Урок з предмету "Я досліджую світ" у 1 класі на тему "У двері стукає зима. Створення книжки "Зимові сторінки""

Про матеріал
Урок має на меті сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими, розширювати знання дітей про сезонні зміни у живій та неживій природі; розвивати пізнавальний інтерес, уяву, мовлення; виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу та особистого здоров’я.
Перегляд файлу

Тема: У двері сукає зима. Створення книжки «Зимові сторінки»

Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими, розширювати знання дітей про сезонні зміни у живій та неживій природі; розвивати пізнавальний інтерес, уяву, мовлення; виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу та особистого здоров’я.

 

                                                 Хід уроку

І. Ранкова зустріч.

     1. Привітання

 

 Ви сьогодні вже проснулись?

 Мамі зранку посміхнулись?

 Клас наш радо вас вітає!

Настрій кожен гарний має?

Станьмо ж разом в дружне коло!

 

                             Доброго ранку, доброго дня!

                             Бажаєте Ви і бажаю Вам Я.

                             Хай плещуть долоньки,

                              Хай тупають ніжки,

                              Кивають голівки,

                              І сяють усмішки.

                             Доброго ранку!

                              -Доброго дня,

                              Усмішки даруєм і добрі слова.

-Доброго дня всім нам і нашим гостям!

2. Цей тиждень у нас присвячений Космосу. Давайте повторимо на якій планеті   ми з вами живемо?  (Земля)

-А чи знаєте ви, що наша Земля обертається навколо Сонця?

- Внаслідок чого відбувається зміна пір року.

-А які пори року ви знаєте? (зима, весна, літо, осінь)

- А яка зараз пора року? (зима)

- Хто з вас святкує день народження взимку покрутіться. (4)

ІІ. Щоденні новини.

- Діти! Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Який сьогодні день?

- Яке число?

-Яка погода за вікном?

- А у нас у класі тепло й затишно.

 Який ви маєте настрій?

 

 ІІІ. Обмін інформацією (щоденник вражень)

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів

   1. Загадка

Стало біло навкруги –

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

 Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались. Я  …    (ЗИМА)

 - До нас завітала білосніжна красуня Зима.

2. Крісло автора.

                 Зима у місті

Пада, пада безліч літ

Білий сніг на білий світ.

…Шумувало недарма —

В місто в’їхала зима.

Враз слухняне помело

Гори снігу намело.

Він — неначе білий птах

Повсідався на дахах.

Білосніжні подушки

Повлягались на лавки.

Зачепились за гілки

Вати білої шматки.

І машини, й машинята

Одяглися в білі шати.

Ще й з’явилась відучора

Біла шапка в світлофора.

А ялиночка маленька —

      Мов Снігуронька біленька.

 

  • З чим автор вірша порівнює сніг? (З білим птахом, білосніжними подушками, білою ватою, білою шапкою)

- Чи є у цього вірша колір? Який? Чому? (Білий)

 

3. Повідомлення теми уроку.

- Які характерні ознаки зими  ви знаєте? З чим ви пов’язуєте слово зима?

4.Асоціативний кущ.

 

(іній, сніг, лід, холод, бурульки, мороз, візерунки, сніговик, сніжки, санки, ковзани, лижі, ялинка, Новий рік, подарунки).

 

 -  Так який колір у зими? Чому?

     5. Які слова – ознаки ми можемо дібрати до слова зима?

   -Яка ж вона, зима?

       (чарівна, казкова, сніжна, морозна, холодна, кришталева, весела, щедра, непередбачувана)

Фізкультхвилинка.

 

3. Довідкове бюро «Зимові місяці».

 

- У матінки-зими є три синочки. Здогадайтеся, про кого мова?

- Це три зимових місяці: грудень, січень, лютий.

- Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші.

Місяць отримав назву від слова груддя або грудки. Після осінніх дощів розтоптані возами дороги замерзали. Їздити такими дорогами було важко – заважали грудки.

22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день.

      Січень – другий місяць зими. Грудень рік закінчує, а січень починає. Кажуть: «Січень - снігом січе». Отже, припустили, що так місяць і отримав свою назву. Існує ще припущення. Наші предки взимку, коли дерева «сплять», бралися розчищати ліси – «сікти» (рубати) дерева.

       Лютий. Інколи зима виявляє свій суворий характер по-справжньому тільки в лютому. Дмуть холодні вітри, налітають віхоли, частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Зима ніби лютує. Але Сонце повертається у бік весни, бувають відлиги.

 

V. Робота з підручником

 Створення книжки «Зимові сторінки» (робота в групах)

1.Пропоновані сторінки.

- Зимові явища.

- Птахи взимку.

- Звірі взимку.

- Тварини, які залягають у сплячку.

- Дитячі розваги.( презентація сторінок)

- А які ви знаєте зимові розваги? ( катання на санчатах, ковзанах, лижах, ліплення снігової баби, гра у сніжки)

 

2. Гра «Зимові слова»

Виберіть з даних слів  - слова, які відносяться до зими. Тобто  «зимові слова»

3. Фізкультхвилинка.

 

У володарки  Зими

Трішечки замерзли ми.(крокуємо)

Грудень каже «Пострибай»,

Січень просить «Присідай».

Встали – сіли, встали - сіли.

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Що завершувать заняття

Час настав.

Сіли, дітки, всі рівненько

Й підсумовуєм гарненько.

4. Робота в зошитах  (с.42)

 - А які ви знаєте свята зимового циклу? Або зимові свята? ( Святий Миколай, Різдво Христове, Новий Рік, Старий новий рік, Йорданабо Водохреще)

5. Дослідження-спостереження

6. Непередбачувана зима.

            - Все ніби добре, але й  зима нам приносить неприємності. Які?

(Можна захворіти).

- Як вберегти себе від цього? ( Треба тепліше одягатися)

-Як поводитись на дорозі? Де можна гратися? (Коли слизько – машині дуже важко гальмувати. Тому треба бути обережними)

-Що нам може загрожувати ще? ( бурульки, ожеледиця).

( Не ходити під дахами, балконами під час відлиги)

 

  1. Гра «Четвертий зайвий».

А) сніг, мороз, райдуга, бурульки.

Б) синиця, горобець, дятел, лелека.

В) ведмідь,  вовк, лисиця, білка

Г) санки, лижі, велосипед, ковзани.

V. Підсумок уроку

  1. Вправа «Мікрофон».

- Якою ви побачили зиму сьогодні?

- Які ознаки зими запам’ятали?

- Чому зимові місяці отримали такі назви?

      3. Продовж  речення..

          - Я люблю зиму..

          - Я не люблю зиму..

          - Чи змінився ваш настрій?

 

 

 

docx
Додано
10 грудня 2021
Переглядів
2371
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку