Математика 2-й клас
Урок – закріплення
Тема. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Задачі, що містять відношення «на... більше» («на... менше»)
Мета: учити учнів додавати двоцифрові числа без переходу через десяток, творчо працювати із задачами, що містять відношення «на... більше» («на... менше»); розвивати логічне мислення, уміння працювати в групах та парах; виховувати любов до природи, інтерес до математики.
Обладнання: картки з числами та літерами, емблеми груп, мозаїки квітів, індивідуальні картки, сигнальні картки, листи контролю, набори геометричного матеріалу, смайлики,ключ, фрукти.
Тип уроку: урок закріплення знань і умінь.
Хід уроку:
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
Доброго дня, діти.
Доброго дня, шановні гості.
Учитель : Всі мерщій сідайте, діти!
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
У нас сьогодні — ніби свято,
Гостей зібралося багато.
Вітаємо вас, наші любі,
У світлій, затишній оселі.
Нехай урок наш для вас буде,
Як пісня — дзвінким та веселим!
Емоційна настанова
— У мене зараз гарний настрій, ось такий:
А у вас? Намалюйте свій настрій.
Діти малюють свій настрій на смайликах.
У кого з вас гарний настрій, покажіть.
Я хочу, щоб гарний настрій у вас залишився до кінця уроку.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Повідомлення теми й мети уроку
— У мене є знайомий другокласник Петрик.
У нього завжди гарний настрій. Проте сьогодні він був засмучений. І ось чому.
Його батьки в садку зібрали 15 кг яблук та 12 кг груш. А скільки всього кілограмів фруктів зібрали батьки, він не може полічити.
— А ми зможемо йому допомогти?
Як? (15 + 12)
Як додають двоцифрові числа?
(Одиниці — до одиниць, десятки — до десятків)
Якби Петрик був присутній на нашому попередньому уроці та уважно слухав, він обов'язково упорався б із завданням.
Щоб із нами не трапилось того, що з Петриком, ми сьогодні продовжимо додавати двоцифрові числа, будемо розв'язувати задачі, творчо працювати в групах та парах.
Очікувані результати
— А чого ви очікуєте від нашого уроку? (Відповіді дітей.)
Щоб усі ваші сподівання збулися,
Працюватимем старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у другому «Б» класі
Діти — просто молодці!
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Усні обчислення
Учитель
Діти, до нас завітає красуня одна,
Я знаю, що люба всім дітям вона.
А що за красуня, вам треба вгадати,
її ім'я розкодувати.
Настав час вже показати,
Чи вмієте ви рахувати.
18 + 30 = 48 і 14 + 10 = 24 о 33 + 33 = 66 ь
41 + 11 = 52 н 25 + 12 = 37 с
Діти дають відповіді.
— Розставте числа в порядку зростання
24 37 48 52 66
О с і н ь
— Давайте покличемо Осінь, щоб вона зайшла
до нас у клас!
Діти
Ми тебе уклінно просим,
Заходь у гості щедра Осінь!
Заходить Осінь із кошиком фруктів.
Осінь
Я — красуня Осінь.
До вас у гості прийшла
І подарунків осінніх
Повний кошик принесла.
— Ми раді, що ти завітала до нашого класу. Бачу, що ти приготувала дітям подарунки. Залишайся у нас на уроці. А ми за кожне правильно виконане завдання збиратимемо фрукти до кошика.
IV. РОБОТА В ГРУПАХ
— Осінь ніколи не приходить одна, з нею завжди її помічники — її брати-місяці. Назвіть їх.
(Вересень, Жовтень, Листопад)
Саме вони допоможуть нам об'єднатися в групи.
Щоб усе нам встигати,
Треба гуртом працювати.
Гуртом легше
Будь-яке завдання розв'язати.
-
Об 'єднання в групи за емблемами
Зелені листочки
Жовті листочки
Червоні листочки
2. Завдання для груп
Якщо приклади правильно розв'яжете,
Малюнок з мозаїки складете.
45 + 21 = 66
17 + 22 = 39
34 + 51 = 85
3. Презентація роботи в групах
Лідер групи повідомляє, яку квітку склали в групі.
Добре в групі попрацювали,
Із мозаїки квітку склали.
4 Бесіда про бережливе ставлення до природи
Осінь
Прошу всіх запам'ятати:
Із корінням квіти не треба рвати,
Стане дуже сумно на світі,
Якщо згинуть осінні квіти.
V. РОБОТА В ЗОШИТАХ
1. Каліграфічна хвилинка
Якщо сядемо красиво,
То напишемо на диво.
1, 2, 3, 4, 5 — Починаємо писать.
