Мета: ознайомити учнів з основними властивостями води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини), розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв'язки води з іншими об'єктами природи; виховувати повагу до традицій українського народу, бережливе ставлення до води, виховувати любов до природи
Тема: Вода та її властивості. Практична робота. Ознайомлення з властивостями води.
Мета: ознайомити учнів з основними властивостями води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини), розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; виховувати повагу до традицій українського народу, бережливе ставлення до води, виховувати любов до природи
Обладнання: малюнок Капітошки, набір для досліду (кубики льоду, тарілка, скляна посудина з водою), сюжетні картинки води, дощу, льоду, снігу, айсбергу, бурульки, роси, туману, троянди; підручник; таблиця «Кругообіг води в природі»;відеофільм «Вода в природі. Властивості води».
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент Сл. №1
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
( Ласкаво просимо!)
–Розпочинаю нашу роботу віршем поетеси Надії Красоткіної. Сл. №2
Прослухавши його, спробуйте відповісти на питання, але одним словом.
– Про що цей вірш?
В осіннім лісі всюди казка, Сл.№ 3
Тут різні барви, кольори.
І краєвиди ніжні, й ласка
І тепле сонечко вгорі.
Уся багряна в дуба гілка,
А клен вогнем палахкотить.
Он на сосні стрибає білка
І сойка між гілок летить.
Он вигляда грибок з-під моху,
Ще під листком – грибок-маля.
Та менший день стає потроху,
Бо до зими летить земля.
– Про що ж цей вірш? (Про природу)
– Згадайте, що ми називаємо природою? (Природою називають все, що оточує людину, крім речей, що виготовила вона сама)
Сл №4 – Чому людина вивчає природу? (Вивчає, бо це цікаво, корисно. Вивчення природи дає нам змогу розібратися, як у природі все пов’язане…)
– А ви любите природу? (Так, любимо)
– Мені дуже приємно, що сьогодні працюватимуть учні, які люблять природу. Адже я теж люблю та захоплююсь нею і хочу, щоб нашою любов’ю до природи пройнялися і присутні на уроці.
ІІ. Фенологічні спостереження Сл. №5
Вправа «Погода»
Вчитель. Щодня життя людини починається з новин про погоду. От і ми прослухаємо прогноз синоптика на сьогодні:
Листопад у народі називають «напівзимник», «падолист», «грудкотрус», «листоглин». Сл.№6
Відео про Листопад
«Листопад - зимі заспів,
Бо їй двері відчиняє Листопад,
Він не лютий,
Але спитає чи одягнутий, чи взутий».
В листопад на колесах в’їжджай,
Але сани не відкладай.
Листопад завжди хитрий: осені служить і зимі шлях торує.
А ще в давнину листопад називали «братчик». Це від давнього обряду, що звався «братчина». Якщо сусіди хотіли заприятелювати між собою, то весною купляли в пасічників бджолиний рій, з березня до листопада гуртом доглядали його. Зібраний мед ділили порівну, і робили це саме в листопаді. В
той день, коли вони ділили мед, влаштовували гулянку. А оточуючі говорили про них - ось вони і побраталися.
– Який сьогодні день – ясний, хмарний, похмурий?
– Яке небо?
– Які опади?
– Який вітер?
– Яка температура повітря?
– Що змінилося порівняно з минулим тижнем?
– Які зміни відбулися в природі протягом останнього часу?
(Стало холодніше, часто йдуть дощі, дме сильний вітер, птахи відлетіли у теплі краї, листя майже все опало з дерев та кущів)
– Діти, від чого залежать всі зміни в природі? (Всі зміни в природі залежать від висоти Сонця на небосхилі)
Сонце низько або високо
Посилає Землі уклін
Пора року міняється швидко
Змінюючи наш небосхил.
– Я бажаю, щоб на нашому уроці було тільки сонячно. А від сонця і
сонячного тепла урок пройшов цікаво, швидко та організовано.
– Працювати ми будемо за таким законом:
Слухати – уважно, Сл. №7
Працювати – старанно,
Виконувати – точно,
Запам’ятовувати – прочно.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку Сл. №8
Урок сьогодні у нас незвичайний,
Тому берімось до роботи негайно.
Щоб всі знання сьогодні мали -
Крапля казкова до нас завітала.
З нею чарівні краплі - сестрички,
Усі загадкові, хоча й невеличкі.
Сл. №9 – В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Сл. №10Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи полетіли. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця.
Сл. №11Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився він за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб». Люди копали день і ніч.
– Що знайшли люди? (беру кошик) Сл. №12
Нам Мудрець передав часточку скарбу, щоб ми теж стали мудрішими.
– Що у кошику? (виймаю пляшку з водою).
Сл. № 13 Нам доведеться довести, що вода справжній скарб на планеті Земля.
Гостею нашого сьогоднішнього уроку буде вода, а наша краплинка просто відірвалась від неї.
Хто пригадає: який колір має вода, смак, запах?
Сьогодні краплинка хоче розповісти нам про властивості води. Сл. № 14
На уроці ми дізнаємось: Сл. № 15
що таке вода;
які властивості вона має;
чому вода потрібна людям, тваринам, рослинам.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Діти, погляньте на глобус – це об’ємне зображення нашої планети, на якій ми живемо. Подивіться на нього. Ви побачите різні кольори на глобусі. Це – кольорове позначення суші і води.
Коли з космосу космонавти вперше побачили нашу планету, вони були дуже здивовані і зачаровані її красою і назвали Землю «блакитною планетою».
Та скільки ж води на нашій планеті? Вчені підрахували. Уявно кількість води можна позначити так…. Сл.№17
―Візьміть аркуш паперу, поділіть його на 4 рівні частини. Це буде поверхня нашої Землі. Три частини замалюйте блакитним кольором – це вода. Одна частина – суша. Ви бачите, наскільки більше води на нашій планеті.
Води на Землі багато.
Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і на гілках дерев, вона парує в повітрі. Сл. № 18У різні пори року вода на землю падає у вигляді опадів: дощу, граду, роси, туману, снігу, сніжинок, інею, лід на водоймах.
- Але це ще не усе!
- У чому ще можна знайти воду на Землі? ( У рослинах).
- Дійсно, у листях, у стеблах, плодах рослин теж міститься вода.
Сл. № 19Наприклад, помідор ( показую) на 95 % складається з води,
Сл. № 20 а огірок - з 98 % з води.
Сл. № 21У тілі тварин теж є вода - 65 %.
Сл. № 22А в тілі людини - 75% води.
Без їжі людина може прожити до 40 днів, а от без води — не більше ніж 5.
Висновок: вода є в кожному живому організмі. Сл. № 23
Фізкультхвилинка Сл. № 24
― А зараз ми займемося дослідницькою діяльністю. Тому наш клас знову перетвориться на лабораторію.
― Пригадайте, що роблять у лабораторіях?
― У нашій лабораторії працюватимуть учені. Ученими-дослідниками будете ви. Для дослідів нам потрібна вода.
Дослід 1.
― Подивіться на воду у пляшці. Яку вона має форму? А якщо воду налити у склянку. Чи змінила вода свою форму?
Висновок: вода легко змінює форму, набуває форму посудини.
Дослід 2.
― Понюхайте воду. Зробіть висновок. Додаю оцту. Понюхайте. Зробіть висновок.
― Опустіть олівці у склянки з водою. Чи видно олівець? Зробіть висновок.
― Візьміть у руку лінійку, олівець, воду без пляшечки. Вам вдалося взяти лінійку? Олівець? Воду? Чому не змогли взяти воду?
Висновок: вода без запаху, але може його набувати. Вона прозора. Вода текуча.
Дослід 3.
― Всипте у воду сіль. Розмішайте. Що відбулося з сіллю? Зробіть висновок.
― Всипте у воду цукор. Розмішайте. Що відбулося із цукром? Зробіть висновок.
― Додаю до води кілька крапель зеленки. Розмішую. Що відбулося?
Висновок: вода розчиняє сіль, цукор, набуває забарвлення.
Дослід 4.
―В склянку з чистою водою покладіть крейду. Розмішайте ложечкою. Що відбулося з крейдою?
― Всипте пісок. Розмішайте ложечкою. Якою стала вода? Спостерігай далі. Що сталося з піском?
― В склянку з чистою водою додайте кілька крапель олії. Що помітили?
Висновок: пісок, крейда, олія не розчиняються у воді.
Запам’ятайте: речовини, які не розчиняються у воді, називаються нерозчинними.
Вправи для очей
3. Розповідь учителя про три стани води. Сл. № 27
Відео про стани води
― Якщо відкрутити кран, що відбудеться?
― Якою є вода? (рідкою)
― Я помістила воду у холодильник.
― Як ви гадаєте, що сталося з водою?(демонструю дітям лід)
― Який лід на дотик? (холодний і твердий)
― Чи можемо сказати, що вода перебуває у твердому стані?
― Що треба зробити, щоб вода стала гарячою? (грію воду у чайнику)
― Що ви помітили над чайником?
― Я приставлю до пари дзеркальце. Що на ньому утворилось? (краплинки води)
― Чи можемо ми сказати, що пара ― це вода?
― Отже , вода може перебувати і в газоподібному стані.
4.Робота в парах Сл. № 28
5. Розповідь казки «Як краплинка подорожує».
Відео кругообіг води в природі
Робота з таблицею «Кругообіг води в природі»
Була собі краплинка. Вона жила високо в небі в хатинці-хмаринці разом зі своїми сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплинки на землю рясним дощем. На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і перетворилися на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб зігрітися. І знову утворилася хмарка. Сонечко світило і світило, і все нові і нові краплинки піднімалися вгору.
Хмарка стала такою важкою, що не втримала і порвалася. А краплинки знову впали на землю рясним дощем.
Не любить краплинка сидіти на одному місці. Так вона і подорожує завжди згори - вниз і знизу – вгору.
V. Узагальнення і систематизація знань Сл. № 29
1. Відповіді на запитання
— Які властивості води ви знаєте?
• Є розчинником солі й цукру;
• не розчиняє річковий пісок;
• не має смаку;
• тече;
• набуває форми посудини;
• не має запаху;
• прозора;
• безбарвна;
• випаровується.
— Чому джерельна вода чиста? (Вона проходить крізь товстий шар піску й очищується.)
— Чи замерзає джерело взимку? (Ні, оскільки вода постійно рухається.)
У народі кажуть: «Де вода, там і життя». То недарма вважають, що криницю копати у будь-якому місці не можна. У кожному селі місце для криниці шукали по-своєму. В одному селі жив дід, який прикладав вухо до землі і слухав де шумить вода. Де він чув шум води, там копали криницю
Жива криничка
За селом у нас криничка, неглибока, невеличка,
Клен шумить над нею листом, в ній вода холодна й чиста.
Йдуть із поля трудівниці – завертають до криниці,
Знають люди: як нап’єшся, наче сили наберешся,
І говорять: то криниця, у якій жива водиця.
Мати кожного з дитинства навчає: замулити, забруднити джерело – то великий гріх, розчистити ж навпаки, – благо і добро.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія Сл. № 31
– Назвіть поняття, які ви запам’ятали з теми уроку.
– Що ми дізналися про властивості води (проговорюємо з опорою на картинки на дошці)
– Чи потрібна вода на землі?
– Для чого потрібна вода?
– Що вас найбільше зацікавило на уроці?
– Чи довели ми, що вода – це скарб Землі?
– То ми впоралися із завданнями Мудреця і він вам дарує малюнки з портретом Капітошки. (роздаю малюнки)
І тепер люди чарівного краю бережуть воду та живуть щасливо.
Молодці! Ви дійсно стали мудрішими. Сл № 32
Вчитель
Пам’ятаймо, люди, назавжди,
Неможливо жити без води.
Це життя колиска, це дощі,
Це роса і квітка на межі.
Це тумани, ріки і моря,
Джерело у спеку – це життя.
Це кришталь озер і джерела,
Це хмарки у небі, це село
У тополях й вербах над ставком.
Це криниця, квітка під вікном,
Шурхіт хвиль і шторму дикий рев,
Це струмок у травах між дерев,
Зелень трав, веселки кольори,
Пам’ятайте, люди, назавжди.