Конспект уроку з української мови для 2 класу за підручником Галини Сапун( частина 2)до Типової освітньої програми Р.Б. Шияна
Тема. Слова, що називають ознаки предметів. Де є хліб, там є життя .За Є. Бандуренком «Хліб». Складання діалогу . Утворення словосполучень(с. 33-34).
Мета:
формування предметних компетентностей: закріплювати знання учнів про слова — назви ознак; навчати добирати ознаки до назв предметів; ознайомити з оповіданням Євгена Бандуренка «Хліб», навчати висловлювати своє ставлення до вчинку дійової особи. Розвивати діалогічне мовлення, спостережливість, критичне мислення, пам’ять, увагу. Виховувати шанобливе ставлення до хліба.
Формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися: удосконалювати вміння дотримувати правильної постави під час письма; самоорганізовуватися до навчальної діяльності; виконувати завдання за зразком; співпрацювати в парі; виконувати розумові операції й практичні дії:
- комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, дотримуючись пауз);
- соціальної: продуктивно співпрацювати з однокласниками;
- здоров’язбережувальну: враховувати вплив слова на психічне здоров’я учнів, викликати позитивні емоції шляхом ігрових вправ;
- інформаційної: удосконалювати вміння запам’ятовувати нову інформацію.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації
Обладнання: зашифроване слово, кубик Блума, конверти із завданнями для роботи в групах, паперові світлофори, цеглинки LEGO,ІКТ.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна
Перебіг уроку
Організація класу з мотиваційними елементами.
Вправа «Привіт!»
- Погляньте мені у вічі, подивіться один на одного й усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо наш урок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учні, передаючи іграшковий мікрофон, висловлюють свою думку щодо поставленого вчителем запитання.
А якими маєте бути ви на уроці? ( Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими…)
145Х09845Л342І3456Б805
-Молодці-закріпимо наші знання грою.
3.Ігрова вправа з цеглинками Lego:
Зелений- іменник
Червоний- прикметник
Візьму я в руки хліб духмяний,
Він незвичайний, він святий.
Ввібрав і пісню й працю в себе
Цей хліб рум ‘яний на столі
Йому до ніг вклонитись треба,
Він скарб найбільший на землі.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/virshi-pro-hlib
Повторення правил правильної постави під час письма.
Робота в зошитах. Запис числа і класної роботи.
Х х Х х Х х хл лі іб хліб
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
— Пригадайте, як називається розмова двох осіб. (Діалог.)
— Вам, мабуть, доводилося вести діалог не тільки з однолітками, а й у крамниці, в бібліотеці… Які основні правила спілкування? (Пам’ятати про слова ввічливості: привітання, подяки, прощання; розмовляти доброзичливо, якщо чогось не розумієш, перепитати…)
— На уроці ми вчитимемося складати діалог.
ІV. ОСНОВНА ЧАСТИНА
• Вправа 1 (с. 33).
— Попрацюйте в парах. Прочитайте діалог «В аптеці».
— Уявіть, що дівчинка не вміє накладати пластир. Як зміните частину діалогу? (Дівчинка може попросити працівника аптеки допомогти; а ще може уточнити, як це правильно робити.)
• Вправа 2.
Складання діалогу «У крамниці» за ситуацією, описаною в підручнику.
2. Робота над оповіданням «Хліб».
• Відгадування загадки.
Хоч не солодкий, та дуже смачний.
Сядем обідати — він на столі.
Хоч і дешевий, проте дорогий.
Люблять його і дорослі, й малі. (Хліб)
Джерело: Тисяча п’ятсот загадок / Уклад.: Л. Вознюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2016. — 208 с
— Які слова допомогли відгадати загадку?
— Пригадайте казку «Легкий хліб». Чи легко хлібині потрапити на стіл?
• «Щоденні 5». Читаю для себе.
Вправа 3. Учні самостійно читають оповідання.
— Назвіть дійових осіб оповідання.
__ Про що попросив дід Харитон онука?
__ Чи виконав Михайлик дідусеве прохання?
• «Щоденні 5». Висловлююся за змістом прочитаного.
Вправа 4.
— Чи зрозумів Михайлик значення хліба в житті людини?
__ Як ти ставишся до вчинку хлопчика?
— Чи завжди ви шанобливо ставитеся до хліба?
__ Яка головна думка оповідання?
3. Закріплення вивченого про слова — назви ознак.
• Вправа 5.
У першому завданні визначають, що Михайлик був жадібним, хитрим, чесним.
У другому завданні визначають, що всі прислів’я про хліб.
Самостійно виконують третє завдання.
Перевірка: (Що?) хліб (який?) найсмачніший; (що?) хліб (який?) житній; (що?) калач (який?) пшеничний.
Фізкультхвилинка «Український гопачок»
https://www.youtube.com/watch?v=OHf9bUqTlgE
Робота в групах (з цеглинками LEGO).
Учитель демонструє на екрані зображення хлібобулочних виробів (бублик, батон, рогалик тощо).
Учні добирають слова — на́зви ознак. Одне слово — одна цеглинка.
6. Гра «Протилежності».
Крейда біла, а вугілля... (чорне). Перець гіркий, а диня... (солодка).
Абрикос солодкий, а лимон... (кислий). Дерево високе, а кущ... (низький).
Дорога широка, а стежка... (вузька). Річка глибока, а потічок... (мілкий).
7. Гра «Упізнай за ознаками».
Кругле, кислувате, смачне — ... (яблуко).
Маленький, вухастий, сірий — ... (заєць).
Духмяний, запашний, пахучий — ... (хліб).
Висока, струнка, білокора — … (берізка).
Фізкультпауза з LEGO
Пальчик, пальчик – тук, тук, тук.
По цеглиночці – тук, тук.
Плесни, плесни – раз, два, три,
Ти цеглиночку бери.
Її другу передай, гру спочатку починай.
V.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Свіжий, пахучий, ароматний – це:
Лимон
Хліб
Огірок
Білі, холодні, легкі – це:
Лід
Град
Сніжинки
Дію предмета
Ознаку предмета
Назву предмета
Сумний день
Свіжий хліб
Холодний день
2. Рефлексія.
Зворотний зв’язок. Вправа «Відкритий мікрофон».
— Розкажіть про свої враження від уроку.
— Висловіть побажання однокласникам.
— Чи активними ви були?
__ Чи всі завдання вам вдалося виконати?
3. Вправа «Світлофор»
4. Домашнє завдання.
Вправа 5 (четверте завдання) на с. 34.