Розробка уроку містить матеріал для узагальнення теми "Площа фігур ".
Мета уроку: формувати вміння учнів застосовувати вивчений матеріал до розв'язування задач на знаходження площ плоских фігур; розвивати пам'ять, логічне та дивергентне мислення, навички колективної та самостійної роботи; виховувати інтерес до математики, увагу, самостійність.
Урок геометрії у 9 класі
з теми:
«Площі фігур»
Тема уроку. «Площі фігур».
Мета уроку: формувати вміння учнів застосовувати вивчений матеріал до розв'язування задач на знаходження площ плоских фігур; розвивати пам'ять, логічне та дивергентне мислення, навички колективної та самостійної роботи; виховувати інтерес до математики, увагу, самостійність.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця «Площі фігур», комп’ютерна презентація «Площі фігур» , проектор.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Здійснити самоперевірку за готовими розв’язаннями.
Завдання 9, №5 (б).
Дано:
ΔАВС, АС = а, А = 45°,
С = 60°.
Знайти:
SΔАВС.
Розв’язання:
SΔАВС.= АВ∙АС∙. Знайдемо АВ за теоремою синусів:
= . Оскільки = 180° - ( 45° + 60°) = 75°, то
= , АВ = . Тоді SΔАВС = =
= = 0,32 а2.
Відповідь. 0,32 а2.
Завдання 9, №6 (б)
Розв’язання:
а) р = = 16. S = = = 24.
R = = = 8, r = = = 1,5.
Відповідь. R = 8, r = 1, 5.
ІІІ. Актуалізація опорних знань..
1. Повторити теоретичний матеріал за таблицею «Площа фігур».
Запитання до класу.
а) сторона квадрата;
б) діагональ квадрата?
а) сторона паралелограма і висота, проведена до неї;
б) дві сусідні сторони паралелограма і кут між ними;
в) діагоналі й кут між ними?
а) сторона і висота ромба;
б) сторона і кут ромба;
в) діагоналі ромба?
а) сторона трикутника і висота, проведена до неї;
б) дві сторони трикутника і кут між ними;
в) три сторони трикутника;
г) радіус вписаного кола і сторони трикутника;
д) радіус описаного кола і сторони трикутника?
а) прямокутного трикутника;
б) правильного трикутника?
а) основи і висота трапеції;
б) діагоналі трапеції і кут між ними?
2. Вправа з сигнальними картками.
Презентація «Площі фігур». Н а слайдах зображені формули, відкриваючи які, формулюю твердження істинне або ні. Учні показують зелену картку, якщо твердження хибне і рожеву, якщо – істинне.
Слайди 1- 11
IV. Розв'язування вправ.
1.Розвязування вправ за готовими малюнками на дошці ( 1 рівень):
Знайдіть площі фігур.
10
2.Розвязування задач ( 2 рівень)
Слайди 1 – 4.
На кожному слайді зображені фігури з відомими сторонами або кутами. Завдання: знайти площі фігур. Учні розв’язують задачі, хід розв’язання з’являється на слайді поступово.
3. Розв’язування задачі кількома способами ( ІІІ рівень).
Колективна робота.
Задача. Знайти площу ромба з діагоналями 6см та 8 см.
( без застосування формули S = d1d2 ).
І спосіб:
Дано: ABCD – ромб,
AC = 6 см,
BD = 8 см.
Знайти: SABCD.
Розв’язання:
Так як ABCD – ромб, то AC =BD, AO = OC; BO = OD.
Маємо 4 рівних прямокутних трикутника з катетами AO = 3 см, BO = 4 см.
S АОВ =AO • OB =• 3 • 4 = 6(см2).
SABCD = 4 S AOB = 4 • 6 = 24(см2).
Відповідь: 24 см2.
ІІ спосіб:
Розв'язання : так як ABCD – ромб, то AC – вісь симетрії. Отже, ΔABC = ΔADC.
SABCD = 2 S ABC, S ABC =AC•BO, S ABC = • 6 • 4 = 12(см2).
SABCD = 2 • 12 см2 = 24 см2.
Відповідь: 24 см2.
ІІІ спосіб.
Розв'язання : так как ABCD – ромб, то AC перпендикулярна BD, Δ AOB – прямокутний , тоді за т Пифагора AB2 = AO2 + BO2. Отже, AB = ВС =5 см
Знайдемо площу Δ АВС за формулою Герона.
Р = = 8; SАВС = = 3∙4 =12 (см2).
SABCD = 2 • 12 см2 = 24 см2.
