ТЕМА: Такі різні і такі схожі країни та народи
Мета: дати учням уявлення про різноманітність народів у світі, їхніх культур
і звичаїв; пояснити, чим схожі та чим відрізняються народи світу; розвивати
пізнавальний інтерес; виховувати повагу до культури народів світу.
ТЕМА: Такі різні і такі схожі країни та народи
Мета: дати учням уявлення про різноманітність народів у світі, їхніх культур
і звичаїв; пояснити, чим схожі та чим відрізняються народи світу; розвивати
пізнавальний інтерес; виховувати повагу до культури народів світу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Шкільний дзвінок нам нагадав
Що урок вже розпочав
Добрий день! Вітаю вас.
До уроку всі готові?
II. Актуалізація опорних знань
1. Скільки материків Ви знаєте? (6 материків)
2. Назвіть їх. ( Австралія, Антарктида, Африка, Північна Америка,
Південна Америка, Євразія)
3. Скільки частин світу ? ( 6 частин світу)
4. Назвіть їх. (Австралія, Антарктида, Африка, Америка, Європа, Азія)
5. До якої материка належить Європа? (Євразія)
6. Назви 3 країни із якими межує Україна. (Польща, Словаччина,
Угорщина)
7. Назви інші 4 країни з якими межує Україна. ( Румунія, Молдова,
Росія, Білорусія)
8. Де знаходиться центр Європи? ( В Україні)
9. Як називається союз у якому об’єдналися деякі країни Європи?
(Європейський союз)
10. Доповни речення : За розташуванням, певними цінностями та
історією Україна… (…європейська держава)
Ми звами знаємо багато визначних дат. (Відповіді дітей)
Але Ви маєте знати ще одну дату, коли відзначають День Європи.
(Думки дітей)( 9 травня)
Розповідь вчителя .Рада Європи святкувала однойменне свято у день свого
Заснування 5 травня1949 р. до1964 р.
Європейський Союз затвердив 9 травня як День Європи на саміті
В Мілані1985 р., вирішивши увічнити день проголошенняДекларації
Шумана. Також 9 травня вважається Днем народження Європейського
Союзу.
Свято було встановлено вУкраїні «…враховуючистратегічний курс
України наєвропейську інтеграцію…» згідно з УказомПрезидента
України «Про День Європи» від19 квітня2003 р. № 339/2003.
День Європи в Україні відзначається у третю суботу травня. День Європи
жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх
націй континенту.
Традиційно урочиста церемонія відкриття Дня Європи проходить у Києві.
На Хрещатику облаштовується так зване «Європейське містечко» за
сприянняПредставництва ЄС в Україні та посольств держав-членів ЄС.
Традиційно протягом офіційного відкриття святкування Дня Європи,
відбуваються зустрічі послів держав-членів ЄС із представниками органів
місцевої влади, студентами та викладачами місцевих університетів,
представників неурядових та громадських організацій, засобів масової
інформації.
Діти, а скажіть мені ще таке:
-Як називається наша держава?
- Яке місто є столицею України?
Гра « Знайди назву країни»
Ро – сія, Япо – нія, Ки – тай, Укра – їна
- Як називаються люди, що проживають на території України, Росії, Франції,
Китаю …
-Чим схожі люди всього світу? А чим вони відрізняються?
— Крім даних від природи, біологічних ознак, люди відрізняються й
суспільними рисами, тобто такими, що сформувалися у зв’язку із життям на
певній території серед інших людей.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, чим схожі та чим відрізняються народи
світу. Познайомитесь з національними традиціями, звичаями та культурою
різних народів.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
Люди оточують нас скрізь – на вулиці, у магазині, в кіно, у транспорті. Всі
вони дуже різні, не схожі одні на одних.
Усі люди є різними зовні, тому вчені розділили їх на групи, які називаються
раси.У представників різних рас різні обличчя, колір шкіри, волосся, форма
та колір очей. Учені припускають, що давним-давно люди жили тільки у
спекотній Африці і зовнішніх відмінностей між ними не було. Раси виникли
в результаті зміни місця проживання та розселення людей по всій Землі.
Так в жарких країнах наприклад в Африці живуть люди з темним кольором
шкіри. Вони мають чорне кучеряве волосся, темні очі, широкий ніс і повні
губи. Темний колір шкіри захищав від палючого сонця. Широкий ніс
полегшував дихання під час сильної спеки. Повні губи і високий зріст
вберігали тіло від перегрівання. Густе, кучеряве волосся захищало голову від
сонячного удару.
Люди з білим кольором шкіри мають вузький, довгий ніс, світле рівне або
хвилясте волосся. Представники цієї раси живуть у холодніших районах,
тому вважають, що довгий ніс зігріває холодне повітря, яке вдихають люди і
захищє їх від застуди.
У людей з жовтувати кольором шкіри пряме, чорне волосся, плоске лице,
вузький розріз очей. Ця раса утворилася внаслідок переселення людей на сухі
пустельні території із сильними вітрами. Через нові суворі умови життя
шкіра на обличчі стала товстішою, а очі звузилися.
Люди різних рас відрізняються одні від одних лише зовні. А в навчанні,
спорті, музиці, роботі вони можуть бути однаково успішними.
1. Показ презентації про країни світу
У різних куточках землі люди по - різному пристосовуються до умов життя.
