Урок з української мови для 2 класу "Велика буква у назвах міст. сіл, морів, річок"

Про матеріал

Конспект уроку з української мови для 2 класу "Велика буква у назвах сіл, міст, вулиць,річок, морів" сприяє формуванню предметних та ключових компетентностей учнів-другокласників.Нестандартні форми та прийоми роботи, мультяшні герої-гості дають змогу провести урок цікаво, вчимося граючись.

Перегляд файлу

Тема. Велика буква у назвах міст, сіл, морів, річок.

2 клас

Компетенції учнів на уроці

Предметні:

  • комунікативна,
  • мовна,
  • мовленнєва,
  • соціокультурна

Ключові:

  • вміння вчитися;
  • загальнокультурна;
  • громадянська;
  • здоров’язбережувальна;
  • компететності з ІКТ;
  • соціальна.

 

Цілі уроку

Навчальні:

-формувати предметні (мовну і мовленнєву) компетентності: актуалізувати знання учнів про вживання великої літери у власних назвах та на початку речення;

-формувати в учнів навички писати з великої букви назви міст, сіл, річок;

-вчити знаходити ці назви у тексті та пояснювати їх написання;

розвивальні:

формувати ключові компетентності: комунікативну (розвивати в мовленнєве чуття, культуру мовлення), уміння вчитися(самоорганізовуватися в начальній діяльності,формувати індивідуальний досвід учня у навчальному процесі), соціокультурні (формувати вміння взаємодіяти у групі, в парах),

виховні:

загальнокультурні (виховувати любов до рідної мови, патріотичні почуття), здоров’язбережувальна.

Очікувані результати.

Учень (учениця):

-знає правила уживання великої літери на початку речення та у власних назвах, зокрема у назвах міст, сіл, річок;

-дотримується цих правил у писемному мовленні;

-застосовує знання на практиці.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань

                                                                        Хід уроку 
І. Організація класу. 
Психоформула

Розпочинаємо урок, часу не гаючи

І радість ми пізнаємо, лиш труднощі долаючи. 

А запорукою успіху є усмішка.

-Адже усмішка ще  прикрашає обличчя;  підвищує настрій;  сприяє  дружнім стосункам з оточуючими;  допомагає знайти нових друзів;  і навіть деколи допомагає здійснити бажання. 

Метод «Криголам» допомагає подолати відчуженість

-До нас на урок завітали ГОСТІ: Г-гарні, О-охайні, С-сміливі, Т-тактовні, І-інтелігентні.

-Тож передайте свою усмішку один одному, мені, поверніться до наших гостей, привітайтеся і подаруйте їм  усмішки.

 

 

Вправа «Вітання друзів».

-Доторкніться одне до одного, усміхніться одне одному та подаруйте чудовий настрій. (Учитель торкається до першої дитини, а діти далі до своїх друзів «ланцюжком», остання дитина каже всім: «Бажаю успіхів!»)

Створення емоційно-психологічного настрою (на партах квітка-семицвітка, з якої діти обирають свою пелюстку)

-Щоб нам гарно працювати, треба колір настрою обрати:

-зелений-впевненість,

-червоний-життедайність, всемогутність,

-рожевий-ніжність,

-фіолетовий-схвильованість,

-синій-спокій,

-чорний-байдужість,

-жовтий-радість,

-оранжевий-добре самопочуття. (Діти обирають колір настрою. Наприкінці уроку учні роблять те саме. Поліпшилось самопочуття-прекрасно!)

ІІ. Актуалізація знань.

(Учні виконують завдання диференційовано)

Клас поділений на 2 групи:

 І група – учні з достатнім і середнім рівнем засвоєння знань - «ПІЗНАЙКИ»,

 ІІ група – учні з високим рівнем засвоєння знань - «БДЖІЛКИ»

-До якого уроку ми приготувалися?

-Що на цьому уроці робимо (пишемо)?

-Давайте пригадаємо правила сидіння під час письма,тримання ручки, зошита.

-Урок наш буде, як Ви вже зрозуміли, незвичайний, урок-мандрівка, то ж відкриваємо зошити, запишемо  дату нашої мандрівки  та місце.

-Молодці! Діти, йдучи сьогодні до школи, я зустріла знайомих вам мультяшних героїв ( показую Фіксиків: Папуса і Сімку). Вони повідомили, що чули про вас , які ви гарні, виховані й розумні дітки,

Тому вирішили з вами познайомитися і перевірити ваші знання і грамотність. Послухайте від Фіксиків завдання.

Завдання . Дослідити слова, в написанні яких допущені помилки і пояснити, як правильно їх написати.(слайд).

 Папус – завдання для Бджілок: власні назви людей,

а Сімка – для Пізнайок - назви тварин. 
 

Поет Тарас Григорович шевченко, котик мурзик,  Корова зірка, марійка  школярка,  Песик Тузик.

-То які слова пишуться з великої букви? 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Гра «Плутанка».

