Урок з математики
«Властивості предметів»
у 1 класі (за технологією «Росток»)
розробила вчитель початкових класів
Запорізької ЗОШ І-ІІІ ступенів №91
Рибакова Галина Миколаївна
Тема: Властивості предметів.
Мета: навчити вирізняти властивості предметів, за допомогою яких виділяються ті чи
інші сукупності (колір, форма, розмір, матеріал тощо); розвивати мислиннєві
операції, увагу, пам'ять, мовлення, пізнавальні інтереси, творчі здібності.
Обладнання: малюнки звірів, ягід, грибів, іграшок; презентація.
Хід уроку
І. Організація класу. (Естафета гарних звісток)
- Я пропоную кожному з вас розповісти усім про щось приємне, що сталося з вами учора. Поки розповідаєте, у вас в руках буде м’ячик. Коли закінчите розповідь, передайте тому, хто поруч. Цей учень продовжить розповідь.
ІІ. Підготовчий етап.
Диво, яке можуть зробити старшокласники.
А)
Б)
(Важливо, щоб діти емоційно пережили здивування і у них з’явилося бажання навчитися робити так само).
ІІІ. Постановка навчальної задачі.
(Діти діляться враженням від побаченого)
Вчитель:
-
Школа – незвичайний, повний див світ, який ми будемо з вами «відкривати». До нас часто будуть приходити гості. Сьогодні ми вперше відкриємо двері до прекрасної країни «Математики».
-
Цікаво, хто сьогодні прийшов, щоб привітати вас з першим уроком математики?
На дошці: їжак, білка, заєць, лисиця, ведмідь. Діти називають звірів.
-
Як можна назвати їх одним словом? (Звірі, тварини).
-
Що у них спільного? (Живуть у лісі)
-
Чим кожен із них різниться від інших? (Їжак з голками, білочка плигає по деревах, лисичка має довгий пухнастий хвіст, ведмідь спить взимку).
-
Скільки їх всього? (5)
-
Хто перший зліва? Хто на четвертому місці? Хто посередині? Хто останній? Хто перед зайцем?
-
Хто між зайцем і ведмедем?
-
Хто справа від лисиці?
-
Хто перед зайцем?
-
Хто зліва від білочки?
-
Один із звірів запрошує нас у гості. Відгадайте хто:
Руда, пухнаста,
Шубка золота
(Припущення дітей: лисиця, білочка)
Гілочками лісу весело стрибає,
В ротику горішка зубками тримає. (БІЛОЧКА)
-
А може все таки лисичка? Чому ні?
-
Як ви здогадалися, що це саме білочка? Що вам допомогло?
-
Що ви ще знаєте про цього звіра? (А чи знаєте ви, що білки бувають не лише рудими, а й чорними. Бувають білки-летуни, які з легкістю долають великі відстані між гілками. Але всі білки вміють плигать по деревах, гризуть горішки – це їх відмінна властивість від інших звірів.
ВИСНОВОК: Але не тільки у звірів, а і у всіх предметів є властивості відмінні від
інших.
НАВЧИТИСЯ їх бачити і розповідати про них сьогодні нас навчить білочка.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Порівняння предметів за кольором.
-
Відправимось до білочки в гості. Заглянемо до неї у дупло. Перерахуйте предмети, які ви бачите. (Ягоди, гриби, іграшки: кор. ведмедик, червоний гриб, черв. машинка, кор. гриб, кор. горішок, жовтий м’яч, червона полуниця.)
-
Перед приходом гостей білочка вирішила навести порядок, розкласти всі предмети по своїх місцях.
ГРИБ Жовтий
|
М’ЯЧ Жовтий
|
ЯГОДА Жовта
|
|
|
|
|
|
|
(Вчитель відкриває таблицю і сам викладає жовті предмети на першу полицю).
-
Що цікавого ви помітили? (Всі предмети жовті)
-
Як розташовані предмети? (В рядок)
-
Які предмети білочка розташувала в другому рядочку? (Червоні)
-
В третьому? (Коричневі)
-
Які ви ще знаєте кольори?
-
Назвіть предмети із навколишнього середовища рожевого, голубого кольору.
-
Назвіть предмети із навк. серед. такого кольору як машинка, м’яч.
-
Уважно придивіться до білчиної шафи. В ній є рядочки, а є стовпчики.
-
Де перший стовпчик, другий, третій?
-
Білка – господарка цікаво розташувала предмети по стовпчиках. Ви помітили це? (Гриби, іграшки, ягоди).
-
Орієнтування в таблиці.
-
Який предмет знаходиться в першому рядку і другому стовпчику? (м’яч)
-
Який предмет знаходиться в третьому рядку, але не в першому стовпчику? (ведмедик, горіх)
-
Назвіть з пам’яті предмети третього рядочка.
-
Робота з таблицею №1, с.3 у зошиті.
-
Що спільного у всіх предметів першого рядка (ІІ, ІІІ)?
-
Назвіть предмети з оточення такого самого кольору, як огірок.
-
Який предмет розміщений у другому стовпці та в третьому рядку?
-
Якого він кольору?
-
Назвіть кожен жовтий предмет.
-
Обведіть усі жовті предмети лінією.
-
Чим відрізняються один від одного предмети в першому рядку? (формою, матеріалом, з якого вони зроблені тощо)
-
Що спільного у всіх предметів І стовпця? (ІІ, ІІІ, ІV)?
-
Гра «Відгадай предмет»
а) – Я задумала предмет. Це зелена іграшка. Назвіть його.
- Я задумала предмет. Він розташований у ІІІ стовпці, але не червоний і не зелений. Що це за предмет? (шорти)
- Задумайте предмет і опишіть його. Де він розміщений?
б) Я знаю, що ви любите загадки. Про що я говорю?
«Цей предмет знаходиться у мене на кухні, червоного кольору, у вас він може бути іншого кольору, він зроблений з металу, в нього наливають воду, він не проти погрітися на плиті і посвистіти у свій носик» (Чайник)
-
Якщо хочете, можете дома придумати загадку про який-небудь предмет із навколишнього світу.
-
Фізхвилинка: ритмічний рахунок предметів до 10.
-
Порівняння предметів по формі.
-
Розгляньте предмети. Знайдіть предмети такої форми.
Куля: м’яч, яблуко, круг, кавун, апельсин.
Циліндр:
Конус:
Піраміда:
Паралелепіпед: коробка,
-
Робота з таблицею №2, с.3 у зошиті
-
Що спільного у всіх фігур першого рядка? (ІІ, ІІІ рядків)?
-
Назвіть предмет з оточення такої форми, як м’яч.
-
Що спільного у предметів ІІ, ІІІ рядків? (Як називається форма цих предметів?)
-
Що цікавого в предметах, розташованих по стовпцях?
-
Який предмет розташований у І рядку і в ІІІ стовпці?
-
Задумайте предмет і поясніть, як його знайти.
-
Робота в прописах с.3
-
Підсумок уроку.
-
Давайте прощатися з білочкою. Чого вона нас навчила? (Розрізняти властивості предметів).
ОПОРНИЙ СИГНАЛ
колір
форма
матеріал, з якого зроблений
призначення
-
Вам сподобалось? Давайте разом скажемо їй «Спасибі».