Урок з основ здоров`я "Безпечне довкілля"

Про матеріал

Конспект уроку з основ здоров`я у 5 класі

Тема.Безпечне довкілля. Наслідки забруднення довкілля для життя і здоровя людини.Способи збереження природного середовища..

Мета: продовжувати знайомити з екологічною ситуацією плнети. Розкрити умови і способ збереження прирдного середовища,розвивати вміння працювати з іншими джерелами інформації, аналізувати подану інформацію та робити висновки, формувати мотивацію до здорового способу життя, виховувати любов до природи

Перегляд файлу

Тема.Безпечне довкілля. Наслідки забруднення довкілля для життя і здоровя людини.Способи збереження природного середовища..

Мета: продовжувати знайомити з екологічною ситуацією плнети. Розкрити умови і способ збереження прирдного середовища,розвивати вміння працювати з іншими джерелами інформації, аналізувати подану інформацію та робити висновки, формувати мотивацію до здорового способу життя, виховувати любов до природи

Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І.А. Репік, таблиці з висловами, кольоровий папір, картки, фішки для оцінювання, папір для роботи в групах.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель. – Пролунав для всіх дзвінок –

                    Розпочати час урок.

                   Стали всі рівненько.

                   Вийшли із-за парт.

                   Урок з основ здоров’я

                   Будем починати.

Діти.        – Всі за парти ми сідаємо,

                   До роботи приступаємо.

Учитель. – Подивилися на мене.

                    Усміхнулися усі.

                    Чи готові до уроку?

                    Молодці!

- Бажаю вам на уроці відчути радість і задоволення від роботи, творчої активності, кмітливості і винахідливості. Нехай цей урок залишить у вас міцні знання, відмінні оцінки і чудовий настрій.

 

- Працюймо наполеглево

Швидко, старанно,

 Щоб жодна хвилинка

  Не втратилась марно.

 

Пригадаймо правила роботи на уроці

 

  • Приходити вчасно
  • Бути толерантними
  • Правило піднятої руки
  • Слухати вчителя
  • Не перебивати співрозмовника
  •  Говорити коротко, чітко, ясно
  • Бути уважними та активними
  • Мати гарний настрій
  • Бути доброзичливими

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.Перевірка домашнього завдання

Тестове завдання для контролю знань

Позначте всі правильні відповіді.

1. Якщо ти один вдома, слід:

А запросити друзів та знайомих

Б повідомити про це в Інтернеті

В зачинити двері на ланцюжок і засув

Г не відчиняти незнайомцям

2. Якщо незнайомі люди попросили тебе передати пакет, слід:

А погодитися

Б відмовитися

В залишити пакет собі

Г спочатку подивитися, що в пакеті, а потім погодитися

3. Якщо вдома зберігається значна сума грошей, слід:

А нахвалятися в школі

Б розповісти про це тільки друзям

В повідомити про це сусідів

Г нікому про це не розповідати

4. Якщо до сусідів прийшли гості, а їх немає вдома, слід:

А запросити їх почекати у вашій квартирі

Б розповісти, коли сусіди зазвичай повертаються додому

В не вступати в контакт

Г вийти і зачекати сусідів разом з ними

5. До вас приїхали родичі, яких ти не знаєш, а батьків немає вдома, слід:

А запросити їх в оселю

Б вийти й перевірити їхні документи

В попросити зателефонувати батькам

Г зателефонувати батькам, щоб ті самі зв’язалися з родичами

6. Якщо ви всією сім’єю збираєтеся у відпустку, слід:

А повідомити про це відповідним статусом у соціальних мережах

Б нахвалятися у школі

В нікому про це не розповідати

Г розповісти про це сусідам.

7. На якому автомобілі ти погодишся покататися із незнайомцями?

А Ауді

Б Мерседес

В на жодному не погодишся

8.Що ти робитимеш коли тебе переслідує автомобіль?

А Підійдеш і запитаєш у чому справа

Б спокійно йтимеш далі

В різко розвирнешся і підеш у протилежному напрямку

Відповіді: 1ВГ; 2Б; 3Г; 4В; 5ВГ; 6В., 7.В.,8 .Б

 

Бесіда

  • Назвіть правила 5 НЕ,яких потрібно дотримуватися з незнайомцями
  • Вам було завдання виконати цю вправу в робочому зошиті, тому зачитають свої відповіді_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Інші здайте зошити і я перевірю

Ще ви малися на вищу оцінку підготувати повідомлення. Хто виконав завдання?

1. Небезпечні ігри підлітків.

2. Небезпечні незнайомці.

 

 

 

 

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності

 

Вправа « Асоціативний кущ »

Слово « Довкілля », з чим воно у вас асоціюється?

 ( прикріплюю на дошку слово )

 

Діти, якою ви уявляєте нашу землю через 100- 200 років?

Так, вода буде забруднена, дерева поїдять черви,у містах – кучугури сміття, не видно птахів, озера і річки забруднені, кількість питної води на нулі. Живих істот майже не залишиться.

- Як же жити далі?

- Що потрібно робити нам вже тепер, щоб наша планета не загинула, а процвітала?

 

 ІУ.Повідолення теми й мети уроку

Безпечне довкілля. Наслідки забруднення довкілля для життя і здоровя людини.Способи збереження природного середовища..

  • Які знання на вашу думку ви сьогодні отримаєте?

Отже ми продовжуватимемо знайомитися з екологічною ситуацією плнети. Розкритимемо умови і способи збереження прирдного середовища,розвиватимемо вміння працювати з іншими джерелами інформації, аналізувати подану інформацію та робити висновки, формувати мотивацію до здорового способу життя, виховувати любов до природи

План роботи

  1. Довкілля і технічний прогрес
  2. Забруднення довкілля
  3. Упаковки, безпечні для довкілля

У. Вивчення нового матеріалу

Єдине відоме нам місце у Всесвіті, де існує життя, це наша

планета — Земля. Можна скільки завгодно мріяти про міжзоряні

подорожі, та поки що не знаємо планети, на яку людство могло б

переселитися, вичерпавши багатства своєї.

Земля — спільний дім усіх народів, які її населяють. Нам не

байдуже, як ставляться до природи в інших країнах, адже забруднення

не має кордонів. Воно поширюється з вітром, дощами, річками

і морськими течіями.

Земля — спільний дім. не лише людей, а й рослин і тварин, усього

живого. Через споживацьке ставлення до природи вже зникло

багато їх видів. Деякі види занесено до Червоної книги. Це означає,

що вони перебувають на межі вимирання. Перед загрозою знищення

опинилися тропічні ліси — «легені планети». Щороку дедалі більше

територій перетворюються на пустелю, зокрема через надмірне

випасання худоби.

Земля — дім тих, хто живе сьогодні й житиме завтра.

Нинішнє покоління має піклуватися не лише про себе, а й про своїх

нащадків — дітей, онуків, правнуків.

 

О б’єднайтесь у чотири групи

 Наведіть щонайменше по два докази на захист таких тверджень:

1. «Я люблю свою планету, тому що вона особлива».

2. «Я відповідальний за майбутнє своєї планети».

3. «Мене турбує доля всього живого на Землі».

4. «Найголовніший обов’язок людства — зберегти

Землю придатною для життя».

 

РУХАНКА

 

Руханка (фізкультхвилинка) для дітей

До струмка разом спустились, (крокуємо на місці)

Нахилились і умились. (нахили вперед, руки на поясі)

Один, два, три, чотири, (плескаємо в долоні)

Ось як славно освіжились. (струшуємо долоні)

А руками робим так:

Разом – раз, -  це в нас брас (описуємо круги руками вперед)

 

Три, чотири й кролем вмієм! (описуємо круги руками почергово)

Всі, як один, пливем, мов дельфін. (стрибки на місці)

І знову крокуєм – додому прямуєм. (крокуємо на місці)

 

Довкілля і технічний прогрес

 У прадавні часи, коли на Землі з ’явилися перші люди, на ній

неподільно панувала матінка Природа. Вона давала все необхідне

для життя: повітря, воду, харчі, одяг. Та водночас була джерелом

багатьох небезпек: холоду, голоду, стихійних лих. З самого початку

люди намагалися зробити своє довкілля безпечнішим і комфортнішим.

Проте, змінюючи природне середовище, вони створювали не

лише вигоди, а й додаткові небезпеки.

 

 

Щоб дізнатися про це більше, пограй у крос-тест

 

1. Відомо, що середня тривалість життя первісних

людей не перевищувала ЗО років. Як ти вважаєш, причиною цього

найчастіше був голод (4) чи хвороби (5)?

2. У середні віки мало хто з людей доживав до похилого віку.

На твою думку, причиною смерті в ті часи частіше був голод (6) чи

епідемії (7)?

3. Сучасні люди живуть значно довше, ніж їхні пращури. Як ти

гадаєш, що сьогодні найбільше загрожує життю і здоров’ю людей:

стихійні лиха (8) ч и негативні наслідки технічного прогресу (9)?

4. Причиною передчасної смерті первісних людей найчастіше був голод. Велика здобич траплялася не щодня (2).

5. Неправильно. Вчені довели, що хоч первісні люди також хворіли, але головною причиною короткого життя було те, що хвора людина не могла добувати собіїжу й помирала від голоду (1).

