Продовжує формувати уявлення про глобус, карту півкуль, уміння читати карту, працювати з нею. Розвиває просторові уявлення, вміння висловлювати свої думки, сформувує уявлення про материки, їх природні умови, особливості рослинного та тваринного світу, розвиває навички роботи в парі, в групах;
Урок з природознавства
Тема.Материки Землі
Мета:Продовжувати формувати уявлення про глобус, карту півкуль, уміння читати карту, працювати з нею;
Розвивати просторові уявлення, вміння висловлювати свої думки, сформувати уявлення про материки, їх природні умови, особливості рослинного та тваринного світу, розвивати навички роботи в парі, в групах;
Вчити працювати з контурними картами, додатковою літературою;
Збагачувати словниковий запас;
Виховувати спостережливість, любов до природи, інтерес до вивчення природознавства.
Обладнання: мультимедійна презентація, наочний і роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: бесіда
Клас: 4
План уроку
1. Організація класу до уроку.
1.1. Привітання з класом.
1.2. Створення ситуації психологічного комфорту й емоційного настрою класу.
2. Організація підсумків спостережень за змінами в природі.
2.1. Вступна бесіда.
2.2. Бесіда на основі спостережень за змінами в неживій природі.
2.3. Бесіда на основі спостережень за змінами в живій природі.
2.4. Бесіда на основі спостережень за господарською діяльністю людей.
2.5. Ведення народного календаря.
2.6. Аналіз погоди робочого дня.
3. Контроль,корекція та закріплення знань учнів.
3.1. Перевірка домашнього завдання. (Гра «Мікрофон).
3.2. Індивідуальне письмове опитування.
4. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.
4.2. Робота над розкриттям матеріалу уроку.
4.2.1.Розповідь про назви материків (фізична карта півкуль,).
4.2.2. Бесіда над закріпленням вивченого матерілу.
4.3. Робота з методичним апаратом підручника.
4.4. Практична робота ( проведення досліду).
4.5. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
4.5.1.Реклама материка.
4.5.2. Гра «Впізнай материк»
5. Закріплення нового матеріалу, вироблення практичних навичок і вмінь.
5.1. Практична робота з картою півкуль.
5.2. Гра «Відгадай мене».
5.3. Робота з цікивим матеріалом : дидактична гра «Сонечко».
6. Підсумок уроку.
6.1. Підсумкова бесіда.
6.2. Оцінювання учнів (словесне, писемне)
7. Задання домашнього завдання.
7.1. Інструктаж до домашнього завдання.
7.2. Прощання з класом.
Хід уроку
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше, клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов Урок немарно.
А зараз всі погляньте один на одного і посміхніться. Зніміть свої посмішки і подаруйте товаришу по парті. А ви, в свою чергу одягніть їх на свої уста. Я хочу, щоб наш з вами урок пройшов весело і цікаво.
2. Організація підсумків спостережень за змінами в природі.
2.1. Вступна бесіда.
Наступила найяскравіша пора року - золота осінь. Дерева, перш ніж поринути в довгий сон, накидають золоті одежинки зі стрімко жовтіючих листів. Осінній ліс покритий мальовничим розписом. Блищить на сонці, переливаючись золотцем береза. З легким вітром знімає листки клен. Лісиутворюють жовтий коридор, вода в берегах ставка посипана різноцвіттям опалих листів.
Кличуть нас ліси, поля, сади
Назбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць … (Жовтень).
2.2. Бесіда на основі спостережень за змінами в неживій природі.
- Які ви знаєте осінні місяці?
- Назвіть ознаки осені?
‑ Якого кольору небо влітку, якого ‑ восени?
- Вкажіть особливу ознаку осені? (Листя на деревах жовтіє і від легенького подиху вітру опадає на землю.)
‑ А чи подобається вам кольорове листячко?
‑ Чи любите ви його збирати? Чому?
‑ Що з ним можна зробити? (Скласти букет, сплести віночок.)
2.3. Бесіда на основі спостережень за змінами в живій природі.
- Що відбувається з тваринами восени? (білки збирають горішки, насіння; їжачки стягують листя)
- Які тварини готуються до зимового сну?
- Що відбувається з птахами восени? (відлітають у теплі краї)
2.4. Бесіда на основі спостережень за господарською діяльністю людей.
- Якою господарською діяльністю займаються люди восени? (збирають урожай)
- А вам подобається допомагати батькам збирати урожай?
2.5. Ведення народного календаря.
- Які прикмети про осінь ви знаєте?
- Послухайте ще декілька.
1.Якщо горіхів багато, а грибів немає - зима буде сніжна й сувора.
2.У жовтні на одній годині і дощ, і сніг.
3. Жовтень землю покриє де листком, де сніжком .
2.6. Аналіз погоди робочого дня.
- Який зараз місяць?
- Яке сьогодні число?
- Надворі тепло чи холодно?
- Яка температура повітря?
- Яке небо за вікном?
- Чи є вітер?
- Чи є опади?
- Отже, ми з вами записали спостереження за сьогоднішньою погодою.
3. Контроль,корекція та закріплення знань учнів.
3.1. Перевірка домашнього завдання. Гра «Мікрофон».
- Дітки, зараз я перевірю на скільки добре ви опанували попередню тему.
(Завдяки тому, що нашу планету оточує щільний шар повітря, на ній існує життя.)
(Дійсно, 29% - займає суша, 71% - вода.)
(Це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу й умовних знаків)
6)Лінії на глобусі, які з’єднують Північний і Південний полюси і проведені згори вниз? (меридіани).
7) Зображення Землі на площині?(карта).
8) Скільки полюсів має Земля? (Два)
3.2.Індивідуальне письмове опитування. (Тести) (для 6 дітей)
1. Модель Землі - це
а) глобус б)карта в)план місцевості
2. Лінії на глобусі або карті, які проведені зліва – направо називаються:
а) меридіани б)паралелі в) допоміжні осі
4. Чому буває день і ніч:
а) Земля обертається навколо Сонця
б) Земля обертається навколо своєї осі
в) Сонце обертається навколо Землі
5. Основні сторони горизонту
а) південь б) північний захід в) північ
6. План місцевості – це:
а) креслення вигляду зверху невеликої ділянки земної поверхні
б) точне креслення вигляду предметів зверху
в) точне відтворення Землі, зменшеної у десятки мільйонів разів
4. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів на уроці.
« Дешифрувальники»
– А от тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтеся, коли виконаєте вправу «Дешифрувальник»
Р |
А |
М |
Ш |
Т |
И |
К |
Е |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Зашифроване слово:
3 2 5 8 1 6 7 6
МАТЕРИКИ
4.2. Робота над розкриттям матеріалу уроку.
4.2.1.Розповідь про назви материків (фізична карта півкуль,):
На землі є шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і Антарктида. Материки відрізняються між собою за розмірами, формами земної поверхні, природою.
Євразія — найбільший материк Землі. Він складається з двох частин: Європи й Азії. Умовна межа між ними проходить уздовж Уральських гір, по Каспійському, Азовському і Чорному морях, потім через протоки Босфор і Дарданелли, Мармурове море до Середземного моря.
Євразія знаходиться у північній півкулі, тому на її території є всі теплові пояси: холодний, помірний, жаркий, а також вона розміщується у Західній та Східній півкулях одночасно. Це спричиняє наявність різноманітного клімату і багатство різновидів живої природи. Євразія омивається всіма чотирма океанами планети.
Тваринний і рослинний світ Євразії багатий і різноманітний. Тут ростуть ялини, сосни, дуби, каштани, кипариси та магнолії. У лісах, степах, тайзі та тундрі живуть бурі та білі ведмеді, олені, вовки. На півдні континенту мешкають слони, тигри, крокодили.
В Євразії знаходиться Байкал – найглибше озеро світу, а також найменше море – Мармурове та наймілкіше – Азовське.
Африка – другий за розміром материк землі. Він весь лежить у жаркому поясі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. Населення Африки – це люди різних народностей. Тваринний світ у саванах, пустелях і тропічних джунглях представлений зебрами, антилопами, жирафами, левами, горилами, мавпами. В Африці знаходиться найжаркіше місце на Землі – пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті – Ніл. Так як і Євразія Африка міститься в Західній і Східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить Землю на Західну і Східну півкулі.
ПІВНІЧНА ТА ПІВДЕННА АМЕРИКА - мають спекотні пустелі та густі тропічні ліси. У Південній Америці є пустеля Атакама, в якій не буває дощів.
Найменший континент - АВСТРАЛІЯ. Майже половину його площі займають пустелі.
АНТАРКТИДА - найхолодніший материк. Крім материків, на Землі є ще невеликі ділянки суші, які теж з усіх сторін оточені водою. Це – острови. Найбільший острів – Гренландія. Він за територією в 3,5 рази більший за Україну.
Якщо ділянка суходолу оточена з трьох боків водою, а з четвертого з’єднана з сушею, то це – півострів. Найбільшим півостровом у світі є Аравійський, що знаходиться на півдні Азії. В Україні найбільший Кримський півострів. (Показати на карті)
4.2.2. Бесіда на закріплення матеріалу:
4.3. Робота з методичним апаратом підручника.
Доповнимо свої знання, звернувшись до нашого помічника - підручника.
Відкрийте підручник на с.95 і опрацюйте і прочитаємо «Материки Землі». (Діти читають за допомогою кораблика ланцюжком)
4.4. Практична робота.
- А зараз я дізнаюся, на скільки ви були уважними і вивчили назву материків.
Кожна дитина отримує карточку , де зображений материк , її завдання надписати назву материка.
4.5. Первинне закріплення вивченого матеріалу.
4.5.1. Реклама материка.
(Діти зачитують карточки з рекламами)
Там міднії гори
І ріка Амазонка –
Широченна, як море. (Південна Америка ) Слайд
І пінгвін живе на землі Південній. (Антарктида) Слайд
Розливами рік та високими горами
Мов дві сестри, що разом зросли. (Євразія) Слайд
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк – улюблениця Сонця
Де бував чудовий лікар Айболит. (Африка) Слайд
«Південна» означає
Батьківщина кенгуру,
Де завжди він проживає. (Австралія) Слайд
А назва в них одна.
Світ новий Колумб відкрив,
Перший він сюди приплив. (Північна Америка) Слайд.
(ст.11, дві вправи)
5. Закріплення нового матеріалу, вироблення практичних навичок і вмінь.
5.1. Практична робота з картою півкуль
5.3. Робота з цікавим матеріалом: дидактична гра “Сонечко».
Запишіть назви материків, і тоді засяє Сонце – центр сонячної системи. По мірі того,як заповнюється, «промінчики», учні розповідають відомості по даному материку. (Відповідь: Євразія, Африка, Антарктида, Північна або Південна Америка).
6. Підсумок уроку.
6.1. Підсумкова бесіда.
- Отже, про що ми сьогодні говорили?
- Які материки ви запам’ятали?
- Що вам найбільше сподобалося?
6.2. Оцінювання учнів (словесне, писемне)
- Всі ви сьогодні були дуже слухняними і активними!
7. Задання домашнього завдання.
7.1. Інструктаж до домашнього завдання.
- Робота з підручником: с. 95 – 99. Дати відповідь на запитання після статті.
7.2. Прощання з класом.
- Дякую, вам дітки, за гарну співпрацю на уроці! Ви молодці! Я бажаю вам бути такими ж дальше, активними та слухняними! Гарного робочого дня! Допобачення!