Тема. Адміністративна та кримінальна відповідальність
Мета: ознайомити учнів з загальним порядком притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності; видами адміністративних стягнень та кримінальних покарань, особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати повагу до закону, почуття відповідальності за власні вчинки.
Конспект уроку
з правознавства
для 9-го класу
на тему
«Адміністративна та кримінальна відповідальність»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Т. В.
2018
Тема. Адміністративна та кримінальна відповідальність (Слайд 1)
Мета: ознайомити учнів з загальним порядком притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності; видами адміністративних стягнень та кримінальних покарань, особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати повагу до закону, почуття відповідальності за власні вчинки. (Слайд 2)
Обладнання: підручник «Основи правознавства. 9 клас» О. Д. Наровлянський, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, проектор.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
На дошці слово «проступок». Учні мають дібрати слова з попереднього уроку, які пов’язані з даним поняттям та мають хоча б одну спільну літеру і пояснити яким саме чином. (Н-д: протиправність, мораль, алкоголь, бездіяльність, матеріальна, хуліган, порядок, злочин, лайка і т.д.)
Компанія дев’ятикласників шуміла та розпивала алкоголь біля під’їзду багатоповерхівки до пізньої ночі. Громадянка Н. викликала поліцію.
+ + + = (Ярослав Мудрий).
“Руська правда” — судебник Ярослава Мудрого, що започаткував розвиток ранньофеодального писаного права, який закріплював юридичні норми цього часу. Цей документ дійшов до нашого часу у 106 списках. (Слайд 6)
При призначенні адміністративного стягнення чи кримінального покарання враховуються певні ознаки:
Справи про адміністративні правопорушення розглядають адміністративні комісії, виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад, районні, районні в місті, міські чи міськрайонні суди (судді), органи Національної поліції, органи Державної прикордонної служби України, органи державного пожежного нагляду тощо. Кожен із цих органів уповноважений розглядати справи в тій сфері, яку він контролює. При скоєнні адміністративного правопорушення складається відповідний протокол. Після того як скоєно адміністративне правопорушення, складено проток, справу було розглянуто відповідним органом, настає час приймати рішення. До особи, яка визнається винною, застосовується адміністративне стягнення.
До неповнолітніх віком 16—18 років, які вчинили адміністративні проступки, відповідно до статті 241 Кодексу України про адміністративні правопорушення можуть бути застосовані такі заходи впливу, що мають виховний характер:
Особа, яка вчинила злочин, підлягає кримінальній відповідальності. При цьому рішення про винуватість особи та призначення їй кримінального покарання, на відміну від адміністративних стягнень, приймається тільки судом.
Винний, який не досягнув відповідно 14 або 16 років, може бути піддано примусовим заходам виховного характеру, зокрема направлено до спеціальної навчально-виховної установи на строк до 3 років.
Діяння
|
Вид правопорушення А адміністративне правопорушення Б злочин, відповідальність за який настає з 14 років В злочин, відповідальність за який настає з 16 років |