Вони по – своєму будують житла, носять різний одяг, вирощують різні сорти
рослин і породи тварин. Вони звикли до різної їжі й мають різні культурні
традиції. Зараз я познайомлю вас з деякими з них.
Але спочатку пригадаємо культуру нашої країни.
Україна
Які ви знаєте народні символи нашої країни?
Який вигляд має наш національний костюм для дівчат? Для хлопців?
Які квіти в українському віночку?
Які у нас є улюблені свята?
Японія
Символом країни є – квітка хризантема. Тому, що її жовті квіточки
нагадують сонце. А до сонця в Японії здавна ставилися з великою повагою
Розкажемо про найцікавіше:
Японці винайшли мистецтво вирощування карликових маленьких дерев.
Винайшли мистецтво створення поробок з квітів для прикрашання
приміщення. Також мистецтво складання паперу, яким ми займались на
уроках трудового навчання.
Традиційний одяг – Кімоно.
Цвітіння сакури (Японська вишня) вважається японським національним
подією. Сакура - традиційний символ жіночої молодості і краси.
Індія
Національна квітка Індії - лотос. Він означає силу та джерело життя.
Корови там є священними тваринами , чіпати і їсти їх не можна , тому вони
безперешкодно ходять по містах , вулицях і пляжах.
Їжу в Індії беруть тільки правою рукою. Передавати, подавати або приймати
предмети потрібно також правою рукою. Ліва рука вважається нечистою,
тому давати або брати нею вкрай образливо.
Національний одяг сарі.
Китай
Безперечний символ Китаю — півонія. Вірять, що він приносить щастя,
зберігає любов і примножує багатство.
Тут нарахували близько 100 видів тварин , які не зустрічаються більше ніде.
Найбільш відомі з них - це Ірбіс і Панда .
Всього налічується більше 87000 ієрогліфів.
Національний костюм
Шотландія
Тварина - офіційний символ Шотландії - Єдиноріг . Вона символізує духовну
чистоту і велику мудрість.
Квітка Шотландії - чортополох . Шотландці здавнаі постійно боролися з
різними ворогами, що нападали на їх землю . Одного разу вороги захотіли
підкрастися до загону шотландців вночі, поки ті спали, а щоб не шуміти,
вирішили роззутися. Шотландців розбудили крики, і напад ворогів було
відбито. Виявляється, табір був оточений заростями будяків і вороги просто
напоролися на його колючки. Так чортополох врятував шотландців і
потрапив в почесні рослини країни.
У Шотландії проживає найвищий відсоток рудоволосих людей у світі.
Шотландский національный чоловічий костюм має єлемент, який
називається кілт – це чоловіча спідниця до колін . Зверху сорочки на одне
плече одягають накидку – плед.
Гренландія
Білий ведмідь – священна тварина острова Гренландії.
Корінні жителі — гренландські ескімоси, що означає «ті що їдять сиру
рибу»— говорять гренландською мовою. Дотримуються традиції побудови
«іглу». Це житло з льоду та снігу, будується із плит. Займаються -
полюванням, риболовлею.
Фізкультхвилинка
a. Гра «Кубик Блума»
«ПОДІЛИСЯ»
- Що із прочитаного було тобі знайоме?
- Що нового ти дізнався?
«ПОЯСНИ»
- Чому Землю називають планетою людей? (Бо на ній живуть люди)
- Чим відрізняються люди різних рас? (Обличчем, коліром шкіри, тощо)
«НАЗВИ»
- Які мови належать до східнослов’янських мов? (біл., рос., укр..)
- Як люди можуть розуміти одне одного? (Вивчаючи мови інших народів)
«ЧОМУ»
- Чому люди вивчають різні мови? (для того, щоб розуміти один одного)
- Чому кажуть: «Скільки я знаю мов, стільки разів я людина»?
«ЗАПРОПОНУЙ»
- Якими мовами варто оволодіти іноземцям, які приїхали в Україну?
«ПРИДУМАЙ»
- До якої країни ти хотів би поїхати? Яку мову необхідно для цього
знати?
VІ. Підбиття підсумків.
- Скільки в світі є країн?
- Скільки народів живуть на землі?
- Чим відрізняються різні народи?
- Чому потрібно вивчати різні мови?
ВИСНОВОК: Люди різних країн відрізняються будовою тіла, кольором
шкіри, волосся, очей, формою та розмірами носа, губів тощо. Ці ознаки
називають расовими. Вони склалися дуже давно і передаються з покоління в
покоління від батьків дітям. За зовнішніми ознаками люди всієї земної кулі
поділяються на триосновні раси: європеоїдну, монголоїдну і негроїдну,
Букет «Здоров’я»
Потрібно створити букет здоров’я
Вірші про українську мову.
По-своєму кожна пташина співає.
По-своєму кожен народ розмовляє.
У мене й народу мого
Українська є мова чудова
С. Жупанин
Мова! Українська мова,-
Вона співуча, лагідна, дзвінка…
Мова! Українська мова –
Єдина, рідна й дорога така.
Вона, як тиха пісня колискова,
Приходить в серце нам із ранніх
літ.
То мова – ніби пташка світанкова,
Що гордо лине у стрімкий політ.
ВІРШ
Різні в світі є країни,
Різні люди є на світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти,
А у нас усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То прекрасна Україна,
Нашого народу дім.