ТЕМА УРОКУ: Класифікація сталей. Розшифрування марок сталей.
Очікувані результати:
Після уроку ви зможете:
ЗПО (технічний)Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З МАТЕРІАЛОЗНАВСТВА
на тему: «Класифікація сталей. Розшифрування марок сталей»
Розробив викладач: Шульга В.Ф.
м. Запоріжжя,2018р.
ТЕМА УРОКУ: Класифікація сталей. Розшифрування марок сталей.
Очікувані результати:
Після уроку ви зможете:
Засвоїти, як класифікуються сталі
Розшифровувати склад марок сталей
Встановити зв’язок між складом сталі та її властивостями
Визначити придатність вивченого матеріалу до виготовлення певної деталі
МЕТА УРОКУ:
Навчальна:
Ознайомлення учнів з основними відомостями про сталі,
їх класифікацію за складом, маркування сталі.
Розвиваюча:
Розвивати розумову діяльність, логічне мислення,формувати навички ведення конспекту, виділяти суттєві положення у запропонованому матеріалі.
Виховна:
Виховання пізнавального інтересу, та зацікавлення в предметі, виховання патріотизму через усвідомлення внеску вітчизняних вчених, інженерів у розвиток науки і техніки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, математика.
Комплексне методичне забезпечення:
Зразки металів, плакати, таблиці, посібники.
ХІД УРОКУ:
1.Організаційна частина
2.Повторення попереднього матеріалу.
3.Вивчення нового матеріалу.
4.Закріплення вивченого.
5.Домашнє завдання.
1.Організаційна частина :
-перевірка присутності учнів
-перевірка готовності до уроку(наявність конспектів, ручок, підручників)
2.Повторення попереднього матеріалу
Фронтальне опитування по запитанням:
-яку структуру мають метали? (кристалічну)
-які загальні властивості мають метали? ( блиск, твердість,)-зразок
-що називають чавуном? (залізовуглецевий сплав, де вуглецю 2.14%-6,67%)
- що називають сталлю?(залізовуглецевий сплав. де вуглецю до2.14%)
- який основний елемент у сталях?(залізо)
-який чавун переробляється у сталь?(білий)
-у чому суть переробки чавуна у сталь?(зменшення змісту вуглецю)
-повторення списку легуючих елементів( на дошці список)
3.Вивчення нового матеріалу:
Роздача учням таблиць
Пояснення загальної класифікації сталей:
-за виробництвом: конверторна, мартенівська, електросталь.
-за хімічним складом: вуглецева, яка не має у складі легованих елементів(ст45кп,пс.сп; У7-У13- слюсарний інструмент, креслярки, молотки, зубила, напилки)
легована, яка має у складі легуючи елементи(9ХС, 40Х12)
-за призначенням: конструкційна, інструментальна та з особливими властивостями.
- за якістю: обична( на кріплення,труби,заклепки); якісна(зубчасті колеса, болти); високоякісна( у кінці літера «А», ріжучий та вимірювальний інструмент,
Ш- шарикопідшипникові(ШХ9), А- автоматні(А20,А30-для обробки на автоматизованих лініях), Е- магнітна, Є- електромагнітна.
Р- швидкорізальна( після «Р» - % вольфраму,( Р18, Р6М5- ріжучий інструмент, різці. сверла)
Якщо на початку легованих сталей стоїть дві цифри – це конструкційна сталь і це сотки % вуглецю, а далі розшифрування % легуючих елементів;
Якщо на початку легованих сталей стоїть одна цифра – це інструментальна сталь і це десяті % вуглецю, а далі за складом.
Приклади маркування та розшифрування: 15ХА,25ХГМ,20Х2Н4А,Х18Н10Т
Р6М5К5, 9ХС,
4.Закріплення матеріалу: гра – морський бій
На дошці шахматка, учні діляться на 2 або 3 групи, кожна група обирає клітинку з запитанням, відповідає та одержує жетон. Найбільш активні одержують оцінку.
Оголошення оцінювання за урок.
5.Домашнє завдання: опрацювати конспект: вивчити класифікацію сталей та основні правила розшифрування складу сталі.
Підручники: Чумак – Матеріали та основи машинобудування. 4.1-4,5. Вдовець- таблиці