6. З того часу, як люди навчилися сіяти хліб і вирощувати худобу,

голод перестав бути головною причиною смерті. Адже маючи

невелику ділянку землі та кількох свійських тварин, можна було

прогодувати всю родину (2).

7. Правильно! Епідемії таких інфекційних хвороб, як чума, віспа,

холера, раз у раз спустошували міста, країни, континенти. Мешканці

середньовічних міст жили в умовах жахливої антисанітарії,наприклад, вони навіть не здогадувалися,що причиною хвороб є нечистоти, які люди виливали у річки і просто на вулиці. Не дивно, щоінфекції швидко поширювалися (3).

8. Неправильно. Хоч природні катаклізми трапляються і сьогодні,

люди навчились у багатьох випадках передбачати їх (3).

9. XX століття назвали віком науково-технічної революції (Н ТР),

яка принесла людству нечувані раніше її и годи: телефон, радіо, телебачення, автомобілі тощо. Однак технічний прогрес має і зворотний бік. Дорожньо-транспортні пригоди, пожежі, аварії на виробництвах, забруднення довкілля стали найбільшими небезпеками для здоров’я і

життя людей (10).

10. Ти дістався фінішу і переміг, якщо не зійшов з правильного маршруту.

 

Забруднення довкілля

 Людина, як і будь-яка жива істота, створює відходи. У природному

середовищі відходи живих істот переробляються комахами і

бактеріями. Відмерлі рослини, екскременти тварин перетворюються

на родючий шар ґрунту, і забруднення довкілля не відбувається.

На відміну від інших живих істот, люди створюють штучні

відходи, які природа не здатна переробити. Пластикова пляшка чи

поліетиленовий пакет не перегниють навіть через багато років. Тому

люди мають ретельно прибирати за собою.

 

Робота з підручником

С.153 « Чи знаєш ти, що….»

 

 

Напевно, і в Україні у недалекому майбутньому вживатимуть

подібних заходів. Та нині, на жаль, нерідко можна побачити сміття

там, де люди мають відпочивати і милуватися природою.

Хибною є думка, що чистота довкілля залежить лише від влади

та підприємців. Ти також відповідальний за неї. Адже кожне зламане

деревце — це додаткова кількість шкідливих речовин у повітрі,

які воно мало знешкодити. Кожен витоптаний газон, зірвана квітка,

кинутий на землю папірець — це порушення природної рівноваги.

Наслідки цього з часом можуть стати катастрофічними. Чи відомо

тобі, що більшу частішу рослин, які зараз майже зникли з лиця

Землі, люди просто вирвали?

 

Робота в парах

Захищає природу той, хто (оберіть правильні відповіді

і продовжіть перелік):

а) здає макулатуру; б) вмикає без потреби електричні

прилади; в) залишає сміття в лісі; г) повідомляє дорослих

про розлиті нафтопродукти; ґ) не виходить з лісу

без оберемка квітів; д) закриває кран, коли чистить

зуби; ...

 

 

Упаковки, безпечні для довкілля

У магазинах можна побачити безліч товарів у яскравих упаковках.

Проте лише деякі з цих упаковок безпечні для довкілля. Це

паперові пакети, скляний посуд багаторазового використання, картонні

коробки й пакети. Якщо ми, покупці, надаватимемо перевагу

товарам у таких упаковках, виробники неодмінно зважать на це.

 

Розгляньте в підручнику на с.154

 

- Які з цих товарів мають упаковку, безпечну для довкілля?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Екологічне звернення методичка с.265

 Узагальнення набутих знань

  • Зателефонуйте своїм друзям і розкажіть чого нового ви сьогодні дізналися на уроці

 

Підсумок уроку

Методичка с.267

VІІ. Домашнє завдання.

§  підручника

Скласти екологічні поради.

Виконайте проект

«Детективи з охорони довкілля».

Кожна група має описати, замалювати чи сфотографувати

випадки забруднення довкілля у вашому населеному

пункті. Це може бути велика кількість автотранспорту

         на дорогах, або промислове підприємство,

що скидає відходи в річку, чи смітник у найближчій

лісосмузі. З найцікавіших матеріалів оформіть газету

або стенд.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наведіть щонайменше по два докази на захист таких тверджень:

 

1. «Я люблю свою планету, тому що вона особлива».

 

2. «Я відповідальний за майбутнє своєї планети».

 

  1. «Мене турбує доля всього живого на Землі».

 

4. «Найголовніший обов’язок людства — зберегти

Землю придатною для життя».

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Шафорост Віталій Володимирович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Основи здоров’я, Розробки уроків
Інкл
Додано
2 травня 2018
Переглядів
11539
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку