Конспект з математики
на тему:
«Знайомимось із задачею. Обчислення виразів
різними способами»
Підготувала
вчитель Ценівської гімназії
Кобрин О.С.
Тема. Знайомимось із задачею. Обчислення виразів різними способами.
Мета:
навчальна: ввести термін «задача», познайомити зі структурними елементами задачі, вчити складати та розв’язувати задачі на знаходження суми та різниці;
розвивальна: розвивати мислення, обчислювальні навички, увагу, вміння ставити питання й знаходити на них відповіді;
виховна: виховувати в учнів пізнавальний інтерес.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: ілюстрації героїв, картки із задачами, відеофрагмент, фішки з умовними позначеннями, мікрофон, смайлики
Хід уроку
-
Організаційна частина
-
Привітання
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп'ята.
-
Мотивація
-
Сьогодні до нас на урок завітав казковий герой. Ви його впізнаєте, якщо загадку відгадаєте:
Мишенят він не боїться,
Мріє з ними подружиться.
А маленькі мишенята –
Бешкетливії малята.
(Кіт Леопольд)
-
Контроль, корекція знань, умінь та навичок
-
Математична розминка
-
Наш гість потрапив у скрутне положення, бо не може відповісти на питання, які задають мишенята. Допоможемо йому?
-
Скільки хвостиків у 4 цуценят?
-
Назвіть другий день тижня.
-
Скільки місяців триває літо?
-
Що зайве: ручка, олівець, відрізок?
-
Чого більше на лузі: квітів або ромашок?
-
Що спільне у снігу й ковдри?
-
Каліграфічна хвилинка
Є такий Дід – Цифроїд,
Їсть він цифри на обід.
Як печиво їх тягає.
Встав, яких тут не вистачає.
1 … 3 … 5 … 7 …… 10
-
Як в математиці називається такий ряд чисел?
-
Назвіть сусідів чисел 2, 5.
-
Назвіть попереднє число до 8, 6.
-
Назвіть наступне число до 4, 9.
-
«Веселий рахунок»
Справжніх друзів на обід
запросив до себе кіт.
Став він думать і гадать,
Чим їх буде пригощать:
Їжачок, 2 киці, 3 крота.
Скільки друзів у кота?
Настав добрий ранок.
Мама на кухні готувала сніданок.
6 млинців приготувала –
Киця Мура 1 вкрала.
Порахуйте ті млинці,
Що потраплять зранку
дітям до сніданку.
-
Опрацювання нового матеріалу
-
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, з яких частин складається задача, розв’яжете кілька задач від нашого гостя.
-
Підготовка
-
Які види робіт виконують школярі на уроках математики? (Рахують предмети, порівнюють числа, розв’язують задачі...)
-
От і в казковій школі задали домашнє завдання — скласти задачу. Давайте подивимося, що в них вийшло. (Учитель відкриває частину дошки із зображенням казкових персонажів - Буратіно, Вінні-Пух тощо. Біля кожного з них — аркуш із текстом висловлення (питання, задача, проблема, репліка тощо).
-
фігурка Вінні-Пуха. «Увечері було 3 горщики з медом, а вранці — жодного. Де б підкріпитися?»
-
фігурка Крокодила Гени. «Хто в теремочку живе?»
-
фігурка Червоної шапочки. «В кошику лежить 2 пиріжки з сиром і 4 з повидлом»
-
фігурка Кота і чоботях. «На гілці сиділо 5 риб, прилетіло ще 2. Скільки риб плаває в ріці?»
-
фігурка Буратіно. « У мене 5 яблук. Я дав П’єро 2 яблука. Скільки яблук у мене залишиться?»
(Дітям дається час, щоб подумати й відповісти на запитання.)
-
Як ви вважаєте, хто з літературних героїв склав задачу?
(На дошці прикріплюється картка зі словом «задача», і біля неї — зображення казкових персонажів, чиї висловлення діти вважають задачею).
-
Напевно, ви відчули, що вам недостатньо знань про задачу? Давайте сформулюємо, що потрібно знати про задачу, щоб правильно відповісти на запитання й оцінити виконання домашнього завдання казковими героями.
(Учитель записує питання дітей на паперових аркушах і прикріплює на дошці поруч із фігурками казкових персонажів).
-
Що таке задача? Як розпізнати задачу?
(Діти висловлюють свої припущення)
-
Вивчення нового матеріалу
-
Задача – це такий вид математичної вправи, коли самому треба правильно вказати дію до даних чисел, щоб відповісти на її запитання.
Задача має свою структуру. Вона складається з умови, запитання, розв’язання та відповіді.
-
Давайте розглянемо приклад задачі:
Равлику на День народження подарували 5 машинок і 3 м’ячі. Скільки всього разом іграшок подарували равлику?
-
Чи відомо, скільки подарували машинок, а скільки м’ячів?
-
Так, відомо. Це і буде умова задачі. Умова – це те, що відомо в задачі.
-
Запитання задачі містить невідоме – те, що треба знайти, визначити.
У задачі невідомо, скільки всього іграшок – машинок і м’ячів подарують.
Це – запитання задачі.
-
Як дізнатися, скільки всього іграшок буде?
Потрібно до п’яти додати три. Отримаємо вісім. Це – розв’язання задачі.
-
Первинне закріплення
-
Наш гість – кіт Леопольд пропонує нам познайомитись ще з однією задачею. Для цього відкриємо наші підручники на с.82. Знайдіть завдання №3.
