Тема: Закріплення вміння читати тексти з вивченими буквами. Робота з дитячою книгою. Г.Бойко «Веселинки».
Мета: закріпити знання учнів про звукові значення вивчених букв; удосконалювати вміння читати тексти з вивченими буквами, вміння роботи звуковий аналіз слів; розвивати усне мовлення учнів, їх творчі здібності; збагачувати їхній словниковий запас; розвивати вміння слухати і розуміти прочитані учителем гумористичні твори, відповідати на питання; виховувати товариськість, бажання допомагати одне одному.
Автор: Феськова Л. О.
Предмет: Українська мова
Клас: 1
Тема: Закріплення вміння читати тексти з вивченими буквами. Робота з дитячою книгою. Г.Бойко «Веселинки».
Мета: закріпити знання учнів про звукові значення вивчених букв; удосконалювати вміння читати тексти з вивченими буквами, вміння роботи звуковий аналіз слів; розвивати усне мовлення учнів, їх творчі здібності; збагачувати їхній словниковий запас; розвивати вміння слухати і розуміти прочитані учителем гумористичні твори, відповідати на питання; виховувати товариськість, бажання допомагати одне одному.
Обладнання: предметні малюнки, таблиця для читання складів.
Тип уроку: узагальнення й систематизації отриманих знань.
План уроку:
І. Організаційний момент(1 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів(5 хв.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності(3 хв.)
IV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу(10 хв.)
V. Робота з дитячою книгою. Г.Бойко «Веселинки»(13 хв.)
VІ. Підсумки уроку. Рефлексія(2 хв.)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок свій звук подав,
До роботи нас позвав,
Часу ми не гаємо -
Працювати поспішаємо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бліц-опитування
На дошці написані букви. Учитель швидко показує букву, учні називають її, а також звуки, що вона позначає на письмі.
А, О, У, И, І, М, Н, Л, В, С, К, Р
2. Робота над загадками
— Відгадайте загадки.
Хто на берег не виходить,
У воді таночки водить,
Поміж ряски грається,
Від людей ховається. (Риба)
Блищить, біжить, гадючиться
все по низині крутиться. (Ріка)
Показ малюнків на мультимедійній дошці.
— Назвіть перший звук у слові риба, ріка.( звук [ р ] та звук [ р`])
Чим відрізняється перший звук у словах риба і ріка? (У слові ріка звук [ р`] є м’яким).
Назвіть букву, якою ці звуки позначаються на письмі.( Буква Р)
— Назвіть букви, що позначають приголосні звуки у цих словах. (Букви Р, Б, К)
— Назвіть голосні звуки. (И, А,І)
— Проаналізуйте і запишіть звукову модель слів риба, ріка.
- Зробимо звуко-бувений аналіз слова риба.
Спочатку поділимо слово на склади за допомогою хлопків.
Тепер поставимо наголос у слові риба. На який склад падає наголос?
Буква р позначає звук [р] - він приголосний, твердий.
Буква и позначає звук [и] - він голосний, наголошений
Буква б позначає звук [б] – він приголосний, твердий
Буква а позначає звук [а] – він голосний,ненаголошений.
3. Гра «Впіймай звук [р]»
Діти, ваше завдання з’ясувати, де знаходиться звук [р], [р’] — на початку, в середині чи в кінці слова.
Ранець, орел, мурашник, морозиво, явір, рік, промінь, дріт, рись, рядно, рюкзак, крем.
4. Робота з складовою таблицею
|
а |
о |
у |
и |
і |
кл |
|
кло |
|
кли |
|
ск |
ска |
|
ску |
|
|
кв |
|
кво |
|
|
кві |
нк |
нка |
|
нку |
|
|
км |
|
кмо |
|
кми |
|
— Прочитайте надруковані склади.
— Які склади пропущені? (кла, клу, клі, ско, ски, скі, ква,кву, кви, нко, нки, нкі, кма, кму, кмі).
- Читання складів рядочками
- Читання рядків стовпчиками
- Читання рядків з нарощуванням темпу.
5. Читання слів
1) Вправа «Чарівні квадрати»
— Складіть слова по горизонталі та по вертикалі.
