Мета даного уроку : ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом українського письменника Михайла Коцюбинського та казкою « Про двох цапків»; формувати вміння самостійно працювати з текстом; розвивати і удосконалювати техніку читання, логічне мислення, орфоепічно правильне мовлення, творчі та пізнавальні здібності учнів; формувати здатність сприймати та передавати настрій, особливості характеру казкових героїв мімікою, інтонацією, жестами; використовувати потенціал гри та казки для формування механізмів самоконтролю, усвідомлення власних здібностей і можливостей; виховувати у дітей ввічливість, вчити поважати один одного на прикладах вчинків казкових персонажів.
Тема: М. Коцюбинський. Про двох цапків.
Мета:Ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом українського письменника Михайла Коцюбинського та казкою « Про двох цапків»; формувати вміння самостійно працювати з текстом; розвивати і удосконалювати техніку читання, логічне мислення, орфоепічно правильне мовлення, творчі та пізнавальні здібності учнів; пам'ять, уміння усно переказувати прочитане, аналізувати свою роботу; збагачувати словниковий запас слів; формувати здатність сприймати та передавати настрій, особливості характеру казкових героїв мімікою, інтонацією, жестами; використовувати потенціал гри та казки для формування механізмів самоконтролю, усвідомлення власних здібностей і можливостей; виховувати у дітей ввічливість, вчити поважати один одного на прикладах вчинків казкових персонажів.
Тип уроку. Інтегрований.
Методи й прийоми. Словесні, наочні, імітація (елементи театрального показу) емоційно-аудіовізуальний, ігровий.
Обладнання: Казка М. Коцюбинського "Про двох цапків", портрет Коцюбинського, предметні малюнки, ілюстрації до казок, таблиці, склади, картки з словами, казкові герої, підручник,мікрофон,ноутбук,інтерактивна дошка,
Хід уроку
I.Організація уроку ( слайд 2)
Треба дружно привітатись: "Добрий день!"
Дружно, весело сказати: "Добрий день!"
Вправо, вліво повернутись: "Добрий день!"
Один одному всміхнутись: "Добрий день!"
Ручками поплескаємо – хлоп-хлоп,
Ніжками потупаємо – топ-топ!
─ Діти, посміхніться сонечку, один одному, мені, і з приємним настроєм розпочинаємо урок.
II.Актуалізація опорних знань.
А розпочнемо наш урок з відгадування загадки.
1. Відгадування загадок.(Слайд 3)
- Зараз я вам зачитаю загадку,а ви будьте дуже уважними і спробуйте її відгадати.
Загадка:
Біла копиця йде води напиться,
Хвицає ногами, буцає рогами,
Бородою трясе, молоко несе,
Ласує лозою, зветься (козою)
Правильно,учні. Це коза.
─ Яка це тварина: дика чи свійська ?
─ Сьогодні, діти, до вас на урок завітала кізочка. Вона буде спостерігати за
вами, як ви працюватимете протягом всього уроку, та принесла вам ще й свої цікаві завдання.
2. Зараз ми пограємося в гру,яка називається «Знайди пару».(слайд 4)
Вам потрібно знайти пару літері. Наприклад: друкована буква А, і писана буква а. І вияснити,яка літера не має пари і назвати її. Зрозуміли? ( Так).
3. Наступне наше завдання буде також у вигляді гри.(слайд 5)
Гра називається «Придумай слова на букву К»
Ваше завдання придумати якомога більше слів на цю літеру.
( По черзі викликаю по одному учню і він називає одне слово,інший учень - інше слово і т.д.)
Можливі такі слова:
кавун,корабель,картопля,ківі,кокос,квітка,колесо,колосок,коло,кіт,колобок,
кішка,крокодил,кіно і т.д.
4. Наступне завдання ви будете виконувати в парах. (слайд 6)
Робота в парах. Вам потрібно скласти звуковий аналіз слів.
1. Коза,
2.Трава,
3.Капуста.
- Молодці,учні! Ви правильно виконали завдання.
5. Зараз ми проведемо з вами орфоепічну хвилинку.
Гра «Вимов правильно!». ( слайд 7)
Ваше завдання: Правильно вимовити слова,що заховалися за картинками.