-
Скільки цеглинок LEGO у Петрика?
-
А скільки у Тетянки?
-
Що записано у першому прямокутнику?
-
Що написано у другому прямокутнику?
-
Що нам відомо?
-
Що нам потрібно дізнатися? Чого ми не знаєм?
-
Який розв’язок буде мати задача?
-
Запишіть розв’язок у зошит.
-
Молодці! Ви впорались із завданням від нашого гостя.
-
А тепер давайте попрацюємо у наших зошитах з друкованою основою.
-
Відкрийте зошити на с.14. Знайдіть завдання №2.
-
У другому завданні нам потрібно переказати задачу і записати її розв’язок.
-
Яка умова першої задачі?
-
Що нам потрібно знайти?
-
Яким буде розв’язок?
-
Запишіть рівність до задачі у відведені клітинки.
-
Хто повторить текст другої задачі?
-
Яке запитання у другій задачі?
-
Якою дією розв’яжемо задачу? Чому?
-
Запишіть розв’язання у відведеному місці.
-
Молодці! Ми показали нашому гостю, що можемо розв’язати будь-яку задачу.
-
Розвиток математичних знань
-
Вправа «Малюнкові задачі»
-
Діти, а зараз вас чекає нове завдання. Подивіться на малюнок.
-
Складіть умову задачі за малюнком (На стежці зустрілися 3 черепахи та 1 їжачок.)
-
Сформулюйте питання задачі. (Скільки всього тварин зустрілося?)
-
Якою дією розв’яжемо задачу? (Додаванням)
-
Назвіть розв’язання задачі
(3+1 = 4)
-
Назвіть відповідь. (Усього 4 тварини).
-
Запишіть розв’язання у зошит.
-
Аналогічно складаємо задачу на віднімання. (На галявині виросло 6 грибочків. Білочка зірвала 1)
-
Сформулюйте питання задачі. (Скільки грибочків залишилося?)
-
Якою дією розв’яжемо задачу? (Відніманням)
-
Назвіть розв’язання задачі. (6 – 1 = 5)
-
Назвіть відповідь. (Залишилось 5 грибочки)
-
Запишіть розв’язання у зошит.
-
Чому в першій задачі використовували дію додавання?
-
Чому в другій задачі використовували дію віднімання?
-
Фізкультхвилинка
Посилання: https://www.youtube.com/watch?v=3suQb7il4kM
-
Дітки, напевно ви трішки стомились, то ж давайте відпочинимо разом з нашим гостем.
(Діти виконують рухи під музичний супровід)
-
Вправа «Впізнай задачу»
-
Діти, зараз будьте дуже уважними. Я буду читати різні тексти від нашого гостя (загадку, розповідь, задачу), а ви повинні на слух впізнати серед них задачу.
-
Послухайте. Це задача? Чому?
1)Дерев’яні дві конячки
Мчать мене уже навскачки.
А коли я спотикаюсь, —
За дві палиці тримаюсь. (Лижі)
(Це загадка. У ній потрібно дізнатися, який предмет загаданий.)
2) Мама купила 5 тістечок. Два вона дала дочці, а 3 залишила для гостей.
(Це розповідь. Тут є числа, але нічого не треба взнавати.)
3)Хлопчик поклав у коробку 3 червоних і 2 зелених олівці. Скільки всього
олівців у коробці? (Це задача. Потрібно виконати дію, обчислити, розв’язати.)
-
Скільки олівців у коробці?
-
Гра «Покажи фішку»
-
Зараз я читатиму уривок із задачі. Ви маєте з’ясувати, що це: умова, питання, розв’язання або відповідь і підняти потрібну фішку: «УМОВА», «ЗАПИТАННЯ», «РОЗВ’ЯЗАННЯ», «ВІДПОВІДЬ».
-
Скільки всього шишок у Вови й Антона? (3)
-
До 4 додати 2 вийде 6. (Р)
-
У Вови 4 шишки. В Антона 2 шишки. (У)
-
Усього 6 шишок. (В)
-
Скільки всього пиріжків разом? (З)
-
До 3 додати 5 вийде 8. (Р)
-
В кошику лежить 3 пиріжки з сиром і 5 з повидлом» (У)
-
Усього 8 пиріжків. (В)
-
Підсумок уроку
-
Метод «Мікрофон»
-
Давайте повернемося до питань, поставлених на початку уроку. Можливо, тепер ми зможемо дати відповіді на деякі з них.
(Учитель відкриває відповідну частину дошки. Вміщує на ній аркуші паперу із написаними заздалегідь фразами, у яких є пропуски.)
-
Задача — це...(математична вправи, коли треба вказати дію з числами, щоб відповісти на запитання)
-
Задача складається з 4 частин— ... (умови, запитання, розв’язання та відповіді).
-
В умові є...(відомі числа задачі, які пов’язані сюжетом.)
-
Запитання задачі містить...(невідоме число та питальне слово)
-
Рефлексія
-
Ми сьогодні займалися зовсім новою для вас роботою.
-
Яким є ваше враження про цю роботу — чи складно було на уроці, не дуже або легко?
-
Давайте перевіримо, який настрій у вас після нашого уроку. На ваших партах є смайлики. Намалюйте на них ротик, щоб він відповідав вашому настрою від сьогоднішнього уроку.