Урок 9 Тема. Поняття «один – багато», «число і цифра».
Мета. Розкрити зміст понять «один – багато», «число», «цифра».
Ознайомити учнів з назвами цифр.
Розвивати графічні навички
Виховувати турботливе ставлення до пташок.
Обладнання: Демонстраційний матеріал: предметні малюнки шипшини, горобини,
сала, насіння, кошик з овочами, кружечки, силуетний малюнок
пташки.
Індивідуальний матеріал: набір кружечків.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вправи на дихання.
Математика – наука точна і серйозна.
Прожити без неї і дня нам не можна.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Коли я підійшла до школи,біля дверей чекав поштар. Він приніс телеграму.
«Дорогі першокласники! Незабаром настане зима, нам не буде чого їсти. Будь ласка, допоможіть, заготуйте для нас їжі. Ваші друзі – пташки».
- Допоможемо пташкам?
ІІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.
- Перша їжа – шипшина. Щоб покласти її до годівнички, треба виконати таке завдання:
А)порахувати від 1 до 10, передаючи силует пташки;
Б) порахувати від 10 до 1.
В) пограти в гру «Паравоз»,учні виходять до дошки
- Із завданням впоралися. Можемо класти їжу до годівнички.
IV, Вивчення нового матеріалу.
1. Поняття «багато – один».
- Наступна їжа – горобина. Якщо впораємося із цим завданням, то покладемо горобину до годівнички.
Учитель виставляє намальований кошик із набором різних овочів.
- Зараз пора збору врожаю. Погляньте, який урожай зібрано.
- Скільки овочів у кошику? (Десять. Багато).
- Скільки морквин у кошику? (Одна).
- Скільки буряків у кошику? (Один).
Отже, овочів – багато, а серед них буряк – один.
2. Гра «Один – багато».
Учитель починає речення, а учні по черзі закінчують його.
- У нашому класі один…(годинник, шафа, полиця).
- На столі багато…(зошитів, книжок).
- На вікні багато…(квітів).
- У портфелі один…(пенал) і багато…(олівців).
- Можемо сміливо покласти горобину до годівнички.
Фізкультхвилинка
- Виконуємо дружно завдання.
1. Якщо ви любите зиму, плесніть в долоні 3 рази.
2. Якщо ви друзі птахам, тупніть 3 рази.
3. Якщо ви будете заготовляти їжу для птахів, підніміть ліву руку.
4. Якщо ви будете годувати птахів взимку, підніміть праву руку.
5. Покличте усіх пташок до годівнички (помахати руками).
3. Ознайомлення з поняттям «число», «цифра».
- Ми з вами рахували овочі, називали слова «один», «два», «три»… Слова, які вживаємо при лічбі предметів, називаються числами. Значить, один, два, три, чотири і т.д. – це числа. Кожне число ми можемо на письмі позначити знаком – це цифра.
- То як називаються знаки для позначення чисел? (Цифри).
V. Повторення та закріплення нового матеріалу.
1. Відповідність предметів цифрі.
- Наступна їжа – сало. Його полюбляють їсти синички. Покладемо його до годівнички, коли виконаємо наступне завдання.
Гра «Мовчанка».
У кожного учня набір кружечків. Учитель показує цифру, а учні повинні покласти відповідну кількість кружечків.
- Ось і сало поклали до годівнички. Тепер буде чим смакувати синичкам.
2. Робота в зошиті.
- Наступна їжа – насіння. До годівнички кладуть лише не смажене насіння. Для того, щоб його покласти, потрібно гарно написати в зошиті.
Написання паличок та елементу цифри 2.
Вправа для очей.
Лиш заплющимо ми очі,
Танцювати вони хочуть:
- Молодці! Тепер ви знаєте, що їдять пташки. Але ж пташки малюнків не їдять. Тому у нас є час все це назбирати до початку зими. Пташки вам будуть вдячні.
VI. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Чи сподобався вам урок?