Мета уроку: - ознайомити дітей з будовою тексту;
- дати учням уявленням про складові тексту:зачин, основну частину, кінцівку,вчити знаходити їх у тексті;
- ознайомити з поняттям «абзац»;
- розвивати мовлення учнів,спостережливість, уяву, пізнавальний інтерес, уяву, пізнавальний інтерес, уміння логічно мислити, працювати в парі;
- формувати навички роботи з зошитом, підручником;
- виховувати любов до природи та турботливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки сови, іжачка, таблиця "Будова тексту", картки для роботи в парах, речення для тексту, листочки-слова, відео фізкультхвилинки, ноутбук
Хід уроку
І Етап орієнтації
1 Організаційна частина.
Привітання
Я всміхаюсь сонечку!
Здрастуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Хай собі росте!
Я всміхаюсь дощику!
Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся!
Зичу їм добра!
ДЕВІЗ: Часу не марнуємо ,
а наполегливо працюємо !
2.Мотивація навчальної діяльності учнів
- В одній книзі я знайшла вислів,яким хотіла б поділитись з вами.
На дубі сиділа мудра сова.
Чим більше вона бачила,
тим менше говорила,
чим менше говорила,
тим більше чула,
чим більше чула,
тим більше знала.
І чому люди не схожі
на ту сову ?
- Завдяки чому сова стала мудрою ?
- Чи згодні ви з тим,що всі люди не схожі на цю сову ?
- А люди з 2 класу хоч трішки схожі на цю сову ?
- Зараз перевіремо. Скільки у тексті речень ?
- Знайдіть і прочитайте питальне речення, розповідні.
- Чи можна назвати ці речення текстом ? Чому?
- Що таке текст ?
ІІ Цілепокладання
- Ми вже знємо про текст,але не все.
- Сьогодні ми будемо спостерігати, як будується текст, з яких частин складається .
ІІІ Проектування
- Що робить мудра людина,перш ніж приступити до роботи ?
- Пропоную вам план роботи на уроці :
1) Хвилинка каліграфії
2) Колективна робота
3) Фізкультхвилинка
4) Робота в парах
5) Робота з підручником
6) Робота у зошитах
- Свою роботу ви будете оцінювати самі : якщо задоволені тим , як виконали роботу, берете веселий смайлик, якщо могли б краще виконати – сумний .
ІV Виконання плану діяльності
1. Хвилинка каліграфії .
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати,
Для цього дається одна лиш хвилина,
Щоб гарно писала кожна дитина.
1) Загадка
Навесні прокинеться,
З сонечком обніметься
Та зелені шати
Нумо приміряти.
На екрані слайд:
2 )Пояснення правопису слова « дерево»
( таблиця )
3) – Складіть розповідне речення про дерево .
- Запишемо найвдаліше речення.
4) - Де росте багато дерев ? (ліс, сад )
- Які тварини живуть у лісі? (Ведмідь, лисиця, їжак, кабан).
|
|
|
|
Назву якої тварини не можна поділити для переносу і чому?
5)Звуко-буквений аналіз слова їжак [ = о – о – ] (малюнок їжачка )
2 .Колективна робота
1) Моделювання тексту з окремих речень
– Прочитайте ці речення.
– Чи можна їх назвати текстом ? Доведіть свою думку.
– А що ж таке текст?
–Вкажіть порядок розташування речень, щоб вийшов текст.
Я підготувала вам підказку. Перше і останнє речення виділене синім шрифтом.
На екрані слайд :
О Я торкнув її ногою.
О Я йшов лісом і збирав кольорові листочки.
О Біля мене заворушилася листяна кулька.
О Та це їжачок!
О 3 них їжачок зробить м 'яку постіль на зиму.
О Він збирає осінні листочки.
– Прочитайте утворений текст.
2 )– Виберіть з поданих заголовків найбільш влучний. Доведіть свою думку.
На екрані слайд:
3 ) Вивчення нового матеріалу.
- Будову тексту можна порівняти з деревом.
- З чого починається дерево ? Що тримає його в землі ?
- Корінь-це початок дерева. Текст,як і дерево,має свій початок,зачин. Він складається з одного або кількох речень. У зачині коротко повідомляється про ті події,які будуть відбуватися далі.
– Ось подивимось на наш побудований текст. Прочитаємо перше речення. Воно виділене синім шрифтом.
-Ви уявили із зачину, про що буде мова у тексті? (Про листочки).
Основна частина дерева-це стовбур,без нього не росте дерево. Так і у тексті є основна частина. З неї ми дізнаємося про що автор хотів повідомити у тексті.
(У нашому випадку основна частина надрукована звичайним шрифтом чорного кольору). Послухайте основну частину.
-Дерево закінчується гіллям і листям-кроною. Так і текст має закінчення,висновок. Це - кінцівка.
Її також виділено синім шрифтом.
– Давайте повторимо, з яких частин складається текст (зачин, основна частина, кінцівка). Кожна частина тексту починається з нового рядка – це нова думка, абзац. У даному тексті є три абзаци.
Тепер прочитаємо текст відповідно до його частин.
IV. Фізкультхвилинка
4. Робота в парах
Завдання на картках
(У кожного учня на парті лежать картки ,на яких надруковані речення.)
На екрані слайд з реченнями
- Пронумеруйте абзаци, щоб вийшов текст.
Перевірка виконаного завдання.
На екрані слайд:
- Зачитайте текст, який у вас вийшов.
Вже осінь.
Білочка готується до зими. Цілий день вона носить горіхи, жолуді. Сушить їх і складає в своєму дуплі.
З такими запасами не страшна звірятку зима.
- Спишіть основну частину тексту.
Додаткове завдання: поділити для переносу слова.
I варіант білочка |
II варіант дупло |
Фронтальна перевірка виконаного завдання.
Ліс багатий і красивий, дає все необхідне для життя. Тому треба охороняти ліс, берегти його.
5) Робота з підручником
Виконання вправи 3
1. Складання речення з деформованих слів.
– Їжачок побудував будиночок для зимівлі. А щоб закріпити свій фундамент, він пішов назбирати листя. А оскільки його наполохали, він його розгубив. Давайте йому допоможемо їжачку його зібрати. Це листя незвичайне, із завданням (словами). Із цих слів-листочків потрібно скласти речення. (Криниці,дубова,стояла,величезна,біля, бочка,).
6) Робота у зошитах
Диференційоване завдання.
І група – списують кінцівку в зошит.
ІІ група – письмо по пам'яті
V Контрольно-оцінювальний етап
- Чого навчив вас сьогоднішній урок?
- Чи виправдав урок ваші сподівання?
- Продовжіть речення:
На уроці я:
дізнався_______________
повторив______________
навчився______________
зробив успіхи в __________
було важко ______________.
VІ Домашнє завдання.
На екрані слайд:
І група-ст.150 Впр.1(1 і 2 р. спис.)
ІІ група-ст.151 Впр.
VІІ Контрольно-оцінювальний етап
- Протягом уроку ви оцінювали власну роботу за допомогою позначок - « смайликів». Покажіть мімікою ,яких позначок більше.
- А ось як я оцінюю нашу роботу на уроці.
На екрані слайд: