Урок – подорож
Тема: Письмо рядкової букви «че », складів, слів з нею.
Мета: Вчити учнів писати малу букву «че», склади і слова з нею;
формувати уміння аналізувати, співставляти;
удосконалювати уміння роботи звуко-буквений аналіз слів;
виховувати в учнів охайність, уважність, розвивати творчу
компетентність.
Обладнання: Картка з друкованими і рукописними літерами; зразок написання
малої букви «че», малюнок човна, звукові фішки, карта подорожі,
баночка з водою, пензлики.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент
Вчитель: Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Діти: Працюватимем старанно,
Щоб почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці.
Вчитель: - Яким хочемо бачити урок?
Діти: - Цікавим, незвичайним.
Вчитель: - Дуже добре, сподіваюсь, діти, що ви будете уважними, активними,
і урок наш буде цікавим.
- З яким настроєм ви прийшли на урок?
(два гномики: радісний і сумний).
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: - Дуже добре, сьогодні у нас буде незвичайний урок:
урок – подорож цікавими островами. А тема нашого уроку така:
(чит. з дошки). Ми вже багато вивчили букв, тож скажіть, які
поставимо перед собою завдання, під час уроку?
Діти: - Навчимося писати нову букву «че», склади і слова з нею; писати
речення; будемо робити звуковий аналіз слів.
Вчитель: - І ще ми будемо подорожувати. А на чому будемо подорожувати?
По морю лебідь пливе, на собі людей везе. (Корабель)
Щоб відправитись у подорож, нам потрібна карта, та квитки.
Квитками на корабель будуть звукові схеми до слова «корабель».
(Діти з фішок складають схему) –о – о – о =
Отримавши квитки, ми вирушаємо в цікаву подорож на острів «Звуки і букви».
● Острів «Звуки і букви».
Вчитель: Дуже гарний цей острів, але буква, яку ми вивчали на уроці
читання на ньому загубилася. Забула про себе все, яке у неї ім’я,
який вона позначає звук.
- Діти допоможемо букві?
(Буква «че», звук [ ч], приголосний, він завжди твердий)
- Молодці! Ми з вами допомогли букві згадати її ім’я (ч ], що вона
позначає приголосний звук [ ч], який в українській мові – завжди
твердий.
2.Гра «Впіймай звук».
Давайте ми з вами послухаємо віршик, а коли ви почуєте звук
[ ч] – плескайте у долоні.
Чубата чапля чваньковита
Через болото йде одна.
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче чапелька чудна.
Чваньковита – має високу думку про себе.
Молодці, ви були уважними.
Вчитель: Нам пора вирушати на острів «Шкільний»
● Острів «Шкільний».
Вчитель: На цьому острові є школа, куди припливають морські мешканці
вчитися читати і писати.
3.Давайте порівняємо написання рукописної і друкованої букви «че» за
таблицею.
Вчитель: Маленька буква «че» складається з двох елементів.
Перший елемент – це невелика фігурна лінія.
Другий елемент – похила із заокругленням унизу.
Починаємо писати її трохи нижче верхньої рядкової лінії, ведемо похилу лінію до верхньої рядкової, звідти, не відриваючи руки, проведемо вигнуту лінію (як у букві «ге»), не відриваючи руки, ведемо вниз похилу лінію із заокругленням праворуч.
Пишемо під лічбу: « і – раз – і, два – і ».
Зошит свій я відкриваю
Навскоси його кладу
Ручку я ось так тримаю
Сяду рівно, не зігнусь
Буду я писати вправно
До роботи я берусь.
а) Обведення тильною стороною ручки зразка в зошиті;
б) Обведення елементів по пунктирах;
в) Написання рядкової «че»;
8. Робота в парах.
Обміняйтеся зошитами. Знайдіть найкраще написану букву і обведіть простим олівцем – це буде красуня.
- Мешканці Шкільного острова не тільки пишуть, а ще й відпочивають.
Відпочинемо і ми разом з ними.
Фізкультхвилинка. (гуси – лебеді )
Відпочили, сідаємо за парти і продовжуємо працювати.
- Діти, давайте прочитаємо склади, які ми будемо писати з буквою «че»
(че, ча, оч, еч ).
9 .Письмо складів.
че - (з’єднання нижнє безвідривне);
ча – (нижнє з’єднання );
еч – (верхнє з’єднання);
оч – (верхнє з’єднання )
10.Розгляньте малюнок човна.
Назвіть. Протяжно [ ч, о, в, е, н ]
Ділемо слово на склади. Скільки складів у слові човен?
Будова схеми
- о |
-о- |
Запишемо слова човен у зошиті. Самоперевірка (запис. слова на дошці).
Якщо у вас так, то простим олівцем поставте знак «плюс», а якщо припустилися помилки, - «мінус».
11.Розвиток мовлення (Творча робота)
Складіть речення зі словом «човен».
Тато зробив човен.
До берега пливе човен.
Влітку я люблю кататися на човні.
Краще речення записую на дошці, а учні в зошиті. Пишемо гарно, без помилок.
Ви були слухняними, уважними, написали охайно. Я задоволена вашою роботою.
Тож давайте відпочинемо.
Фізкультхвилинка 2
● Острів «Кмітливий»
Вчитель: Настав час вирушати на острів «Кмітливий». Морські мешканці
цього острова прохають нас їм допомогти утворити нове слово,
змінивши букву.
Ручка – річка, гілка – білка, ніч – піч
Читаємо першу пару слів, якими буквами вони відрізняються?
Друга, третя.
ІV Підсумок уроку.
Вчитель: Діти, ми повернулися додому. Ваші батьки будуть запитувати вас
про подорож на кораблі по цікавих островах, про те, чого ми мали
навчитися. Так чого ми навчилися?
Діти: Навчились писати букву «че». Вона складається з двох елементів?
- З яких двох елементів?
1 – й – це невеличка фігурна лінія.
2 – й – похила із заокругленням унизу.
Діти: Писали склади і слова, в яких є буква «че».
Складали звукову модель.
Вчитель: Який настрій був на уроці (веселий).
Я дуже задоволена вашою роботою на нашому уроці – подорожі.
Усі, хто з вас був на уроці – молодці.