Повітряна кулька
Гарбуз
М’яч
Кавун
Помідор
Виноград
6. Гра «Віднови слово» (слайд 8)
Наша кізочка вирішила трішки нас заплутати і поміняла місцями літери в словах. Але вона знає,що ви дуже розумні дітки і зможете відновити їх і назвати.
Перше слово – мідорпо ( помідор)
2-ге- вунка( кавун)
3-тє- граднови( виноград)
4-те- рбузга( гарбуз)
5-те- ляку(куля)
5. Слухання вірша(слайд 9)
Цап покинув теплий хлів:
Цап капусти захотів,
А за цапом — цапеня
Через поле навмання.
Цапе білий, цапе милий!
Ще капусти не садили!
Цап вернувся, спочиває,
Цапенятко ж десь блукає.
Г. Чубач
- Скажіть,учні:
— Про кого цей вірш?( Вірш про цапеня)
— Хто такий цап? ( Цап - це тваринка)
— Що ви дізналися про цю тварину з вірша?( що ця тварина любить їсти капусту)
- Молодці,дітки!
6. Робота за таблицею Шульте(слайд 10 і 11)
Вам потрібно швидко знаходити числа в таблиці і показувати їх.
( Для цього завдання викликаю 3 учнів.
Перший учень називає числа від 1 до 10,
Другий – від 11 до 20
Третій – від 21 до 25)
7. Гра « Читай швидко блискавкою»(слайд 12 та 13)
Учні,вам потрібно швидко прочитати слова.
Слова: Ріка,рука,село,сила,кит,лис,корова,корона.
8. Фізкультхвилинка .( слайд 14)
Я бачу ви трішки стомилися,тож давайте відпочинемо.
А для цього ми зробимо фізкультхвилинку
- Встали всі
Цап меле, цап меле,
Коза насипає.
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
- Сідайте,учні!
III.Оголошення теми й мети уроку.( слайд 15)
─ У нашої кізочки є дітки: два цапки. Про них український письменник Михайло Коцюбинський склав казочку, а друкарі надрукували її у нашому «Букварі». Називається ця казка «Про двох цапків». Ми зараз ознайомимося з нею, навчимося правильно і виразно читати її.
( Слайд 16)
Але спочатку познайомимося із життєвим та творчим шляхом письменника.
Михайло Коцюбинський народився в м. Вінниці у заможній родині. Батьки були чесними, працьовитими, добрими.
У дитинстві Михайлика всі любили. У школі він вчився добре, багато читав книжок, любив квіти, сонце. Коли Михайло виріс, став працювати вчителем. З ним було приємно спілкуватися, завжди він приходив на допомогу друзям.
Частину творів, адресованих малим читачам, він написав для власних дітей.
Один із таких творів ми сьогодні і прочитаємо. Сядьте всі зручно і послухайте казочку, а потім дасте відповідь на запитання:
IV.Робота над новим матеріалом.
- Хто ж є головними героями казки?( два цапки)
У казці ви можливо зустріли незрозумілі слова. Давайте вияснимо,що вони означають.
Вчитель пояснює значення слів:
- Хоче цапок на інший берег перебратися, а сам не розуміє, що означає слово "перебратися". (Перейти ).
- Цапки ступили на кладку, а що воно таке, не знають. (Невеликий місток ).
- Кладка вузька, а цапки не розуміють, яка саме. (Неширока ).
- Хочуть цапки розминутися, та не знають, що це значить. (Розійтися ).
- Поясніть цапкам, що означає слово "заждати"? (Зачекати ).
Діти, давайте ще раз повторимо ці слова, щоб наші герої їх запам'ятали.
3.Читання казки учнями вголос.(ланцюжком) ( слайд 24)
- Учні,починаємо читати казку по одному реченню.
4. Бесіда за первинним сприйняттям.
