____ ________________ 20___ р.
[ дата ]
Тема: Суміжні кути
Мета:
Компетенції:
Тип уроку: засвоєння нових знань;
Обладнання: конспект, презентація, мультимедійне обладнання;
Хід уроку
>> Суміжні кути <<
Що можемо сказати про кути
і
?
(Ці кути мають спільну сторону (промінь
) а дві інші сторони (промені
і
є доповняльними))
Означення
Два кути називаються суміжними, якщо вони мають спільну сторону, а інші сторони цих кутів є доповняльними променями.
|
Суміжними можуть бути не тільки кути. Суміжний – той, що межує з ким-, чим-небудь, прилеглий до чогось. Не будь-які два кути зі спільною межею називають суміжними, наприклад: |
Чи є суміжними кути 1 і 2? Чому?
(Ні. Ці кути задовольняють першу умову, тобто мають спільну сторону, але інші сторони цих кутів не є доповняльними променями)
Чи є суміжними кути 1 і 2? Чому?
(Ні. Ці кути задовольняють другу умову, тобто сторони цих кутів є доповняльними променями, але вони не мають спільної сторони)
Чи є суміжними кути 1 і 2? Чому?
(Так. Ці кути є суміжними так як вони мають спільну сторону а іншу сторони цих кутів є доповняльними променями)
>> Властивість суміжних кутів <<
Теорема – це математичне твердження, справедливість якого встановлена за допомогою міркувань.
Доведення теореми – міркування, що підтверджують справедливість математичного твердження.
Щоб довести теорему можна посилатися на раніше вивчені аксіоми чи означення.
Увага! Доведення теореми тісно супроводжується анімацією в презентації так, щоб діти бачили, як треба правильно оформлювати доведення в конспекті
Теорема (властивість суміжних кутів)
Сума суміжних кутів дорівнює
Поміркуйте, як можна довести дану теорему?
(Учні висловлюють власну думку)
Що нам дано в умові теореми?
(Учні висловлюють власну думку)
Що нам необхідно довести?
(Учні висловлюють власну думку)
Дано:
і
– суміжні;
Довести:
Доведення:
Поясніть, чому
(Учні висловлюють власну думку)
З означення суміжних кутів слідує, що промені
і
є доповняльними, отже вони утворюють розгорнутий кут. Ми вже знаємо, що за аксіомою 6 - градусна міра розгорнутого кута дорівнює
, отже:
- за аксіомою 6
Пригадайте основну властивість вимірювання кутів, який можемо зробити висновок?
(Учні висловлюють власну думку)
Так як
,
– внутрішній промінь кута
і за основною властивістю вимірювання кутів градусна міра кута
дорівнює сумі градусних мір кутів, на які він розбивається будь-яким променем, що проходить між його сторонами, то
Доведено.
*Запис у зошиті:

>> Наслідки з теореми про властивість суміжних кутів <<
Твердження, що безпосередньо випливають із теорем (чи аксіом), називають наслідками
Наслідок 1
Кут, суміжний з прямим кутом, - прямий
Наслідок 2
Кут, суміжний з гострим кутом, - тупий, кут суміжний з тупим кутом, - гострий.
Обґрунтуйте ці наслідки
(Учні висловлюють власну думку)
Отже, щоб довести теорему або розв’язати геометричну задачу, необхідно посилатися на раніше вивчені означення, аксіоми, теореми чи їх наслідки а також дані, що містяться в умові задачі або випливають із неї.
№1
Чи можуть два суміжні кути дорівнювати:
|
Розв’язок: |
Так як сума суміжних кутів дорівнює
|
№2
Знайдіть кут, суміжний з кутом:
Розв’язок:
Так як сума суміжних кутів дорівнює
, то:
Відповідь: 1)
; 2)
№3
Накресліть за допомогою транспортира
. Побудуйте суміжний з ним кут за умови, що
– їх спільна сторона. Обчисліть його градусну міру.
Розв’язок:
*Рисунки учнів можуть відрізнятися
– суміжний з кутом
Так як сума суміжних кутів дорівнює
, то:
Відповідь:
№4
Промінь, що проходить між сторонами кута, ділить його на кути, що дорівнюють
і
. Знайдіть градусну міру кута, суміжного з даним.
Дано:
;
;
– суміжний з кутом
;
Знайти:
- ?
Розв’язок:
За основною властивістю вимірювання кутів:
Так як сума суміжних кутів дорівнює
, то:
Відповідь:
№5
Якщо суміжні кути рівні, то вони прямі. Доведіть це твердження
Доведення:
Сума суміжних кутів дорівнює
, так як кути рівні умовою то нехай їх градусна міра дорівнює
, отже:
Доведено.
№6
Знайдіть суміжні кути, якщо один з них на
менший від іншого.
Дано:
– суміжні;
на
;
Знайти:
- ?
- ?
Розв’язок:
Нехай
, тоді
Так як сума суміжних кутів дорівнює
, то:
Отже:
Відповідь:
і
№7
Знайдіть кут між бісектрисами суміжних кутів.
Дано:
і
– суміжні;
і
– бісектриси;
Знайти:
– ?
Розв’язок:
Так як
і
– суміжні, то:
;
Так як
і
– бісектриси, то:
За основною властивістю вимірювання кутів:
Відповідь:
(Вони рівні – це твердження учням треба буде довести в д/з №93)
Опрацювати §4-5
Виконати № 83, 85, 87, 93, 95