Відповідь: 24 см2.
ІV. Тестова самостійна робота.
І варіант
1. Знайдіть площу прямокутника зі сторонами 3см та 5см.
А) 8см2; Б) 16 см2; В) 15 см2; Г)225 см2.
2. Знайдіть площу паралелограма зі стороною 5см та проведеною до неї висотою 4см.
А) 18 см2; Б) 9 см2; В) 10 см2; Г) 20 см2.
3.Сторона правильного трикутника дорівнює 4см. Знайдіть його площу.
А) 16 см2; Б) 4см2; В) 15 см2; Г) 20 см2.
4. Знайти радіус кола, описаного навколо трикутника зі сторонами 15см, 24см. і 15см.
А) 8см2; Б) 16 см2; В) 15 см2; Г)12,5 см2.
ІІ варіант
1. Знайдіть площу квадрата зі стороною 7см .
А)49 см2; Б)14 см2; В) 28 см2 ; Г) інша відповідь.
2. Знайдіть площу ромба зі стороною 10см та висотою 8см.
А) 80 см2; Б) 18 см2; В) 40 см2; Г) 2 см2.
3.Периметр правильного трикутника дорівнює 6см. Знайдіть його площу.
А) см2; Б) 9 см2; В) 4 см2; Г) 24 см2.
4.Знайти радіус кола, вписаного у трикутник зі сторонами 29см, 25см і 6см.
А) 6 см2; Б) 8 см2; В) 4см2; Г) 2 см2.
V. Підсумок уроку.
Виконати завдання:
За 3 хвилини створити шпаргалку- пам’ятку до теми «Площі фігур»
Учні записують у пусті клітинки відповідні формули площ.
Формули площ.
Фігура |
Формула площі |
|
Формула площі |
Прямокутний трикутник
|
|
Ромб
|
|
Правильний трикутник
|
|
Квадрат
|
|
Довільний трикутник
|
|
Прямокутник
|
|
Паралелограм
|
|
Трапеція
|
|
VІ. Домашнє завдання
Роздатковий
матеріал
Домашня робота.
Розв’язання:
Завдання 9, №5 (б).
Дано:
ΔАВС, АС = а, А = 45°,
С = 60°.
Знайти:
SΔАВС.
Розв’язання:
SΔАВС.= АВ∙АС∙. Знайдемо АВ за теоремою синусів:
= . Оскільки = 180° - ( 45° + 60°) = 75°, то
= , АВ = . Тоді SΔАВС = =
= = 0,32 а2.
Відповідь. 0,32 а2.
Завдання 9, №6 (б)
Розв’язання:
а) р = = 16. S = = = 24.
R = = = 8, r = = = 1,5.
Відповідь. R = 8, r = 1, 5.
Прізвище___________________________
Тест:
І варіант
1. Знайдіть площу прямокутника зі сторонами 3см та 5см.
А) 8см2; Б) 16 см2; В) 15 см2; Г)225 см2.
2. Знайдіть площу паралелограма зі стороною 5см та проведеною до неї висотою 4см.
А) 18 см2; Б) 9 см2; В) 10 см2; Г) 20 см2.
3.Сторона правильного трикутника дорівнює 4см. Знайдіть його площу.
А) 16 см2; Б) 4см2; В) 15 см2; Г) 20 см2.
4. Знайти радіус кола, описаного навколо трикутника зі сторонами 15см, 24см. і 15см.
А) 8см2; Б) 16 см2; В) 15 см2; Г)12,5 см2.
Прізвище___________________________
Тест:
ІІ варіант
1. Знайдіть площу квадрата зі стороною 7см .
А)49 см2; Б)14 см2; В) 28 см2 ; Г) інша відповідь.
2. Знайдіть площу ромба зі стороною 10см та висотою 8см.
А) 80 см2; Б) 18 см2; В) 40 см2; Г) 2 см2.
3.Периметр правильного трикутника дорівнює 6см. Знайдіть його площу.
А) см2; Б) 9 см2; В) 4 см2; Г) 24 см2.
4.Знайти радіус кола, вписаного у трикутник зі сторонами 29см, 25см і 6см.
А) 6 см2; Б) 8 см2; В) 4см2; Г) 2 см2.
Формули площ.
Фігура |
Формула площі |
|
Формула площі |
Прямокутний трикутник
|
|
Ромб
|
|
Правильний трикутник
|
|
Квадрат
|
|
Довільний трикутник
|
|
Прямокутник
|
|
Паралелограм
|
|
Трапеція
|
|
1