Мета: а) познайомити учнів з людськими чеснотами: ввічливість,
щедрість, доброта, делікатність; формувати навички
культурної поведінки, дружні стосунки між учнями класу;
б) розвивати культуру спілкування; розширити словниковий
запас учнів;викликати бажання у дітей творити добро і
уникати злих вчинків;
в) виховати дружні стосунки між школярами; повагу до
однолітків та людей, старших за віком; бажання завжди бути
чуйними, добрими, справедливими, ввічливими.
Мукачівська ЗОШ І – ІІІ ступенів №7
( урок « Я у світі» 3 клас)
Вчитель початкових класів
Шпеник Тетяна Омелянівна
Тема: Людські чесноти
Мета: а) познайомити учнів з людськими чеснотами: ввічливість,
щедрість, доброта, делікатність; формувати навички
культурної поведінки, дружні стосунки між учнями класу;
б) розвивати культуру спілкування; розширити словниковий
запас учнів;викликати бажання у дітей творити добро і
уникати злих вчинків;
в) виховати дружні стосунки між школярами; повагу до
однолітків та людей, старших за віком; бажання завжди бути
чуйними, добрими, справедливими, ввічливими.
Обладнання: таблиця «Правили дружби»,палац Добринки,казкові
жителі палацу Добринки : Мудрість, Щедрість,
Доброта, Ввічливість, Делікатність і їх імена у
вигляді анаграм;лабіринт для повідомлення теми;
мікрофон, « щедрі подарунки», плакат «Долоньки
дружби»; словничок, картки – опори для
інтерактивних вправ; шкала оцінювання.
Тип уроку: уявна подорож у палац Доброти з використанням
інтерактивних методів.
Хід уроку
І. Організація до уроку
Чи цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну, то сядьте рівно всі
Працюватиме скоріш!
В чарівне місто вирушимо разом,
Перешкоди всі пройдем.
А хто буде байдикувати,
Ми з собою не візьмем.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра « Мікрофон»
- Перед тим, як вирушити в дорогу, слід пригадати те, над чим працювали на попередньому уроці?
- Яких правил дружби слід дотримуватися?
- Чого не можна робити, щоб не втратити друга?
- Кого можна назвати справжнім другом?
- Які прислів’я про дружбу ви знаєте?
2. Вправа « Розкажу про свого друга»
- Вам необхідно розказати про свого друга, а допоможуть вам фрази:
Мого друга звати….
Він…
Мені подобається з ним…
ІІІ. Мотивація
ІV. Оголошення теми і завдань уроку
- Щоб дізнатися тему уроку, вам необхідно пройти по лабіринту і самим прочитати її:
Л С Ь Ч Н О
Ю Д К І Е С Т И |
V. Робота над матеріалом уроку
1. Складання асоціативного куща
- Перед вами стоїть завдання заповнити пусті пелюстки, щоб мати змогу потрапити в чарівне місто. Для цього ви повинні пригадати,які людські чесноти ви знаєте?
2. Знайомство з жителями чарівного палацу, де живе Добринка.
- Ось нарешті ми потрапили в чарівне місто, де знаходиться палац, в якому панує Добринка.В цьому палаці проживає багато інших жителів. З деякими з них ми познайомимось сьогодні. А щоб дізнатись їх імена, потрібно прочитати анаграми.
чілстьвивіВ естьдіЩр
оДроабт катліністьДе
дріМутьс
3. Словникова робота
- Тепер нам обов’язково потрібно зазирнути в словничок і дізнатися значення імен цих красунь.
Ввічливість –вміння людини дотримуватись правил спілкування з оточуючими.
Доброта –чутливе, дружнє ставлення до людей.
Щедрість – риса , яка характеризує людину, що вільно без вагань ділиться тим, що в неї є з іншими.
Мудрість – риса людини, яка поєднує в собі розум і досвід.
Делікатність - означає поважати чуже життя, чужий простір.
4. Ознайомлення з матеріалом підручника
( робота в групах)
І група читає статтю про ввічливість;
ІІ група про – доброту
ІІІ група – щедрість і жадібність
ІV група – делікатність
5. Вправа « Навчаючи – вчуся»
- Тепер кожна група повинна обговорити те, про що довідалися з підручника і підготуватися до презентації своєї чесноти.
При представленні слід користуватися такою опорою:
-Що означає риса?
- В чому її суть?
- Навести приклад з життя.
6. Фізкультхвилинка
7. Обговорення ситуацій
Кожна група повинна ще виконати завдання від своїх чеснот. Розглянути ситуації і опрацювати за таким планом:
8. Презентація ситуацій
- Представник групи зачитує ситуацію і аналізує її, мотивуючи, чому ви так вважаєте:
- Ми вважаємо, що…
- Тому, що…
9. Робота в зошитах
а)добір добрих слів для котика і сумної бабусі:
- Знайдіть завдання 1 у зошиті на с.. Прочитайте його. Озвучить…
- Кого ми бачимо на малюнках?Які слова ми скажемо у кожному випадку?
б)виконання завд. 2 с.
- Прочитайте завдання. Виконуємо, коментуючи.
в) робота в парах
- Порадьтеся з товаришем,який сидить поруч і оберіть правильну відповідь.( завдання 3)гГ) Самостійна робота з наступною перевіркою( завдання 4, 5).
- 4 і 5 завдання виконайте самостійно. Кому необхідна допомога , може тихенько порадитися з товаришем.
10. Гра « Щедрий дарунок»
- Пані Щедрість пропонує вам гру. Ви передаєте по колу. Кожний знімає тільки один папірець. Той хто зніме останній папірець, отримає дарунок, який знаходиться всередині. Передаєте дарунок зі словами: « Ось дарунок для друзів передай його скоріше. Той, кому дістанеться дарунок повинен щедро ним поділитися. Найщедріший той, хто пригостить найбільше друзів.
VI.Підсумки уроку
2.Вправа « Що нам дав цей урок?»
- Продовжити думку за схемою:
дізнався
навчився
дякую
3.Самооцінка роботи на уроці
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
- Пам’ятайте, що до оцінки треба ставитися дуже відповідально і
справедливо.
4. Прощальний дарунок від жителів палацу Добринки.
- На згадку про наш урок жителі палацу Добринки вирішили подарувати вам зображення свого палацу, але воно не розфарбоване. Бо кожен з вас повинен власними зусиллями створити свій палац добра, в якому оселяться людські чесноти.
5. Робота над прислів’ями
- А перед поверенням ми втамуємо спрагу з криниці мудрості, яку доглядає сама пані Мудрість:
Сила наполовину не так могутня, як доброта.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
Той багато дає, хто дає від щирого серця.