Тема: Узагальнення знань з теми «Рослини»
Мета: узагальнити знання учнів про будову рослинної клітини, тканини та органи рослин і їх функції, про фотосинтез як основну особливість рослин, типи живлення, дихання та рухи рослин; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, порівнювати, робити висновки; виховувати уважність, зібраність, акуратність та самостійність.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: таблиці з теми, картки з тестовими завданнями.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів (бесіда):
ІІІ. Контроль рівня досягнень учнів з теми «Рослина»(самостійна тестова робота).
І варіант
І рівень - вибрати серед запропонованих одну правильну відповідь (0,5 бала)
1. Рослинні організми можуть бути:
а) одноклітинними;
б) багатоклітинними;
в) колоніальними;
г) всі відповіді правильні.
2. Утворення органічних речовин з неорганічних з використанням енергії Сонця – це:
а) транспірація;
б) фотосинтез;
в) обмін речовин і енергії;
г) дихання.
3. При диханні поглинається:
а) водяна пара;
в) вуглекислий газ;
б) кисень;
г) азот.
4. Тканина, яка дає початок усім іншим тканинам:
а) основна;б) покривна;в) твірна;
г) провідна;ґ) механічна.
5. Тканина, яка є опорою для рослини:
а) сполучна;б) твірна;в) механічна;
г) покривна;ґ) провідна;д) м’язова.
6. Зазначте орган, який забезпечує повітряне живлення рослини:
а) корінь;
б) плід;
в) листок;
г) брунька.
ІІ рівень - вибрати серед запропонованих кілька правильних відповідей (0,75 бала)
7. Вкажіть назви тканин, що характерні для рослин:
а) сполучна;б) твірна;в) епітеліальна;
г) покривна;ґ) провідна;д) м’язова.
8. Які з органів рослини відносять до вегетативних:
а) корінь;
б) квітка;
в) стебло;
г) листок;
д) брунька;
е) квітка;
є) плід.
9. Які з перелічених добрив належать до органічних:
а) попіл;
б) селітра;
в) сечовина;
г) гній;
д) торф;
е) пташиний послід;
є) суперфосфат;
ж) перегній
10. Вкажіть значення грунту для рослин:
а) джерело органічних речовин;
б) джерело мінеральних речовин;
в) середовище життя рослин;
г) джерело води;
д) джерело кисню;
е) джерело вуглекислого газу.
ІІІ рівень -установити відповідність (1 бал )
а) живі клітини;
б) мертві клітини;
в) вкриває стовбури дерев;
г) вкриває трав’янисті стебла.
а) вода;
б) кисень;
в) вуглекислий газ;
г) глюкоза.
а) корінь; д) листок;
б) квітка; е) брунька;
в) стебло; є) плід.
IV рівень– дати відповідь на запитання– на вибір (3 бали )
ІІ варіант
І рівень - вибрати серед запропонованих одну правильну відповідь (0,5 бала)
а) транспірація;
б) фотосинтез;
в) обмін речовин і енергії;
г) дихання.
2. Вкажіть газ, який рослини поглинають під час фотосинтезу:
а) водяна пара; в) вуглекислий газ;
б) кисень; г) азот.
3. Сукупність клітин, що мають спільне походження, однакову форму і виконують спільну функцію:
а) орган;
б) тканина;
в) організм;
г) клітина.
4. Тканина, що створює основу органів, заповнює простір між різними типами тканин:
а) сполучна;б) твірна; в) основна;;
г) покривна;ґ) провідна;
5. Функції фотосинтезу, поглинання і запасання речовин виконує тканина:
а) основна;б) твірна; в) епітеліальна;
г) покривна;г) провідна; д) м’язова.
6. Зазначте орган, який забезпечує мінеральне живлення рослини:
а) корінь;
б) плід;
в) листок;
г) брунька.
ІІ рівень - вибрати серед запропонованих кілька правильних відповідей (0,75 бала)
7. Що необхідно рослині для процесу фотосинтезу?
а) вода; б) мінеральні солі; в) органічні речовини;
г) світло; д) вуглекислий газ; е) кисень.
8. Які з органів рослини відносять до генеративних:
а) корінь;
б) квітка;
в) стебло;
г) листок;
д) брунька;
е) квітка;
є) плід.
9. Які з перелічених добрив належать до мінеральних:
а) попіл; г) гній;
б) селітра; д) торф;
в) сечовина; е) пташиний послід;
є) суперфосфат; ж) перегній.
10. Зазначте типи росту, характерні для рослин:
а) обмежений;
б) вставний;
в) бічний;
г) верхівковий;
д) усі відповіді правильні;
е) немає правильної відповіді.
ІІІ рівень -установити відповідність (1 бал )
11. Встановіть співвідношення:
а) висхідний рух;
б) нисхідний рух;
в) рух органічних речовин;
г) рух неорганічних речовин;
12. Встановіть співвідношення:
а) вода;
б) кисень;
в) вуглекислий газ;
г) глюкоза.
13. Встановіть співвідношення:
1. Вбирання води і мінеральних солей
2. Фотосинтез
3. Зв'язок між усіма органами рослини
4.Дихання
5. Випаровування води
а) листок;
б) корінь;
в) стебло.
IV рівень– дати відповідь на 1 запитання– на вибір (3 бали )
ІV. Підведення підсумків уроку.
V. Домашнє завдання: повторити вивчене за семестр