Щоб оцінка була гарна,
Треба вивести старанно
Кожну цифру, кожен штрих —
Клас працює, клас притих.
2 Робота в різнорівневих групах
Перша група за картками
Буде зараз працювати.
Вам треба помилки знайти
Та приклади правильно розв'язати,
Вчителями попрацювати.
21 + 12 = 32 32 + 45 = 75 84 + 14 = 94
16 + 33 = 49 24 + 53 = 77
Друга група теж не буде сумувати. Математичний диктант будемо писати.
Записати сусідів числа 39.
Число 20 збільшити на 7.
Число 88 зменшити на 8.
Знайти суму чисел 40 і 5.
Число 90 зменшити на 1.
Число 99 збільшити на 1.
Знайти різницю 60 і 10.
Знайти суму чисел 30 і ЗО.
3 Перевірка -
Картки здайте на перевірку.
Зараз часу ми не гаємо
І диктант перевіряємо.
38, 40, 27, 80, 45, 89, 100, 50, 60
Хто на диктанті не дрімав,
Все правильно порахував?
VI. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (НА МОТИВ ПІСНІ
«Якщо весело живеться»)
Час настав для відпочинку,
Проведем фізкультхвилинку.
VII. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
В ПОСТІЙНИХ ГРУПАХ (четвірках)
Ми активно знову попрацюємо,
Над задачами творчо помудруємо.
Запишемо в зошитах свої думки,
Хай зрадіють нашим успіхам всі залюбки.
У нашому місті є вулиця Шевченка. А чи знаєте ви, на честь кого вона названа?
Хто такий Шевченко?
Хто пригадає вірш Т. Шевченка?
Саме з цією вулицею і пов'язані наші задачі. Ці задачі не прості. Вам необхідно доповнити їх запитаннями таким чином, щоб у 1 і 2 групи задачі розв'язувалися однією дією, а в 3 і 4 — двома.
1-а група. На вулиці Шевченка проживає 31 пенсіонер, а працівників — на 25 осіб більше... {Скільки працівників живе на вулиці?)
31 + 25 = 56 (ч.)
2-а група. На вулиці Шевченка 29 старих будинків, а нових — на 7 менше...
(Скільки нових будинків на вулиці?)
29 - 7 = 22 (6.)
3-я група. На вулиці Шевченка ростуть 13 яблунь, а шовковиць — на 2 більше...
{Скільки всього яблунь і шовковиць ростуть на вулиці?)
13 + 2 = 15 (д.) — шовковиць
15 + 13 = 28 (д.)
4-а група. На вулиці Шевченка живуть 15 школярів, а дошкільників — на 4 менше...
(Скільки всього дітей живуть на вулиці?)
15 - 4 = 11 (д.) — дошкільників
15 + 11 = 26 (діт.)
Доповідачі груп звітують про розв'язання задач.
VIII. ГРА «БУДИНОК ДЛЯ ОСЕНІ»
Робота в парах
Будинок удвох легко збудувати,
Якщо геометричні фігури добре знати.
Діти з геометричних наборів складають будинок.
— Які геометричні фігури використали?
IX. ЗАВДАННЯ ЛОГІЧНОГО ЗМІСТУ
Будинок ми побудували.
Однак, у Осені ключа від нього немає.
Давайте ключ цей відшукаємо.
Ключ ми відшукали й Осені подарували.
Хто відшукав ключ, той вручає його Осені.
X. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Збіг урок наш, як коротка мить,
Дуже швидко час біжить.
Час вже підсумки нам підбити,
Чого зуміли ми досягти.
Чи справдились ваші очікування?
Чого ви сьогодні навчилися? На дошці:
Я
зумів навчився
Гра «Мікрофон»
— Усі ви добре працювали, особливо...
Домашнє завдання (диференційоване).
1 гр. — С. 66-67 № 353, 2 гр. — № 357.
— Якщо урок вам сподобався, намалюйте смайлику усмішку.
Учитель
Всі ви добре працювали,
На уроці не дрімали,
Гарно всі відповідали,
Фруктів кошик назбирали.
Тож скажу вам у кінці:
В другім класі діти — молодці!
Осінь
Шановні гості!
Гостинно всіх пригощаєм,
Ми фруктовим урожаєм.
І дякуємо за ласку і тепло.
Відрадно нам, якщо цікаво
На нашому уроці вам було.
Домашнє завдання
Домашнє завдання (диференційоване).
1 гр. — С. 66-67 № 353, 2 гр. — № 357.
Оцінювання
Болгаріна Ольга Анатоліївна
вчитель початкових класів