіпаж обовязково має подумати про харчі.Одним із обов’язкових є картопля.Ми з вами і розв’яжемо задачу про картоплю.
- Діти, допоможіть розв’язати задачу № 392.( Слайд № 14)
Запитання:
-Про що йде мова в задачі?(про картоплю)
-Що сказано про картоплю?
-Про що запитується в задачі?
-Чи можемо ми відразу дати відповідь на питання задачі?
-Чому?
-Що треба дізнатись в першу чергу?
-Запишіть коротку умову до задачі.
Було-?
Вивезли-7250 кг
Залишилося- ? ,на 3240 кг менше, ніж вивезли.
Розв’язання
1)Скільки кілограмів картоплі залишилося в овочесховищі?
7250-3240=4010 ( кг )- залишилось
2) Скільки кілограмів картоплі було в овочесховищі?
7250+4010=11260 ( кг )- було
Розв’язання виразом
7250+( 7250-3240)=11260 ( кг )
Відповідь: 11260 кг було в овочесховищі.
Y.Фізкультхвилинка( Слайд № 15)
-Рушаємо далі .
3.Наступна зупинка -« Порт Рівняння» у Північному Льодовитому океані.
( Слайд № 16 )
- Але на шляху рифи Невідомих.Ваше завдання : вказати імена невідомих шлях їх звільнення.
Х-13=27 х+8=22 21-х=15
- На цій зупинці ми розв’яжемо рівняння.( з коментуванням біля дошки)
* Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
Х+34013=764354 ( Слайд № 17)
Х=764354-34013
Х=730341
*Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю.
Х-20244=45645
Х=20244+45645
Х=65889
- Наш корабель прибув в порт.
4. Остання зупинка - «Порт Перемога»у Індійському океані.( Слайд №18)
Ми боремося за збереження природи та навколишнього середовища.
( Слайд № 19)
-Ой, діти, погляньте, що це на воді?
- Це нафтові плями?
Ми повинні очистити від цих плям водні простори. Адже ви знаєте, якої шкоди вони завдають. Для цього нам потрібно потрудитися. Вирішити приклади.
3548-1929=1619 50039+43824=93863( Слайд № 20)
Висновок:Ми повинні піклуватися про природу, бо природа це наше життя.
YI. Підсумок уроку
-Ось і закінчується наша подорож. Чи змінився ваш настрій?
- Що ви дізналися про додавання та віднімання багатоцифрових чисел?
- Що на уроці вам здалося складним?
- Ще над чим треба працювати?
-Молодці, діти!!!Дякую за роботу на уроці!!!!
YII.Домашнє завдання.
№ 395;396.(Скринька )
1