Урок з теми " Їжа та напої"

Про матеріал

Урок систематизації та узагальнення вивченого матеріалу; активізування використання учнями вивченого лексико- граматичного матеріалу.

Розвиток навичок творчої самостійної роботи, роботи у групах, парах.

Перегляд файлу

Урок з теми

«Їжа та напої»

(за підручником А.Несвіт “We Learn English”, 6 кл.)

Цілі уроку:

Практична:

  • активізувати використання учнями вивченого лексичного матеріалу з теми «Їжа та напої»;
  • практикувати учнів у читанні тексту з повним розумінням прочитаного;
  • вчити створювати та презентувати проекти.

Розвиваюча:

  •   розвивати мовну здогадку, пам'ять, увагу, мовленнєву реакцію, логічне мислення, інтелектуальну гнучкість учнів;
  • розвивати в учнів готовність до участі в іншомовному спілкуванні;  
  • розвивати навички творчої самостійної роботи, роботи у групах, парах.

Освітня:

  •   розширювати лінгвістичний кругозір учнів;
  • підвищувати пізнавальну активність завдяки застосуванню методу проектних технологій.

Виховна:

  • виховувати в учнів усвідомлення важливості правильного харчування, дбайливе ставлення до їжі як до складової свого здоров`я.

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення вивченого матеріалу.

Обладнання: підручник, зошити, словники, постери, малюнки, роздатковий матеріал, ноутбук, запис пісні- фізкультхвилинки  « What Do You Like?»,презентація з теми « Let`s Have Something To Eat».

 

 

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Greeting and aim. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

          T: Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today we are going to discuss some questions about meals which we eat every day. We’ll make and present a project “ Let’s Have Something to Eat”.

2.Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.

          Бесіда з учнями про їхні уподобання в їжі:

  1. What is your favourite food?
  2. What fruits do you know?
  3. What milk products do you know?
  4. What do you like tea or coffee?
  5. What kinds of soup do you know?

 

ІІ.  Main Part.  Основна частина.

  1. Перевірка домашнього завдання. Розвиток умінь мовлення.

Презентація діалогів з теми « Їжа».

Завдання для учнів – прослухати розмову та відповісти на запитання.

At the Café.

P1- Let’s go to the café. I’m hungry.

P2- OK! Come on.

W- Good morning! I’m glad to see you.  I’m your waiter. This is your menu.

P1- I want chicken soup, fish and crisps and salad.

P2- And I want mashed potatoes, chicken and tomato salad.

W- And what do you want for dessert?

P1- I like to have tea and a cake.

P2- And I want coffee and ice-cream.

W- All right!..

W- have you finished?

P1- Yes, we have.

W- This is your bill, please.

P2- Thank you. Everything is tasty!

 

Dinner.

Nick- Mum, I want to go into the yard to play football.

Mum- OK! Only after dinner.

N- And what do we have for dinner?

M- We have borsch and vareniky with sour-cream.

N- It’s nice. I like vareniky. And what is there to drink?

M- There is tea and an apple-pie. I know you like it.

N- Oh, thanks Mum. I love you very much!

 

  1. Презентація на тему « Їжа».

                 “Let’s Have Something To Eat”.

  1. Подання тексту для читання. Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання:

Betsy has three children: Rosy, Mark and Rob, and a husband,Mr. MacWisard. Normally Betsy has a lot of problems with family dinners because every member of her family eats only certain kinds of food. Rosy and Mark eat rice and ham. Rob and Rosy like bread and cheese. Rob and Mr. MacWisard like chicken and bread.

 

  1. Which food doesn’t Rosy eat?
  2. Who eats cheese, chicken and bread?
  3. Who doesn’t eat cheese, but eats ham and rice?

Which food is OK for most of the family?

 

  1. Повторення граматичного матеріалу. Порівняйте, які продукти харчування є в різних холодильниках:

Треба використати слова: much , many, little, a few, there is/ there are, no, some, any.

Model: There is much meat in the blue fridge.

            There is little meat in the green fridge.

 

Музична пауза. “What Do You Like?”

 

  1. Повторення й активізація лексичного матеріалу. Назвіть всі продукти харчування, які починаються на ту ж саму букву, що і ваше ім’я.

Model: My name is Svetlana. I love sweets.

 

  1. Опрацювання граматичного матеріалу (загальні та спеціальні запитання). Задайте по два запитання про кожну страву та надайте відповіді.

              Use the words in brackets.

Start with: Is there / Are there any? What?

Model: Is there any salt in this omelette? - Yes, there is.

            What is there in this omelette? – There are eggs, a lot of cheese, some milk, some salt and some butter.

  1. Cheese and egg omelette ( salt )
  2. Vegetable soup ( meat )
  3. Bacon and tomato sandwich ( ham )
  4. Tomato, cucumber and salad ( mayonnaise )
  5. Chocolate cake ( sugar )
  6. Mushroom soup ( water )
  7. Cucumber and yoghurt salad ( onions )
  8. Fish, egg and mayonnaise sandwich ( eggs )

 

  1. Активізація лексичного матеріалу. Найдіть у кожному рядочку зайве слово.
  1. Water, tea, sweets, juice.
  2. Ice cream, chocolate, pepper, honey.
  3. Grapefruit, orange, lemon, rice.
  4. Potato, bacon, carrot, tomato.

 

  1. Заповніть пропуски словами  some / any.
  1. I have … tea in my mug.
  2. My aunt doesn’t read … newspapers.
  3. Kate has … interesting book.
  4. Do you have … interesting book?
  5. He doesn’t have … water.

 

  1. Перекладіть речення українською мовою.
  1. There is very little bread on the table.
  2. I want to make salad. How many cucumbers do I need?
  3. There aren’t any cakes in this shop.
  4. There are no bad students in my class.
  5. How many people are going to eat this cake?

 

  1. Узагальнення граматичного матеріалу. Назвіть злічувані та незлічувані іменники - « продукти харчування». Can you count?

Onion, tea, potato, banana, honey, pepper, water, ham, mushroom, juice, tomato, cucumber, butter, bread, orange, lemon.

I can count …             I can’t count …

 

  1. Найдіть у пазлі слова, які позначають продукти харчування.

Key: Lemon, onion, butter, ham, honey, rice, food, sugar, carrot, bacon, mushroom.

 

ІІІ. Заключна частина уроку.

  1. Домашнє завдання.
  • Ex. 4, p. 73- to fill in the correct article a /an or nothing (-).
  1. Підбиття підсумків уроку та виставлення оцінок.

-You were good. We had many exercises at the lesson. And you did your best.

- Your marks are

 

Extra Exercise.-I have a basket. You have to put some food into the basket but what food you have to guess. Guess the riddles about food.

1) It’s a vegetable. It’s round and yellow.

    It makes you cry when you try.  ( An onion )

2) It’s a long, orange vegetable. Rabbits like it.

    ( A carrot )

3) It’s white. You like to drink it.

    We get it from the cow. ( Milk )

4) It’s not a vegetable, not a fruit.

    It is cold and sweet. It is made of milk. ( An ice cream )

5) It’s oval and green.

    It’s a vegetable. ( A cucumber )

6) It’s yellow and sweet.

    Monkeys like to eat it. ( A banana )

7) It is a vegetable. It is red.

    ( A tomato )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Несвіт А.М.)
Додано
9 січня 2018
Переглядів
10236
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку