Урок позакласного читання
Тема: «Вдягни, дитино, рідну вишиванку»
Мета: познайомити дітей з історією виникнення вишиванок, зі значенням символів, що на них
зустрічаються, проаналізувати твори, які діти прочитали самостійно; розвивати навичку свідомого читання, вміння виділяти головне, суттєве; виховувати любов і шану до традицій, культури та історії свого народу. Твори для самостійного читання: Леся Храплива-Щур «Вишивані квіти», Володимир Лучук «Рушник»,
Леонід Куліш-Зіньків «У синочка є сорочка», Вадим Крищенко «Вишивання», Галина Кирпа «Вишиванка».
Обладнання: відео пісні «Україно моя, вишиванко…», Христина Бедрус «Моя сорочка вишиванка», презентація «Вишиванка – оберіг українського народу», портрет Лесі Храпливої-Щур, малюнки вишиванок та вишитих символів, друкований матеріал.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
Ця чудова пісні підводить нас до теми, яка збігається з темою творів у хрестоматії: «Вдягни, дитино, рідну вишиванку».
1.2. Відтворення змісту твору.
- Пригадайте прочитаний твір та відтворіть самостійно послідовність його подій. (На партах є план деформований).
1.3. Перевірка відтвореного плану. Позначення на дошці.
5. Пішла Доброслава у світ шукати свого брата.
9. Яромир і Доброслава повернулися на Україну.
2. Пішов великий князь київський на лютих половців і лицар Яромир з ним.
7. Побігла дівчина у степ український і сплела сорочку для брата з квітів.
1. Жили в городі Чернігові брат і сестра.
6. Доброслава побачилася з ханом і відмовилася служити йому.
3. Хан половецький узяв лицаря Яромира живцем у неволю.
4. Мучився, чорнів та чахнув Яромир, але не згоджувався служити ханові.
8. Сорочка з рідної землі повернула Яромиру силу лицарську.
1.4. Бесіда за змістом.
- Яка головна думка твору? (Значення квітів, сили рідної землі для кожного з нас).
- До якого жанру належить це твір, чому саме так? (Казка, бо тут є не реальні перетворення).
Отже, твір Лесі Храпливої-Щур «Вишивані квіти» є казкою, якою?
ІІІ. Етап мотивації до активного та свідомого засвоєння нового матеріалу.
Леся Храплива – письменниця, педагог, громадська діячка народилася 27 травня 1927 року у Львові, де виростала.
В 1944 році виїхала з батьками до Німеччини, де вивчала медицину і біологію.
В 1949 році родина виїхала до Америки. Жила в Ню-Йорку‚ працювала редактором в газетах та журналах.
В 1974 році переїхало до Канади. В Канаді була активною в громадській праці.
Від 1994 року є членкою Спілки письменників України.
В 2003 році Леся Храплива-Щур відзначена найвищою нагородою світового конгресу українців – медаллю святого Володимира Великого.
Продовжувала писати поезії, оповідання і п’єси. Видано 17 її книжок в Німеччині, США й Канаді. „Писанка українським дітям“ вийшла двома виданнями в діяспорі і третім – у Києві. „Чародійне авто“ – фантастичну мандрівку через історію України, на якій виховувалися покоління дітей‚ народжених в діяспорі.
ІV. Етап спільної навчально-пізнавальної діяльності з формування компетентностей.
3. До уроку вивчали напам’ять один із 3 віршів. Зараз перевіримо.
Володимир Лучук «Рушник»
Галина Кирпа «Вишивання»
Вадим Крищенко «Вишиванка»
Леонід Куліш-Зіньків « У Синочка є сорочка»
Пісня з танцювальними вправами з Христиною Бедрус «Моя сорочка вишиванка».
V. Етап практичного втілення отриманих знань.
(Працюємо в посібнику. Читаємо уривок твору, заповнюємо пропуски та пишемо назву.)
хоч іще й маленька,
і оздобила як слід
я портрет Шевченка.
(Володимир Лучук «Рушник»).
Гарно вишита сорочка.
(Леонід Куліш-Зіньків «У синочка є сорочка»).
швидко одягнуся,
підійду і обійму
я свою матусю.
(Вадим Крищенко «Вишивання»).
вишила листочок нитка зелененька.
Вишила садочок, вишила долинку,
вишила у небі хмарку і хмаринку.
(Галина Кирпа «Вишиванка»).
2 . Літературні перегони (за завданням у посібнику)
VI. Підбиття науково-емоційного підсумку уроку.
VII. Інформація про домашнє завдання.
Оздобити вишиванку, прокоментувати вибір орнаменту та кольорів.
Дізнатися про Світовий конгрес українців,
медаль В.Великого,
інші твори прочитати чи переказати Лесі Храпливої-Щур.