Урок з української мови для 2 класу за оновленою програмою, тема - прикметник. Конспект уроку містить прийоми роботи для розвитку критичного мислення, що підвищує активність дітей на уроці, сприяє свідомому засвоєнню знань, застосуванню цих знань на практиці.
Урок з української мови. 2 клас
Тема: Змінювання прикметників разом з іменниками за зразком «один - багато».
Мета: розширити знання учнів про роль прикметників(без
вживання термінів) у мовленні, їх зв’язок з іменниками;
формувати вміння змінювати прикметники за числами(без
вживання терміну); закріпити знання про текст, речення;
розвивати уміння добирати прикметники до іменників;
поповнювати активний словниковий запас дітей;
виховувати любов до пташок, бажання допомогти їм
взимку.
Обладнання: таблиця «Один -багато», завдання для роботи
в групах, наочний матеріал до гри «Побудуй хатинку»
тлумачні словники.
Хід уроку
I.Актуалізація опорних знань.
1.Ознайомлення з планом уроку в малюнках.
2. Робота з таблицею
2. Робота з сигнальними картками: «так», «ні».
Учитель читає твердження, а діти сигналізують карткою,
чи погоджуються вони з твердженням.
3. Робота в групах з демонстраційним матеріалом «Побудуй хатинку».
Кожна група отримує «слова - цеглинки» та малюнок будиночка, на якому записано питання прикметника. Відповідно до питань діти добирають прикметники, будують будиночки.
«Слова - цеглинки»: веселі, прозора, блакитне, блискучий;
радісна, дерев’яні, глибокий, яскраве;
зимовий, червоне, кумедні, смачна;
біла, льодяний, міцне, сміливі.
4. Робота в парі.
-Поширити речення прикметниками. Порівняй речення. Які речення тобі більше подобаються? Чому? Зроби висновок.
Прийшла зима. Випав сніг.
Висновок: прикметники прикрашають наше мовлення.
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Робота з текстами. Гра «Зроби нотатки».
Текст№1. У бабусі в кошику жило гарненьке кошенятко. Воно було пухнасте, руденьке і дуже веселе. Галинка любила гратися з маленьким кошеням.
Текст№2. У бабусі в кошику жили маленькі кошенята. Вони були пухнасті, руденькі і дуже веселі. Галинка любила гратися з маленькими кошенятами.
(Діти разом з вчителем роблять нотатки в процесі порівняльної роботи над текстами).
I.текст II.текст
Кошеняко кошенята (хто?) (хто?)
Яке? які?
гарненьке гарненькі
пухнасте пухнасті
руденьке руденькі
веселе веселі
маленьке маленькі
III. Сприйняття і усвідомлення матеріалу.
1. Продовження роботи. Спостереження за мовним матеріалом.
Робота за таблицею.
Один Багато
![]()
високий високі
![]()
Дуб який? Дуби які?
Могутній могутні
![]()
цікава цікаві
![]()
Книжка яка? Книжки які?
весела веселі
![]()
велике великі
![]()
Місто яке? Міста
гарне гарні
Висновок: слова- ознаки, що називають ознаку одного предмета, відповідають на питання: яке? яка? який? Слова - ознаки, що називають ознаки декількох предметів, відповідають на питання:
Які?
2. Робота за підручником.(Впр.262, с.120)
(Звернути увагу на слово «rудзик» звукова модель слова).
3. Творча робота.(Впр.264).
1-ий в.- підкреслити головні члени речення у першому і другому реченнях.
2 – ий в.- підкреслити головні члени речення у третьому і четвертому реченнях.
. – Які «зимові» слова ви знаєте?
4. Словникова робота. Робота із тлумачним словником.
- Чи бачили ви іній?
- Що це таке?
Знайдіть , як це пояснює тлумачний словник.
Іній - тонкий шар кристалів льоду, що вкриває поверхню предметів при їх різкому охолодженні.
III. Хвилинка каліграфії.
І і ін ін ні ні ій ій іній
Складання сенкану
1. Іній
2. Сріблястий , іскристий.
3. Убрався , прикрасив .
4. Сад увесь убрався в іній
Проти сонця він - як синій.
(П. Тичина)
-Опиши це явище природи.( Прийом «Кубування»)
V. Фізкультхвилинка.
VI.Узагальнення і систематизація знань.
1.Робота в групах. Редагування тексту.
- Сталася біда. Дмухнув зимовий вітер і переплутав прикметники в реченнях тексту. Знайдіть та виправте ці помилки.
Текст
Настала холодні зима. Важко бідолашній пташкам взимку.
Холодно і голодно маленьким. На допомогу пташкам прийшли вірний друзі –школярі. Діти зробили для пернатих друзів пташині їдальні.
VII. Підсумок уроку.
Діти закінчують речення.
VIII. Домашнє завдання.(с.121.Впр.265.Пояснення виконання.)