Розробка уроку допоможе вчителю поглиблювати знання учнів про особливості будови складносурядного речення; ознайомити дев'ятикласників з правилами вживання розділових знаків у складносурядному реченні; формувати пунктуаційну грамотність; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; удосконалювати вміння самостійно працювати з матеріалами підручника; виховувати в дев'ятикласників за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу прагнення стати успішною людиною, доброзичливі взаємини під час спільної праці
Тема. Розділові знаки у складносурядному реченні
Мета: поглиблювати знання учнів про особливості будови складносурядного речення; ознайомити дев’ятикласників з правилами вживання розділових знаків у складносурядному реченні; формувати пунктуаційну грамотність; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; удосконалювати вміння самостійно працювати з матеріалами підручника; виховувати в дев’ятикласників за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу прагнення стати успішною людиною, доброзичливі взаємини під час спільної праці
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Компетентності: спілкування державною мовою,
математична компетентність,
загальнокультурна грамотність
Міжпредметні зв’язки: література, мистецтво
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення: інтонація складносурядного речення.
Текст (риторичний аспект): використання складносурядних речень у текстах.
Обладнання: мультимедійний комплекс, підручник, ілюстративний матеріал, картки із завданнями.
Очікувані результати:
Після уроку учні
Повинні знати:
Повинні уміти:
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент. Слайд 1
Ми починаємо урок, а на уроці ми…
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!
ІІ. Психологічне налаштування на урок. Слайд 2
Вчитель. Добрий день, діти. Розпочати наш урок я пропоную вам з посмішки, яка має надзвичайно чудодійну силу, – відкриває перед людьми будь-які двері. Тож для того, щоб робота на уроці була гарною та продуктивною, подаруємо посмішку один одному.
ІІІ. Актуалізація й корекція опорних знань
Вчитель. Скажіть, будь ласка, чи перемагали ви коли-небудь у змаганнях, олімпіадах, спортивних іграх? Пригадайте такий випадок і назвіть почуття, які вас охоплювали.
– Пропоную вам визначити ключове слово, яке стосується кожної людини і нашого уроку зокрема.
2. Словникова робота
– Ви правильно з’ясували – мова йшла про успіх. Саме про нього ми будемо говорити на уроці. Дізнаймося, яке лексичне значення має це слово.
Словникова стаття. Слайд 3
Успіх, у, чол.
ІV. Оголошення теми та мети уроку. Слайд 4
Вчитель. Сьогодні ми вивчатимемо тему «Розділові знаки між частинами складносурядного речення».
Мета нашого уроку - навчитися правильно ставити розділові знаки між частинами складносурядного речення й обґрунтовувати їх; розвивати вміння знаходити й виправляти пунктуаційні помилки на вивчені правила; розвивати творчі вміння й навички будувати складносурядні речення; виховувати в собі любов до мудрого слова.
– Діти, ви – дев’ятикласники, тому невдовзі складатимете іспит з української мови, визначатиметесь зі своєю майбутньою професією. Це складний етап вашого життя, проте й досить цікавий, тож пропоную протягом уроку шукати відповідь на ключове питання: Як досягти успіху у житті?
Акровірш (записаний на дошці)
Удосконалення Удосконалюй себе!
Сміливість Сміливо йди вперед!
Патріотизм Будь патріотом!
Інтеграція Не бійся нового!
Характер Прояви характер!
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з текстом.
Вчитель. Розпочати шлях до пошуку відповіді на це питання пропоную з першого завдання: виписати з тексту складносурядні речення.
2. Бесіда.
5.Назвіть види зв’язку між частинами складносурядного речення.
Текст для аналізу.
Якось три брати побачили Успіх, що сидів у ямі.
Один зразу підійшов, і вирішив він попросити в Успіху побільше грошей. Отримав і щасливо пішов геть.
Другий забажав красиву автівку. Вона з'явилася - і чоловік відразу поїхав кудись.
Третій тим часом став і мовчки нахилився над ямою:
– Що тобі треба? – запитав Успіх.
– А тобі що треба?
– Дістань мене звідси.
Хлопець, простягнувши руку, дістав його і пішов кудись по своїх справах; а успіх пішов слідом за ним.
3. Перевірка виконання. Слайд 5
3. Робота з підручником. Метод «Синтез думок»
Опрацювати матеріал підручника, прокоментувати вживання розділового знака.
4. Пояснення та доповнення вчителя: Слайд 6-8
- кома не ставиться - У всякого своя доля і свій шлях широкий.
Хай наше слово не вмирає і наша правда хай живе!
- ставиться кома і тире - Всім серцем любіть Україну свою,- і вічні ми будемо з нею.
VІ. Виконання тренувальних вправ. Слайд 9-12
5. Робота біля дошки.
- Прокоментувати розділові знаки
Друзі, день у день якнайбільше працюйте над собою, і вже взавтра ви станете успішними.
(назвати прислівники, їх правопис)
Успіху в житті сприяє формула: ідея , віра в неї , робота на результат; а успіх – це вже наслідок праці.
(чим ускладнені частини речення)
Співаю – і назустріч пісня ллється.
(назвати слова як частини мови)
6. Конструювання.
- скласти складносурядне речення зі словом успіх ( його синонімом), щоб між сурядними частинами кома не ставилась
Лише сміливим підкорюються простори і посміхається удача.
Слайд 13
Вчитель. В українців є такий вислів: «Народитися в сорочці» - бути щасливим, успішним у житті. Говорячи про таку людину, що «народилась в сорочці», ми згадуємо ту саму доленосну вишиту сорочку – символ здоров’я, краси, чистоти помислів і єднання з душею предків. Вишиті сорочки та вишиванки оберігають нас, наділяють силою рідної землі. До речі, першим модником, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, котрий носив її під піджак. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
7. Робота в парах (на картках) Слайд 14
- Завдання до мовного оформлення текстів:
Прочитайте з відповідною інтонацією
- Завдання відовідно до теми уроку:
Запишіть речення, поставте розділові знаки
(тексти подано з розділовими знаками)
І. Ми з вами живемо у дуже складний для нашої країни час, проте доля України завжди була непростою. І, мабуть, саме події Майдану, анексія Криму, війна на Сході країни відчутно вплинули на нас однак вони змінили ставлення до всього українського. Українську вишивку називають «молитвою без слів», а сорочка - вишиванка вважається головним оберегом людини.
Слайд 15
ІІ. Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську, а її особливість полягає у рясному розшитті чорними нитками. Розповідають, що колись турки і татари знищили практично всіх місцевих чоловіків,- і жінки впродовж кількох поколінь вдягали саме такі сорочки. А у борщівському храмі знаходиться унікальна ікона Богородиці, і одягнута Марія саме у таку вишиванку.
Слайд 16
ІІІ. Ми люди нового тисячоліття, а нове сьогодення несе нову моду. Талановиті художники прикрашають вулиці міст настінними масштабними малюнками. Мурали тішать око яскравими барвами, і привертають вони увагу до нагальних проблем сьогодення. Справжнім рекордом є стіннопис у Києві – і саме він претендує на звання найвищого муралу Європи.
Мурал – різновид мистецтва, що виконується безпосередньо на стіні.
ІV. Вишиванка вже давно вийшла за межі України,- український стиль був представлений у наймоднішій столиці Європи – Парижі. Сьогодні у світі відчувається прагнення до зближення, і в Україні з’являються нові свята, звичаї, мода. Проте незмінними залишаються істини:
але її очі нехай бачать увесь світ.
8. Робота з підручником. Виконання вправи 109. (прояви характер)
9. Зоровий диктант.
Переглянути презентацію. Записати складносурядні речення. Слайд 17-23
Я усміхнусь – і все навкруг сміється.
Вона нічого не коштує, але від неї збагачується світ.
Посміхнись – і в дім прийде щастя.
Її не можна купити, зате її можна подарувати
Посміхнись – і зникне втома.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
«Мікрофон»
1. Які розділові знаки ставляться у складносурядному реченні і за яких умов?
1. Яку пізнавальну інформацію отримали на уроці?
2. Які завдання були найбільш цікавими?
3. Під час виконання яких завдань відчували труднощі?
Слайд 24
Вчитель. Давайте завжди будемо пам'ятати: якою б не була в кожного з нас доля, як би не складалися обставини життя, яким би не було становище в Україні та у світі, яка пора року не була б за вікнами наших осель, нас поважатимуть доти, доки ми поважатимемо самих себе, доки ми пам'ятатимемо про своє коріння і шануватимемо наші традиції!
VІІ. Оцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання. Слайд 25
Опрацювати п.11, виконати вправу 106. Написати висловлення «Мій шлях до успіху», використовуючи складносурядні речення.
1