- Хто є автором казки «Про двох цапків»?( М. Коцюбинський)
- Про кого ви прочитали казку ? ( про двох цапків)
- Як називається казка?( « Про двох цапків»)
- Коли ви хвилювались, слухаючи казку ?( Тоді,коли обидва ступили на кладку,билися та й попадали обидва в воду)
- Чи сподобались цапки ? ( Ні,бо вони були дуже впертими)
— Які наміри були у цапків?( Перейти кладку)
— Яка була кладка?( Вузькою)
— Чим завершилась зустріч цапків?( Обоє попадали в воду)
5. Фізкультпауза.(для очей)( слайд 25,26,27)
6. Гра «Розвідники».(слайд 28)
Відшукування речень за початком.
— Я читаю початок, а ви знаходити продовження речення.
Така вузенька... (що тільки один може перейти, а двом тісно).
І той хоче... (через річку перебратися, і другий.)
Ступили обидва... (цапки на кладку, зійшлись посередині та й ну один одного лобами та рогами бити).
7. Характеристика дійових осіб.( слайд 29)
─ З'єднайте слова, записані на дошці, з малюнком цапків.
уперті розумні мудрі
ввічливі добрі непоступливі
8.Переказування казки. ( визиваю одного учня,щоб переказав казку у правильній послідовності) ( слайд 30)
9. Розвиток зв’язного мовлення. Продовж казку. ( слайд 31)
-Діти, як ви думаєте, чи могли цапки розминутись ?(могли)
-Порадьте їм, як уникнути біди ?
Складіть діалог та інсценізуйте ( діалогічне мовлення).
І варіант (визиваю 2 учнів,даю їм маски білого і чорного цапків)
Білий цап: -Доброго дня, цапику!
Чорний цап: -Доброго дня і тобі!
Білий: -Куди ти поспішаєш?
Чорний: -Біжу на лужок поїсти свіжої травиці.
-Як же нам розминутись?
Білий -Ти, цапику, присядь на задні ніжки, а я тебе перестрибну. Отак і
розійдемось. Згода?
Чорний: : -Згода!
ІІ варіант ( Визиваю 2 учнів )
Чорний: -Здоров, цапику!
Білий: -І тобі доброго здоров'я!
Чорний: -Куди біжиш?
Білий: -Поспішаю до бабусі на город за капустою. Як же нам розминутися?
Чорний: -Я уже сьогодні обідав, тому не поспішаю і зачекаю, поки ти по кладочці пройдеш.
Білий: -Дякую, цапику! Я занесу тобі гостинця від бабусі.
Чорний:-Спасибі тобі!
- Молодці,учні! Ви правильно знайшли вихід із даної ситуації.
V. Підсумок уроку
- Ось і підходить наш урок до закінчення.
І зараз ми виконаємо ще одне завдання.
1. Гра «Знайдіть і виправте помилку».( Слайд 32)
Парадичка росте на городі. ( помідор)
Всі діти люблять їсти вино.( виноград)
У мене новий мняч.(м’яч)
Тато купив Оленці балон.(кульку)
Я дуже люблю гарбуз.( кавун)
2.Технологія «Мікрофон». Прийом «Незакінчене речення».( слайд 33)
─ Закінчить речення «На сьогоднішньому уроці мені найбільше сподобалося…» (завдання,які ми виконували,казка про цапків,інсценізація казки……..)
— Як називається казка, яку прочитали на уроці?(« Про двох цапків»)
— Чого вона вас навчила? ( Що потрібно бути добрими,поступливими….)
— Хто її автор?( М. Коцюбинський)
— Що ви запам’ятали про М. Коцюбинського?( Михайло Коцюбинський народився в м. Вінниці У дитинстві Михайлика всі любили. У школі він вчився добре, багато читав книжок, любив квіти, сонце. За це друзі називали його «соняхом». Коли Михайло виріс, став працювати вчителем. )
Щоб не потрапити в якусь неприємну ситуацію, як це сталося з цапками, завжди подумайте, а потім робіть. Тоді про вас скажуть – розумні, ввічливі діти.
Дома спробуйте цю казочку розповісти своїм батькам, друзям.
Завжди дотримуйтесь золотого правила: ( слайд 34)
«Ставтеся до людей так, як би ви хотіли, щоб люди ставилися до вас».
На Сьогоднішньому уроці ви були активними,уважними,старанними.
Дякую вам за плідну співпрацю та творчу атмосферу,що панувала в нас на уроці!
Молодці!!!
- Встали всі!
1