Урок з презентацією - "Sports and Games"

Про матеріал
Розробка уроку у шостому класі має матеріал конспекту першого уроку теми "Sport" , презентацію за темою уроку, таблиці для роботи у групах ,діалоги. Дає можливість учням самостійно робити висновки з теми.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Tasks: Name as many sports as you can. Speak what sports you DO,GO,PLAY To develop speaking, reading and listening skills; - To ensure interest to the sport.

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

What is your favourite sport? What sport would you like to do?

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Michael Schumacher

Номер слайду 24

Номер слайду 25

At home you should do ex.3 on pg.32in your Workbook and ex.3 on pg.68 in the book.

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Перегляд файлу

                                    Конспект уроку  англійської мови у 6 класі

«Sports and games»

Мета уроку:

Вдосконалювати навички та уміння учнів з теми СПОРТ за допомогою навичок читання та письма,слухання, мислення.

На прикінці уроку вміти називати як найбільш видів спорту, знати і росповідати про свої улюблені види.

 

Обладнання: проектор з екраном, ноутбук, картки із завданнями, підручник

                                                                         Хід уроку

  1. Організаційний момент

Привітання.

Учитель: - The bell has gone. Stand up, please.

Good morning, boys and girls! 

Учні: - Good Morning !

2) Ознайомлення з назвою, тематикою та цілями уроку

Т : Today we are going to start our topic “Sports and games”. We shall do different exercises: we shall act the dialogues,play games,маке projects.

So, at the end of our lesson you can name more sports and games, speak about your preferences

3) Мовленнєва зарядка (робота над віршем)

Well, now look at the screen. There is a poem on it.

 

 First I read and you listen to me very attentively:

Sport is fun for boys and girls.

It’s much better than the toys.

You can sledge, and ski, and skate,

And play snowballs with Kate.

 http://ped-kopilka.ru/images/2(79).jpg

You can swim and play football,

Hockey, tennis, basketball.

You can jump and you can run.

You can have a lot of fun!

http://ped-kopilka.ru/images/4(67).jpg

ІІ. Основна частина уроку

  1. Вправа «What kind of sport is it» ( на екрані з являються малюнки різних видів спорту , учні називають вид спорту)

1. It is for two teams of six players. You need a ball and a high net. You play a ball with your hands. ( Volleyball)

  1. . There are  two teams of eleven players. The players kick a ball with their feet. (football)
  2. . Sportsmen do some exercises and dance on the ice. They have very nice costumes. (Figure skating).
  1. Слухання (учні в групах проводять анкетування використовуючи почуті фрази з почутого полілогу What is your favourite sport? What sport would you like to do?  Підводять підсумки).

 

 

 

 

 

 

What is your favourite sport?

 

 

 

 

 What sport would you like to do?

 

 

 

 

  1. Розвиток діалогічного мовлення.

Т: Your task is:

Make up dialogues and you’ll get information about famous sportsmen of the world.

Dialogue 1

1. What famous boxers of the world do you know?

-Muhammad Ali? What country is he from?

-I know Ukrainian boxers Volodymyr and Vitali Klytchko, Muhammad Ali.

-He is from the USA. He was a professional  boxer and a social  activist.

-He was an Olympic Champion and  a Champion of the World.

-What results did he have?

Dialogue 2

1. Do you like football?

-Do you  know any football players?

-Yes, I do.

-Yes, of course, and one of them is Pele. He is “a King of football”

- Because he played football very well and became one of the youngest champions in the history of football.

Dialogue 3

1.What do you know about Michael  Schumacher?

-He is one of the most  successful car racing drivers in the world.

-He is from Germany.

-What county is he from?

-What teams did he defend?

-He was a member of Benetton, Ferrari и Mersedes.

-He was a champion of  Formula 1 and Formula 3.

-What results did he have?

  1. Розвиток монологічного мовлення

учні виконують завдання на карточках «Play,go,do»full_13483_do_go_or_play_2_1.jpg

 

 

 

 

 

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Підсумок уроку

Т:-So, what did you like in our today’s lesson?

 -And now it’s time to estimate yourselves.

Учитель роздає карточки для самооцінювання

         Self-assessment (самооцінка):

Decide how well you know it:

 Now I can…

1. name words and word-combinations on the topic “Sports and Games”

2. use these words and word-combinations in dialogues

4. present projects about your favourite sports

 

  Учитель: Now please open your diaries. Write down your home task.

              You should write an email to your pen-friend about your Sports Day.

Учитель: Thank you for your work.  Give me your diaries for marks. The lesson is over.

               Goodbye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zip
Додано
15 січня 2019
Переглядів
610
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку