Урок з української мови(7 клас) з теми "Прислівник"

Про матеріал
Дану розробку можна використати як відкритий урок, містить цікаві завдання, усі етапи уроку дотримані.
Перегляд файлу

Тема: Прислівник. Узагальнення і систематизація знань учнів з теми

 

Мета: узагальнити і систематизувати, закріпити знання учнів про прислівник; вдосконалювати навички розбору, правопису прислівників; розвивати кмітливість, інтерес до мовних явищ, виховувати культуру мови, любов до художнього слова. 

 

Обладнання: інтерактивна дошка, "дерево вражень"

 

 

Девіз уроку

 

Всі завдання виконуємо

                           уважно!

Читаємо вдумливо!

Працюємо наполегливо!

Сприймаємо все всерйоз!

Запам’ятовуємо надовго!

 

 

Хід уроку

 

I Організаційний момент

 

II Психологічне налаштування

 

Я бажаю вам добра,

Світла, радості й тепла.

Щоб наснага Вас знайшла

і до знань вас привела.

 

III Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

 

Діти! Сьогодні на уроці ми повинні узагальнити, систематизувати знання про вивчену на попередніх уроках ЧМ - прислівник, розвиваючи ваше вміння виділити прислівник з-поміж інших ЧМ, визначити способи його творення; пояснювати основні орфограми написання прислівників.              А розпочнемо нашу роботу з відгадування загадки:

 

Чим від інших я відмінний?

Тим, що є я сам незмінний.

Розібратись як детально -

Моє значення загальне:

Це найперш ознака дії:

Швидко їде, тихо мріє.

Чи ознака ще ознаки:

дуже добре, надто м’яко.

А чи ознака предмета:

 Це - по київськи котлета                   

 

Я скажу Вам тут дослівно -

Називаюсь я (прислівник)

 

Повторювати вивчений матеріал про прислівник ми будемо, здійснюючи дослідницьку роботу - будемо створювати мовний журнал.

 

 До речі, перший мовний журнал "Основа" почав виходити у 1861р. в Петербурзі. Серед його авторів - українські письменники Т.Шевченко, С.Руданський, Л.Глібов. У ньому друкувалися літературні твори, статті з питань фольклору, мистецтва, освіти. Але журнал виходив недовго, тому що бракувало коштів для його видавництва. Ми будемо створювати свій журнал.

 

Перша сторінка нашого журналу - "Теоретична" (інтерактивна дошка).

 

Термінологічний диктант

 

  1. Самостійна незмінна ЧМ - це ...
  2. У реченні прислівник виступає  ......
  3. Прислівник має два ступені порівняння -
  4. Прислівник вказує на ....

                    (перевірка диктанту).

Усно

  1. Які розряди прислівників за значенням ви знаєте?
  2. Назвіть способи творення прислівників.
  3. Скільки букв - н - пишемо у прислівниках?

 

 

Друга сторінка "Тренувальна"

 

  1. Зверніть увагу на девіз уроку.

Знайдіть прислівники, на які питання відповідають? Визначте розряд за значенням.

 

  1. На цій сторінці є рубрика "Виховуй культуру мови" (інтерактивна дошка). Прочитайте текст. Які правила спілкування ви знаєте? Із тексту випишіть прислівники.

 

 Будь уважний у розмові. Не говори голосно. Коротко, ясно, яскраво, образно, барвисто висловлюй свої думки. Чітко і правильно записуй кожне слово, речення. "Краще менше та краще", - говорить народна мудрість.

( в останньому реченні пояснити розділові знаки)

 

  1. Зробити морфологічний розбір виділеного слова

 

 

Третя сторінка нашого журналу

"Творча"

 

1. Закінчити прислів’я:

 

а) Усюди добре, а дома .... (найкраще)

б) Баба з воза ... (кобилі легше)

в) Краще пізно, ніж (ніколи)

 

2. Назвіть 5 днів тижня, використовуючи прислівники, не згадуючи при цьому ні числа, ні назв днів

 

(позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра)

 

3.  Дібрати антоніми :     (повторити визначення про антоніми)

 

швидко - (повільно)

краще -  (гірше)

складно -  (просто)

 

4.  Від прикметників утворити прислівники:

 

щасливий - (щасливо)

добра -  (добре)

рішучий -  (рішуче)

правильне -  (правильно)

 

5. Інтерактивна пантоміма "Відтворіть прислівник"

                        (словникова робота)

 

Пантоміма - вид сценічного мистецтва, у якому художній образ створюється за допомогою міміки, жестів, пластики тіла.

                         (інтерактивна дошка)

 

"Намалювати" запропоновані прислівники так, щоб їх "прочитали" однокласники (прислівники записані на окремих аркушах)

 

Навприсядки, боляче, весело, гаряче

 

Продовженням нашої інтерактивної пантоміми буде  фізкультхвилинка

 

Встаньте, діти, посміхніться,

землі нашій поклоніться

за щасливий день вчорашній

і до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

веретеном покрутіться,

раз присядьте, два присядьте

і за парти тихо сядьте

 

6. Наступна сторінка - "У світі цікавого"

 

1). Відгадати загадки, із тексту виписати прислівники, пояснити правопис

                                                                    (дошка, діти записують)

 

а) Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає

 

б) Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, взимку гріє  (Дерево)

 

 

в) Розгадати ребус

 

СНІ                  РІ

ВЕ                    ВО

 

 

7. Підсумок уроку

 

Діти! Сьогодні ми повторили і систематизували вивчений матеріал про прислівник. Я думаю, що ви погодитеся зі мною, що ця частина мови, як і всі інші СЧМ, займає важливе місце у нашому мовленні, робить його виразним, емоційним, колоритним. Зверніть увагу на інтерактивну дошку, я зачитаю вам поезію, розміщену на ній, а ви зможете ще раз переконатися у важливості прислівника у нашому спілкуванні

(лунає музика)

 

Сміється сонце як? - ласкаво,

Мандрує небом величаво,

А небо голубіє дивно,

Пливуть хмарини тихо, мрійно.

Лунає рідна мова чисто,

А кожне слово - урочисто,

Земля стрічає нас святково,

Сміються зорі загадково.

Сади цвітуть коли? - весною,

Улітку трав моря шовкові,

А восени врожай збирають,

Узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

Всі яскраві, всі чудові.

 

 

Цей віршик ще раз підтверджує важливу роль прислівників у нашому мовленні.

 

Як підсумковий етап уроку я пропоную вам скласти сенкан за даною схемою.

 

1.     -----------        -----------        (2 прикметники: яким був урок?)

2.     ------------       -----------        ( 3 дієслова: (що робили?)

3.     -------------      ------------       (Речення з 4 слів)

 

 

Надворі весна, все навколо оживає, зеленіє, незабаром з’являться перші листочки на деревах, а потім - квіти

 

Дерево вражень у нашому класі уже зазеленіло, а квітами ми його зараз прикрасимо. Кожний із вас прикріпить свою квітку, записавши на ній своє враження від уроку, використовуючи прислівник (працювали добре, дізнався багато і т.д.)

 

Оцінювання роботи учнів

 

Д/з. Написати словесний пейзаж, вибравши улюблену літеру алфавіту і використовуючи прислівники

 

Кругом крилато креше кострубату кригу квітень. Кипить, квітує квітами. Казково, крадькома кидає квітчасті килими.

 

(вручення подарунків)

 

docx
Додано
10 лютого 2019
Переглядів
4362
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку