Тема : Змінювання дієслів за часами
Мета : ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова – часом; розвивати вміння розпізнавати часові форми дієслова, правильно їх писати; виховувати любов до природи, інтерес до вивчення рідної мови.
Хід уроку
І. Організація класу
Створення ситуації успіху.
Гра «Передай усмішку»
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
що нас так чекає й збагачує мову.
ІІ. Активізація досвіду
Дієсловом називається … .
Початковою формою дієслова є … .
Найчастіше дієслово в реченні зв’язане з … .
Не з дієсловами треба … .
В реченні дієслово виступає … .
2. Навчальна гра «Відповідай миттю»
Вчитель по черзі звертається до учасників гри, називає іменник або прикметник. Учні повинні утворити від цього іменника або прикметника дієслово в неозначеній формі. Хто не може дати відповідь, вибуває з гри. Виграє той хто залишиться.
- Записати 3 дієслова , які запам’ятали.
Слова для гри: Друг, ворог, вечеря, спів, плач, читання, радість, зелений, сухий, червоний, злий, сумний, розумний.
ІІІ. Етап формування теми та мети уроку
Вправа «Очікування»
Весняна галявина
VІ. Етап сприйняття навчального матеріалу
1. Робота з підручником
Впр. 92
( написав, кладе(вкладає), кине)
2. Робота біля дошки
( Таблиця часів дієслова)
3. Робота з підручником.
Ознайомлення з правилом про часи дієслова
с.50
Фізкультхвилинка
Виконуємо фізкультхвилинку за допомогою дієслів
Нахиляюсь, піднімаюсь,
Повертаюсь, усміхаюсь.
Присідаю, пострибаю,
Піднімуся, усміхнуся,
За роботу у парах приймуся.
4. Тренувальна вправа (Робота в парах)
Впр. 93
а) доповніть таблицю (усно);
б) складіть і запишіть речення з різними часовими формами одного й того ж самого слова;
в) Як можна назвати слова наведені в таблиці?
V. Реалізація досвіду
1. Каліграфічна хвилинка
жд жда ал ждати ждати
2. Самодиктант (взаємоперевірка)
Місяць лютий вітрами дує,
на водах з льоду мости будує.
Березень – місяць льоди поломить-
Весняну пісню річка задзвонить.
а) читання вірша по рядочках, запам’ятовуання розділових знаків;
б) вивчення вірша по рядочках;
в) запис вірша з пам’яті;
г) взаємоперевірка написаного;
д) підкреслити дієслова, визначити час дієслів за допомогою поставлених до них питань.
3. Інтерактивна вправа «Павутинка»
- Доберіть якнайбільше дієслів до поданого слова
літає піклується
щебече/
ПТАШКА/ годує
співає
будує
ІV. Рефлексія
Вправа «Це наш час»
Розділимося на три команди. Коли ви почуєте дієслово, яке відповідає назві вашої команди, то повинні сказати: «Це наш час» і показати сигнальну картку.
-Надійшла весна весела.
- Зелений гай шумить.
- Заквітне скоро сад.