Тема: Антоніми (повторення і поглиблення). Роль антонімів у мовленні. Антоніми в прислів’ях і приказках. Словник антонімів.
Мета: поглибити знання учнів про антоніми та їх роль у мові; збагачувати словниковий запас учнів; вчитися грамотно використовувати антоніми у власному мовленні; ознайомити учнів зі словником антонімів та розвивати вміння й потребу користуватися ним; виховувати любов до усної народної творчості та увагу до слова.
Тип уроку: урок засвоєння знань з елементами повторення.
Обладнання: словники, презентація, роздавальний матеріал, підручник,
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
▪ Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Прийом «Усмішка»
Коли усміхнутися перехожому, він усміхнеться тобі у відповідь.
Коли усміхнутися небу і сонцю – розійдуться хмари.
Коли усміхнутися Всесвіту – станеться щось казкове.
Тож усміхніться одне одному і скажіть приємне побажання.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
▪ Що таке синоніми? Яка їхня роль у мовленні?
▪ Поміркуйте, чи важливо збагачувати словниковий запас синонімами. Чому?
▪ Що утворюють синоніми? Яке слово називається опорним?
▪ Назвіть синоніми до слова «говорити».
Погляньте, будь ласка, на слайд які ще синоніми є до цього слова. Українці – це дійсно унікальна нація, а мова наша найбагатша.
3. Вправа в групах «Знайди зайве»
Згрупувати синоніми за значеннями. Знайти зайве.
Говорити, усміхається, теревенити, йти, балакати, шкандибати, крокувати, чимчикувати, гомоніти.
Мужність, розмова, відвага, хоробрість, балачка, корабель, сміливість, бесіда.
Діти, хуртовина, завірюха, гордість, малюки, віхола, малеча, дітвора, хурделиця.
Зробити фонетичний розбір слова «усміхається».
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
а) читання епіграфа учнями
б) бесіда за змістом епіграфа
- Як ви розумієте зміст цих рядків?
- Чи поділяєте ви точку зору Володимира Бойка? Відповідь аргументуйте.
У словах Володимира Бойка сказано про те, що народна творчість - це основа нашої багатої культури. З давніх-давен наш народ складав прислів’я, приказки, казки, легенди, які вражають нас мудрістю. Вони повинні прищепити дитині любов до народної творчості, надати їм зразки моральної норми поведінки, сформувати естетичні смаки. Народна творчість, немов коштовне каміння, що виблискує у нашій мові.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
1. Робота з поезією
Прочитайте вірш Миколи Ткача. Чому виділені слова можна об’єднати в одну пару? Що це за слова?
Слова, слова… Вони в собі всі різні:
Тривожні й тихі, радісні й сумні;
Є терпеливі, є жорстокі й грізні,
Лукаві й чесні, мудрі і смішні…
Учитель. Отже, ми з вами працюватимемо над антонімами. Ви навчитеся шукати їх у творах народної творчості і збагатите своє мовлення.
2.Запис дати і теми уроку.
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Теоретичний матеріал
а) пояснення вчителя.
Слова з протилежним значенням називаються антонімами. Антоніми виступають парами і належать до однієї частини мови. Вони дають змогу образніше, яскравіше та чіткіше висловити думку.
На основі антонімів часто будуються прислів’я та приказки. Наприклад, з маленької іскри великий вогонь буває. Вони входять до складу багатьох фразеологізмів: ні живий ні мертвий; ні холодно ні жарко; ні туди ні сюди.
б) робота з теоретичним матеріалом підручника §5 с.34.
2. Вибіркова вправа «Пошук»
Виписати з поданих речень антоніми.
1. Зима спитає, де літо було.
2. Ластівка день починає, а соловейко кінчає.
3. Як напише один дурень, то сто розумних не розберуть.
4. Доброго тримайся, поганого цурайся.
5. Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох.
6. Багато диму, мало тепла.
7. Вдень від спеки ховається, а ввечері від комарів.
8. Щастя і нещастя на однім коні їздять.
9. Знайшов – не скач, загубив – не плач.
10. Далі покладеш, ближче знайдеш.
3. Проблемне питання «Чому так?»
Поміркуйте, чому слова у першій парі є антонімами, а в другій – ні.
1.Північ – південь.
2. Північ – схід.
4.Вправа «Ланцюжок»
До поданих слів дібрати антоніми.
відкручувати мало добро
будувати холодно свято
забороняти глибоко правда
давати широко друг
говорити високо день
стояти сумно спека
заплести піднімати
в’янути з’єднувати
заходити загадувати
Встаньте, діти, посміхніться.
Землі нашій поклоніться
За щасливий день прекрасний.
І до сонця потягніться.
Вліво, вправо подивилась,
Кругом себе покрутились.
Раз — присіли, два — присіли
І за парти тихо сіли.
6.Дидактична гра «Розумне перо»
Замість крапок уставте потрібні слова — антоніми. Поясніть значення прислів'їв (на вибір).
7. Робота з підручником
Вправа 64,с.35
1.Замініть прикметники у словосполученнях антонімами. Запишіть утворені словосполучення. Скористайтеся словником антонімів.
Старе дерево, старий велосипед, глибока річка, глибокі знання, тихе щебетання, тихий сон, свіжий хліб, свіжий огірок.
2.З одним утвореним словосполученням складіть і запишіть речення з однорідними членами.
V І. ПІДСУМОК УРОКУ
А схожі за звучанням, але різні за значенням;
Б однакові за злучанням, але різні за значенням;
В різні за звучанням, але близькі за значенням;
Г протилежні за значенням.
А сумувати;
Б мовчати;
В жартувати;
Г розмовляти.
А розбурханий;
Б неспокійний;
В гучний;
Г врівноважений.
А брудний;
Б хрипкий;
В швидкий;
Г холодний
А однієї частини мови
Б різних частин мови
А Книга мовчить, але розуму вчить.
Б Краще гірка правда, ніж солодка брехня.
В Не плюй у криницю, бо прийдеш по водицю.
Г Найбільше щастя в житті – здоров’я.
Рано Сумно
Косо Чисто
Голосно Багато
Весело Рівно
Важко Криво
Брудно Дорого
Прямо Пізно
Мало Повільно
Всерйоз Тихо
Дешево Взимку
Швидко Легко
Влітку Жартома
3.Рефлексія
▪ Чи задоволені ви результатом власної діяльності? Відповідь аргументуйте.
▪ Що вам удалось найкраще?
▪ Чому потрібно берегти рідну мову?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Вивчити теоретичний матеріал підручника §5.
2.Виконати вправу 65 з підручника.
3. Додаткове завдання. Підібрати 5 прислів’їв чи приказок, в яких є антоніми.