Виконати завдання: І група - скласти за стрілками прислів’я і записати.

        ЛЮДИНА        ПІСНІ

              ЯК

        БЕЗ           СОЛОВЕЙ

            БЕЗ           ВІТЧИЗНИ

ІІ група – вибрати і записати прислів’я про Вітчизну і зробити звуко-буквенний

аналіз підкресленого слова.

1. Де рідний край, там і рай.

2. Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.

3. Кожному мила своя сторона.

2.Перевірка виконаних завдань.

3. Бесіда.

- Без чого не може жити соловей? Чому?

( Якщо соловей не буде співати, то буде звичайною сірою пташкою. Бо саме спів відрізняє його від інших птахів.)

-                     Без чого не може жити людина?(Без Батьківщини.)

-Хто найдорожчий у житті кожної людини?

- Що  найдорожче в житті кожного громадянина?

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’ їна.

Люби, шануй, оберігай

Наш край, що зветься …(Україна)

Каліграфічна хвилинка

- Назви перший звук у слові Україна.

- Який він? Чому?

- Назви слова, у звучанні яких зустрічається звук [у].

- Якою буквою на письмі позначається цей звук?

Літера У сьогодні іменинниця і тому я її запишу на дошці.

Ук на їн Україна – рядок усі

Україна гарна, …, …, …

- Пізнайки

Наша держава – …. .Я … свою … .

– Бджілки

Чому слово «Україна» написали з великої букви, а слово «держава» - з маленької букви ?

 

- Я вам уже говорила, що урок наш незвичайний, мандрівка. Як ви думаєте, по чому або куди  ми будемо мандрувати?

-  Пройдемося по рідній землі пішки, щоб більше та краще роздивитися все, що зустрінемо на своєму шляху, розпитати, послухати цікаві розповіді.

Але помандруємо не самі, а …( слайд з великими буквами укр. абетки). Зараз дізнаєтеся з ким.

 -З великою буквою помандруємо містами, селами, вулицями,річками. З буквою будемо не тільки мандрівниками, але й дослідниками. ( слайд – карта України)

 

ІV. Повідомлення теми та очікуваних навчальних результатів.

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно писати назви міст, сіл, морів, річок.

 Цей урок 14 в розділі «Слово». Через  2 уроки  ми напишемо контрольну  роботу, де й застосуєте здобуті  знання і вміння.

 

Метод «Інтерв’ю».

Запитання учням:

-                     Для чого ми будемо вивчати вживання великої букви?

Продовжить моє речення: « Я вважаю, що цю тему слід вивчати для того, щоб……. ( … знати назви держав;назви річок, міст, сіл України.)

-                          (….. знати правопис даних слів.)

      (……бути грамотними.)

 

-А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

 

Метод «Рюкзак» (Слухання  учнівських сподівань) 

1.Одержати більше знань.

2. Створювати і працювати в  гарному настрої.

3. Дружно взаємодіяти в групах.

4. Навчитися писати з великої букви назви міст, сіл, річок.

 

РЕЛАКСАЦІЯ

 

V. Осмислення нових знань

1. Робота з таблицею. Прочитайте таблицю і зробіть висновок.

 

Загальна назва

Власна назва

держави

Україна, Польща, Чехія, Румунія, Америка

міста

Київ, Полтава,  Харків, Миргород, Лохвиця, Пирятин, Лубни

села

Криниця, Харківці, Токарі, Гаївщина, Мехедівка,  Яхники

моря

Чорне, Азовське

річки

Дніпро, Дністер, Ворскла, Сула

-А як ви думаєте , назва нашого міста, головного міста нашої країни, село Криниця, з якої літери будуть записуватися? Чому?

  1. Робота за підручником

-Давайте прочитаємо правило про вживання великої букви с. 84

             3.Вправа «Я – тобі, ти – мені» - взаємоперевірка правила

 

Хвилинка -оздоровинка

 

 

VI. Виконання вправ.

1. Гра – завдання «Хто більше» - записати – порахувати – на час 2 хв.

(На кожній парті картка з картою України)

-                     Відшукайте і запишіть назви міст України.

(Кіровоград, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ…)

-                     З якої букви ви писали назви цих міст?(З великої.) 

Висновок: Назви міст пишемо з великої букви.

«Горішки для потішки»  - пальчикова гімнастика з горіхами.

Зорова гімнастика – (відео)

 

2. «Рідне місто (село)»

  • Продовжимо мандрівку  -  наше місто (село)

Вставте пропущені букви у словах речення.

Я живу у  ...істі  …охвиці. Я живу у селищі …риниця.(Западинці)

(Пояснити написання великої букви і маленької.)

  • Що знаєте про рідне місто?, селище?

(Учні розповідають, а вчитель доповнює.)

1.Лохвиця (Локвиця) місто, районний центр Полтавської обл. Розташоване на р. Лохвиця (басейн Дніпра), на автомагістралі Київ — Суми. Час заснування невідомий. Вперше згадується в літописах 1320 року. Назва від р. Лохвиця. Утворення від "лохв-", за допомогою гідронімічного суф. "-иц(я)".

 

2.Постановою Ради Міністрів УРСР № 532 від 24 листопада 1976 р. Лохвиця занесена до переліку малих і середніх міст України, що мають пам’ятники історії, архітектури і містобудування.

 

 

 

Розкаже  історичну довідку про нашу річку. (інформаційні довідки учнів) 
 

1.Кажуть, що назва "Лохвиця" походить від слов'янського слова "локва" - калюжа, болітце, за іншими твердженнями, - від стародавньої назви "лохина" - кущика з роду брусничних, або "лох" - дикої маслини.

2.Побутує й інша версія. Буцімто, в ХІІІ столітті в околицях міста та прилеглої місцевості до розташування населеного пункту стали селитися втікачі (версія Г. І. Халимоненка), які повиривали під землею так звані "льохи" для захисту від набігів кочівників.

3. Річка Лохвиця, яка майже висохла, в той час називалася "Хвицею" через свою покрученість. Від назв "Льох" та "Хвиця" і набула назву "Льохвиця", яка з часом перетворилась на "Лохвиця", але від деяких старших місцевих жителів можна почути "Льохвиця"...".

4. Ще одну, литовську, теорію пропонує Костянтин Миколайович Тищенко, за його версією місто Лохвиця походить від литовського слова - lokys «ведмідь», lókiškas «ведмежий», lókininkas «ведмежатник». Отже , Локіса - Локвіца - Лохвиця. Про походження назви міста

 

2. Твір-мініатюра про рідне місто  (село)

- Спробуємо скласти твір-мініатюру про наше місто. Хтось його прочитає і приїде до нас у гості.

Робота в групах. Учні отримують картки для групової роботи.

 

Бджілки

Лохвиця - _________  ________  .

Вона стоїть на берегах  річки …………… .

На широких вулицях зеленіють __________ .

Місто Лохвиця для нас ….., ……. .

Моє місто знаходиться в …… області.

Групи зачитують свої твори.

  • Поясніть написання слів з великої букви.

 

Пізнайки.

 Скласти твір – мініатюру про рідне село за опорними словами .

Западинці -……...

Неподалік тече р… ….. .

Його вулиці……..

Тут живуть…….

Опорні слова: барвисті, зелені; чудове село; працьовиті люди; річка Лохвиця)

 

3.Самостійна робота – вибіркове списування

- Щось буква втомилася мандрувати пішки. Наші предки любили мандрувати річками. Тому більшість міст розташовано на берегах річок. На яких річках розташовані міста дізнаєтеся

з таблиці .

 

Завдання: прочитайте речення, випишіть назви річок

Славне місто Полтава розкинулося на берегах  річки Ворскла. Найбільша річка України – це Дніпро. Кордони України омивають Чорне та Азовське моря.

- З якої букви написали назви річок, морів?

4. З’єднай частини висловів, щоб утворилися правильні твердження - Пізнайки

Держава       Азовське

Місто             Дунай

Село                Суми

Море             Україна

Річка               Харківці

Гра «Знайди зайве слово» - Бджілки

Дніпро                     Київ                       Криниця                                     Чорне

Сула                         Полтава             Токарі                                          Азовське

Дунай                     Харків                  Западинці                                     річки

моря                      села                        міста

 

5. Вправа «Словесні художники» - Пізнайкам

Описати (усно)  розповідь за малюнком 1, 2 – на вибір

 


6.Гра «Склади вірш» - Бджілкам

1) ____ ____ ____ навкруги

____ ____ ____ сніги

____ ____ ____ цариця

____ ____ ____ ____ білолиця

 

2) ____ ____ ____ ____ слід

____ ____ ____ ____ лід

___ ___ ___ ___ ___ білими

____ ____ ____ ____ килими

3) Ходить зима __________

Закутується __________


VІІ. Підведення підсумків

-Отже, з нашої мандрівки ви дізналися, що...

 

                                  ВЕЛИКА   БУКВА

 Початок       Прізвища         Клички        Назви міст, сіл,

    Речення       Імена            тварин        вулиць, річок

 По батькові

 

 Колір настрою ( за аналогією початку уроку)                                     

 

VІІІ. Домашнє завдання:

-повторити правило на с. 84 – всім

Далі – на вибір:

- виконати вправу 3, с. 84

-  малюнок і усну розповідь про своє місто (село).

Вчитель.

  • Ось і добігли кінця наша мандрівка і наш урок. Чи справдилися ваші сподівання?Я хочу всім подякувати за плідну працю на уроці. Хто ще хоче подякувати?

 

(Діти дякують один одному, вчителю,гостям).

 


 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Жушма Тетяна Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
19 березня 2018
Переглядів
8315
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку