Урок № 1
Тема. Література як вид мистецтва
Мета: організувати для роботи з підручником, формувати мотивацію навчальнопізнавальної діяльності; актуалізувати знання про літературу як вид мистецтва, з'ясувати
поняття «художній образ»; обговорити значення художньої літератури в становленні
особистості, житті людства, виховувати любов до читання.
Обладнання: додаток (3 слайди): тема, запитання до бесіди; виставка програмових
творів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
Сонце освітлює людині шлях,
книжка дає їй крила.
Народна мудрість
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя. Рік тому, такого самого, як і сьогодні, вересневого дня розпочали ми
подорож сторінками світової літератури. Перед нами розгортались картини минулих епох,
а надії і тривоги різних народів приходили до нас в образах казок, в яких добро завжди
перемагає. Ми познайомилися з письменниками різних країн і побачили, що всі вони
захоплюються людьми сильними і добрими, хочуть, щоб ми жили у правді, злагоді і мирі
2. Робота з епіграфом.
– Народна мудрість говорить: «Сонце освітлює людині шлях, книжка дає їй крила».
– Як ви розумієте ці слова?
– Про що, на вашу думку, піде мова на уроці?
3. Фронтальна бесіда
– Пригадайте, що таке фольклор і які жанри фольклору ви знаєте.
– Які казки народів світу ви пам’ятаєте?
– Пригадайте ваші улюблені вірші, в яких поети змальовували красу природи.
– Що розповів про світ природи Ернест Сетон-Томпсон в оповіданнях «Лобо», «Снап»?
– Які епізоди повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» вам запам’яталися?
– Розкажіть про «гру в радість» персонажів повісті Е. Портер «Полліанна».
– Які каламбури із казки Л. Керролла «Аліса в Країні Див» вам запам’яталися?
– Опишіть світ, створений казками Туве Янсон.
4. Слово вчителя з елементами бесіди. Прочитані книги відкривають перед нами
безмежні обрії знань. Написані в далеких від нас країнах, іншою мовою, вони приходять
до нас у перекладах, і герої цих книг стають для нас добрими друзями. Ці твори не знають
кордонів, долаючи простір і час. Дивовижна сила літератури...
– Який мистецький твір із тих, що ви нещодавно прочитали, сподобався вам найбільше?
Чому?
5. Бесіда.
– А що таке мистецький твір?
– Що таке мистецтво? Чому воно існує?
– Яку роль мистецтво виконує в суспільстві, житті людини?
– Чому є різні види мистецтва?
– Скільки видів мистецтва існує? Чим вони відрізняються? Що вони мають спільного?
– Що спонукає митця до творчості?
– Чому у світі, де існує безліч книжок, кінофільмів, картин, щодня з’являються нові?
– Чому одна книжка подобається багатьом різним людям?
– Чому деякі твори живуть у віках, а інші втрачають популярність за кілька років?
6. Слово вчителя. На ці та інші питання ми спробуємо сьогодні дати відповіді. І це, у
свою чергу, допоможе нам краще зрозуміти твори, які ми читатимемо в цьому
навчальному році, відкрити в кожному з них красу мистецтва.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з підручником, його структурою, авторською передмовою.
2. Опрацювання теорії літератури з даної теми.
3. Слово вчителя. Із давніх-давен людина тягнеться до образного осмислення життя. Так
виникло мистецтво. Зародившись у первісному суспільстві, воно стає найважливішою
складовою духовної культури людини, людства в цілому. Вирішальна ознака усіх видів
мистецтв – образність: в архітектурі та скульптурі – пластичні образи, в живописі – зорові,
танцювальному мистецтві й пантомімі – динамічні, рухові; музиці – звукові; театрі й кіно
– сценічні... Художня література – один із найпопулярніших видів мистецтв. Її ще
називають мистецтвом слова або красним письменством, бо вона відтворює картини
людського життя образним словом. А стає образним слово тоді, коли не лише називає
предмети чи явище, а й узагальнює, викликає певні переживання, дає оцінку, тобто має
певну емоційність.
Словникова робота.
Мистецтво – це вид духовного освоєння дійсності людиною, що має на меті формування
й розвиток її здатності творчо перетворювати довкілля і саму себе за законами краси.
4. Складання інформаційного ланцюжка.
Види мистецтва: література, живопис, архітектура, скульптура, музика, хореографія,
пантоміма, театр, кіно.
5. Складання схеми.
ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого.
Бесіда.
– Які види мистецтва ви знаєте?
– Назвіть засоби відображення життя у різних видах мистецтва.
– За яких умов слово стає образним?
– Які ви знаєте висловлювання про значення книги у житті людства?
ІV. Домашнє завдання
Для всіх учнів.
Підготувати усну розповідь про улюблену книгу, яку прочитали влітку.
Індивідуальне завдання.
Взяти інтерв'ю у своїх батьків чи інших дорослих, сформулювавши 2-3 запитання на тему
«Роль художньої літератури у моєму житті».