Мета:
Формувати ключові компетентності: вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, орієнтуватися у часі та берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); здоров'язбережувальну компетентність (виховувати бажання у дітей вести здоровий спосіб життя; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки і приймати рішення відносно ситуації, виховувати в учнів здатність протидіяти небезпечним ситуаціям); соціальну компетентність (вчити дітей продуктивно співпрацювати з різними партнерами у групі, виявляти ініціативу, пізнавальну активність). ознайомити учнів із правилами небезпечної поведінки вдома; формувати вміння і навички, що допоможуть уникнути побутових небезпек за відсутності батьків;
Формувати предметні компетентності: поглиблювати знання учнів про небезпечні ситуації для людини; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати в дітей обережність. Уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях
Дата:
Клас:
Урок №
Тема: Дитина вдома. Правила безпеки в побуті
Мета:
Формувати ключові компетентності: вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, орієнтуватися у часі та берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); здоров’язбережувальну компетентність (виховувати бажання у дітей вести здоровий спосіб життя; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки і приймати рішення відносно ситуації, виховувати в учнів здатність протидіяти небезпечним ситуаціям); соціальну компетентність (вчити дітей продуктивно співпрацювати з різними партнерами у групі, виявляти ініціативу, пізнавальну активність). ознайомити учнів із правилами небезпечної поведінки вдома; формувати вміння і навички, що допоможуть уникнути побутових небезпек за відсутності батьків;
Формувати предметні компетентності: поглиблювати знання учнів про небезпечні ситуації для людини; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати в дітей обережність. Уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання. Мультимедійна презентація, записи музики для
фізкультхвилинок, робочий зошит, прислів’я. ілюстрації до теми уроку, малюнки учнів, ілюстрації до казок « Вовк та семеро козенят», «Котик і півник», таблиця « Правила безпеки у побуті», пам’ятки з правилами безпечної поведінки вдома.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання. (Слайд №1)
Учитель.
Добрий день, малята,
Хлопчики й дівчата.
З давніх пір і понині
Кажуть у нас в Україні:
«Здоровенькі були!»
2. Аутотренінг (Слайд №2)
- Сядьте рівненько, заплющте оченята. Повторюйте за мною:
Я прийшов до школи вчитися…У мене все вийде… Треба бути уважним… Треба бути спокійним…
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Учителя слово
Здійсню практично.
2. "Девіз творчих та винахідливих" (Слайд №3)
- Давайте разом повторимо девіз над яким ми працюємо на уроках:
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!
3. Створення емоційного фону уроку
- Діти. Я сьогодні хочу подарувати вам цікавий урок, але цікавим і продуктивним він буде лише за вашої допомоги мені, активної участі кожного із вас. Чи згодні ви на спільну працю? (Так)
- Отож розпочнемо наш незвичайний урок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (Слайд №4)
Один вдома
Сьогодні мама зранку
Пішла у магазин,
А синові сказала:
- Побудеш сам – один.
А ще тебе прошу:
Помий, будь ласка, посуд,
І яблука в корзинку
Склади й постав під стінку.
Закрий у ванній кішку,
Щоб не було біди,
І по обіді в ліжко
Сестричку поклади.
Отак сказала мама
І десь пішла собі,
А в сина переплуталось
Усе у голові
Він посуд склав під стінкою,
Накрив його корзинкою
Гарячою водою всі яблука помив,
Сестричку, бідолашку, у ванній зачинив,
І вкрай намучив кішку, заштовхуючи в ліжко.
Так, справді дуже важко, коли ти – сам - один,
Коли надовго мама іде у магазин .
- Діти, хто з вас залишається вдома сам?
- Отже, я бачу, що багато хто з вас буває вдома сам.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд №5)
Сьогодні ми поговоримо про будинок, де живе кожен з нас, і про звичайні речі в нашій оселі. А також зустрінемося з героями казок, простежимо за їхніми діями і вчинками, навчимося приймати правильне рішення, коли немає вдома дорослих. і всі разом складемо правила безпечної поведінки вдома.
Наша зустріч з казкою відбудеться у чарівній країні Здоров’я, жителі якої вже чекають на нас. Вони веселі й життєрадісні, дотримуються правил гігієни, займаються спортом. Вони – здорові. Отож і нам час вирушати в країну Здоров’я. «Сідаймо у поїзд» з піснею: (Слайд №6)
Наш поїзд рушає,
Вагони біжать,
В країну Здоров’я малята спішать...
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Інформаційне повідомлення вчителя
- Тут затишно, спокійно, адже допомагає підтримувати порядок Світлофор Моргайко. (Слайд №7)
Так, це хатинка Кози.
2. Бесіда за малюнками
Висновок: Так, дії козенят були неправильні. Яким кольором світлофора ви б їх зобразили? Чому?
Діти розглядають ілюстрації до казок, роблять висновки про дії персонажів.
Правило 1. Якщо ви самі вдома,
То запам’ятайте:
Ви людину незнайому
В дім свій не пускайте!
Який висновок можна зробити?
- Яке перше правило безпечної поведінки вдома можна скласти.
НЕ ВІДЧИНЯЙ ДВЕРІ НЕЗНАЙОМИМ ЛЮДЯМ! (Слайд №10)
Правило друге
3. Робота за прослуханим віршем
Наступне правило, як поводитися вдома, ви спробуйте назвати самі, прослухавши вірш!
Ліфт відкрився, як завжди. Посміхається тобі:
Ти хотів зайти туди - Гей малюк, заходь сюди!
Та побачив, молодчина, - Ні, - кажи, - я почекаю,
Там стоїть чужий мужчина, Тато слідком поспішає.
- Чому не можна заходити в ліфт з незнайомими людьми?
- Яке правило поведінки потрібно пам’ятати? (Слайд №11)
НЕ ЗАХОДЬ У ЛІФТ РАЗОМ ІЗ НЕЗНАЙОМИМИ ТОБІ ЛЮДЬМИ
Правило третє
4. Бесіда
В ч и т е л ь.
Ви з товаришем спочатку
Познайомте маму й татка,
І тоді, будь ласка, в гості
Кожен день його приводьте…
Тільки друзів й знайомих
Ви запрошуйте додому.
НІКОЛИ НЕ ПРИВОДЬ ДОДОМУ НЕЗНАЙОМИХ ДІТЕЙ
Правило четверте
- Діти, а чи можна про все розповідати незнайомим людям?
У ч е н и ц я. Дуже рада наша Ната,
Що її рідненький тато
Вже купив магнітофон,
«Відік», супертелефон…
Телевізор і годинник,
Ще й новенький холодильник.
Дівчинка до подруг милих
Полетіла як на крилах.
Щоб швиденько у дворі
Розповісти дітворі,
І дорослим і малечі
Про такі чудові речі.
Злодії не зволікали:
Того ж дня їх обікрали. (Матяж Анастасія)
В ч и т е л ь.
НЕ РОЗПОВІДАЙ, ЩО ВДОМА Є ЦІННІ РЕЧІ І ГРОШІ
- А запам’ятати всі ці правила вам допоможе мультфільм «Корисні підказки». Тож вмощуйтесь зручненько і уважно дивіться.
5. Перегляд мультфільму «Корисні підказки»
- Діти, скажіть- но , будь ласка, куди потрібно дзвонити, якщо у вашу квартиру хоче потрапити злодій? – так, дійсно, у поліцію.
6. Гра «Викликаю поліцію» (Слайд №14)
Діти розігрують ситуацію «поліція - потерпілий», повідомляють адресу, де проживають, набирають номер 102 на іграшковому телефоні.
Фізкультхвилинка (Валеологічна пауза. Вправи для очей)
- Отже двері чужому ви не відчинили, тому беретеся за улюблену справу.
- А чим ви любите займатися вдома, коли залишаєтесь самі? Вдома нас оточує безліч предметів, які приховують у собі небезпеку. А тому й поводитися з ними потрібно обережно.