ми |
ло |
ва |
ли |
сі |
но |
си |
ни |
ва |
(мило, сіно, сини, нива, мили, лосі, нова)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми будемо удосконалювати вміння читати тексти з усіма вивченими буквами. А також познайомимось зі збіркою веселих творів українського письменника Грицька Бойка.
Фізкультхвилинка
IV. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу
1. Розгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок
• Ні дощами, ні снігами
За сто років не розмить.
Але хлопці – хулігани
Можуть м’ячиком розбить. (Вікно)
• Як купатися ідеш
І мене також береш.
Я гладеньке й запашне,
Ти намилюєш мене.
Всі мікроби змило
Я — корисне…(мило)
• Він не ходить, а задкує,
рибка з нього, знай, кепкує.
Має клешні той дивак,
здогадалися? Це … (рак)
• Дерев’яні хлопці
Лежать у коробці.
Коли з нами граються,
То вогнем займаються. (Сірники)
• Що це за будинок
Ходить без доріжки,
Схожий він на колобок,
А під дахом ріжки? (Равлик)
• От так чудо із чудес:
Простягнувся до небес
І працює поміж хмар.
Що це? Будівельний … (Кран)
2. Робота в парах
Діти, зараз кожна пара отримує картку із завданням.Ваше завдання прочитати речення, скласти його графічну модель.
(Коло малини Оксанка.)
3. Робота в групах.
Діти, зараз вам необхідно об’єднатися в групи і виправити переплутані склади у словах та скласти речення.
1-ша картка. У мима ниси ванІ і ваСа. ваСа сивно носі. ванІ вивло мівсо.
2-га картка. лоКо вини ліс. У сілі соківи нисос. А он киоси, линака.
3-тя картка. Он лаАл і наЛі. ниВо ліма. У лиАл монли. У ниЛі линама.
4-та картка. У колиМи сако. Він сивко носі. А ваКла носі силано.
Презентація роботи груп.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Підстрибніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
V. Робота з дитячою книгою. Г.Бойко «Веселинки»
1. Колективне розглядання книжки
— Подивіться на обкладинку. На обкладинці написана назва книжки. Яку назву має книжка(«Веселики»)
— Кого зобразив художник на кожній обкладинці?(Дівчинку, звірят, пташок) Як ви думаєте чому?(Тому що про них буде розповідатися в книжці)
— Як ви вважаєте, що таке веселинки?( веселі розповіді)
Смішинка (веселинка) — невеличкий прозовий чи поетичний твір, в якому розповідається про якусь смішну життєву ситуацію.
2. Читання, обговорення та інсценування веселинок Грицька Бойка
Чому Тимко подряпаний
— Чому це ти подряпаний? —
Юрко Тимка пита.
Тимко йому відказує:
— Та я ж купав кота!
— А я от не подряпаний,
Хоч теж купав свого...
— Еге, ти ж не викручував
І не сушив його!
— За що ж кіт подряпав Тимка?(Бо він викручував і сушив його).
Швидко відповів
Коли прийшов зі школи внук,
Дідусь щоденник взяв до рук:
— Завіщо двійку ти схопив?
— За те, що швидко відповів...
— За те, що швидко? — гримнув дід.
За це ж п’ятірки ставить слід!
— Та що ви, діду, кричите?
Сказав я швидко, та не те...
— Чому ж хлопчик отримав двійку?(Тому що швидко відповів, але не те, що треба) Чи завжди потрібно поспішати?(Ні, бо можна зробити помилки).
— Прочитайте прислів’я. Визначте, яке з них передає повчальний зміст смішинки.
• Не спіши руками, а спіши — головою.
• Без охоти нема роботи.
• Не роби нікому того, що тобі не мило.
Де Іванко?
— Де Іванко? — запитав наш учитель Тому.
— Та він ногу поламав і побіг додому!
— Чи може таке статися?(Ні, не може) Як потрібно було відповісти вчителеві правильно?(Що Іванко зламав ногу і його мама з татом забрали додому).
VІ. Підсумки уроку. Рефлексія
— Яка веселинка Грицька Бойка вам сподобалася найбільше? Що було в ній смішного?
— З якою метою, на вашу думку, автор написав ці смішинки?
— Чого навчалися на уроці? Що сподобалося, а що здалося найскладнішим?
Гра «Доповніть риму»
Ось і дзвоник пролунав,
Він мені і вам...,
Що урок вже час кінчати, Треба йти...