Урок 86. Закріплення таблиці множення числа 5.
Розв’язування задач на збільшення і зменшення числа у декілька разів
Мета: вправляти учнів у застосуванні таблиці множення числа 5, розв’язу-
ванні задач на збільшення і зменшення числа у декілька разів; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати; виховувати почуття взаємодопомоги.
Хід уроку
i. Організаційний момент
ii. Актуалізація опорних знань
Завдання № 665
– Скільки дівчаток у шаховому гуртку?
2. Усна лічба
1) Гра «Хто швидший?»
На дошці прикріплений круг з цифрами. Завдання: збільшити (чи змен-
шити) ці числа у декілька разів. Діти записують відповіді в зошиті. Проводиться перевірка (учень, що впорався із завданням першим, читає відповіді, решта перевіряють свої записи).
2) Гра «Склади приклад»
Даються числа, наприклад: 5; 8; 12; 18; 24. Завдання: скласти різні приклади на табличне множення і ділення з цими відповідями.
3) Обчислення значень виразів.
3∙4 |
4∙5 |
12÷3 |
12÷4 |
3∙5 |
5∙3 |
15÷3 |
15÷5 |
3∙6 |
6∙3 |
18÷3 |
20÷5 |
3∙7 |
7∙3 |
21÷3 |
25÷5 |
3∙8 |
8∙3 |
24÷3 |
32÷4 |
3∙9 |
9∙3 |
27÷3 |
28÷4 |
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
10; 8; 6; 4; 2; ….
25; 20; 15; 10; …; 0.
10; 13; 16; …; 22; ….
iii. повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 5.
iv. повторення вивченого матеріалу
Усне виконання завдання:
– Учні добирають потрібні числа.
Задача.
– Учні складають план розв’язання задачі:
Завдання № 670*
– Сума двох чисел 18. Якщо одне з них збільшити на 4, а друге зменшити на 4, то дістанемо рівні між собою числа. Знайди вихідні доданки.
(4 + 4 = 8; 18 – 8 = 10; 10 : 2 = 5; 18 – 5 = 13; числа 5 і 13)
Завдання № 671. Колективне опрацювання матеріалу
Учні читають висловлення, складені за малюнками і відповідають на запитання:
– Скільки жовтих черешень на кожному малюнку? Скільки всього черешень на кожному малюнку?
v. Узагальнення й систематизація знань
Задача. Зошит коштує 6 грн, а альбом – у 4 рази дорожчий. Скільки коштує альбом?
Короткий запис: 6 грн, в 4 рази дорожче, ? грн..
– Яка ціна зошита?
– Ціна альбому?
– Що це означає? (Замість 1 альбому можна купити 4 зошити.)
– Як знайти вартість 4-х зошитів?
6 ∙ 4 = 24 (грн)
Обернена задача. Якщо альбом у 4 рази дорожче, то зошит – ? (У 4 рази дешевше.
– У скільки разів зошит дешевший за альбом?
– 24 грн – що означає це число? (Ціна альбому.)
– Що потрібно дізнатися? (Ціну зошита.)
– За що заплатили менше?
– У попередній задачі ми виконали множення і знайшли ціну альбому, оскільки за нього заплатили більше, ніж за зошит. А за зошит сплатили в 4 рази менше.
– Якою дією знайдемо ціну зошита?
24 : 4 = 6 (грн)
– Порівняємо умови розв’язання задач. У прямій задачі була дана ціна зошита. Що треба було знайти? (Ціну альбому.)
– А в оберненій задачі? (Навпаки.)
– Яке число входило в умову обох задач? (У 4 рази.)
– У чому різниця між задачами? (У 4 рази дорожче – заплатили більше – дія множення; в 4 рази дешевше – заплатили менше – дія ділення.)
– Яка із задач на збільшення числа, яка – на зменшення?
Висновок: дорожче в а разів → помножити на а, дешевше в а разів → поділити на а.
vi. підбиття підсумків. рефлексія
vii. домашнє завдання
С. 103, завдання № 672; № 673, 2 група № 670.