7. Відеоурок від Тітоньки Сови «Уроки обережності»
Зараз я вам пропоную переглянути відео урок від Тітоньки Сови, який називається «Уроки обережності».
НЕ ГРАЙСЯ НА ПІДВІКОННІ ТА НА БАЛКОНІ- ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!
Ще одну з небезпек становить річ, яка саме ви дізнаєтеся коли відгадаєте загадку:
Дерев´яний і маленький
В капелюшику темненькім,
До роботи малюк звик,
Упізнали? Це – сірник.
Та ось тільки малі діти
Не повинні з ним дружити.
Правило 2. Сірники – не іграшка –(Слайд №16)
Має кожен знати.
Будеш з ним необережний –
Може трапитись пожежа.
8. Робота в зошиті с. 30-35(Слайд №17)
Завдання 1
Розглянемо малюнки.
Завдання 2
Фізкультхвилинка
9. Робота з прислів'ями(Слайд №18)
Тлумачення прислів´їв, підбір вдалого: «Вогонь добрий слуга, але поганий хазяїн», «Диму без вогню не буває».
Діти розігрують ситуацію «пожежник - потерпілий», повідомляють адресу, де виникла пожежа, набирають номер 101 на іграшковому телефоні.
Що зараз майже в кожнім домі
Є необхідним безперечно,
Бо варить їсти без утоми,
Хоч він отруйний, небезпечний.
Ним користуємось щораз,
Вже здогадалися? Цеж газ!
Правило 3 Це правило хай знає кожен з вас:
Будьте обережні, коли включили газ!!!
Вчитель прикріплює цифри 104.
12. Виступ підготовлених учнів (Слайд №22)
Спека. Ти вікно відчинив
І до друзів поспішив.
Але перш ніж йти гуляти,
Треба вікна зачиняти. (Колодяжна Софія)
Поспішаєш?- поспішай,
Тільки світло вимикай.
Перекрий на кухні газ –
Це прохання і наказ. (Воробйов Іван)
Воду в кранах перекрий,
Щільно кватирки закрий,
Потім двері на балкон,
Вимкни свій магнітофон.
Щоб спокійно йти гуляти,
Треба все перевіряти. (Чеснакова Дарина)
В ч и т е л ь.
- Що радить нам учень?
ЗАЧИНИ ВІКНА, БАЛКОННІ ДВЕРІ, ПЕРЕКРИЙ КРАНИ ВОДИ І ГАЗУ, КОЛИ ВИХОДИШ З ДОМУ
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань (Слайд №23)
Що прозоре, прохолодне,
Напува кого завгодно
Вмиє дуже-дуже чисто
Малюка, машину, місто.
Зустріч з героями казки «Мийдодір». Бесіда про значення, користь і небезпеку води.
Правило 4 Крани міцно закривай!
Воду просто так не випускай!
Діти сигналізують «своїми світлофориками»: якщо дія правильна,- зелений колір, неправильна – червоний.
V. Підсумок уроку(Слайд №26)
- Який висновок можна зробити?
101 - пожежна охорона
102 –поліція
103 – швидка допомога
104 – аварійна служба газу
У ч е н ь. Діти, телефон завжди
Гарний засіб від біди.
Ці важливі номери
Добре вивчи й повтори.
ЗАПАМ’ЯТАЙ
1.Не відчиняй двері незнайомим людям.
2.Не заходь у ліфт разом із незнайомими людьми.
3.Ніколи не приводь додому незнайомих дітей.
4.Не розповідай, що вдома є цінні речі і гроші.
5.Зачини вікна, балконні двері, перекрий крани води і газу, коли
йдеш з дому.
6.Запам’ятай необхідні номери телефонів і свою домашню адресу.
В ч и т е л ь. Щоб ви краще їх запам’ятали, кожному я дарую ці
правила (вчитель роздає кожному учню аркуш паперу,на
якому надруковано правила безпечної поведінки
вдома)
(Слайд №27)
1