У даній розробці дібрано матеріали на реалізацію Державного стандарту початкової освіти НУШ. Використовуються інтерактивні методи та технології навчання, багато творчих завдань спрямованих на формування мислення та розвиток талановитості та успішності кожної дитини. Завдання розроблені диференційовано, з урахуванням різнорівневої підготовки учнів. Передбачено завдання для групової та парної роботи, які сприяють налагоджню співпраці та друдніх відносин у класній спільноті.
Урок з української мови для 3 класу на тему:
« Узагальненого вивченого про слово. Будова слова.»
Тема: Узагальнення вивченого про слово. Будова слова.
Мета: закріпити знання дітей про морфемну будову слова, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, префікс та суфікс як значущих частин слова; вчити дітей самостійно виконувати морфемний аналіз простих за будовою слів; утворювати слова за поданим схемами; навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати дітей до міркувань, порівняння, доведення.
Розвивати навички грамотного і каліграфічного письма, формувати культуру каліграфії.
Виховувати любов до рідної мови, живий інтерес до різноманітних мовних явищ, любов до природи, до краси рідного краю.
Обладнання: мультимедійна дошка, відеофільм
«Зимові фантазії», індивідуальні картки, табличка для зорового диктанту,«чарівний мішечок» з завданнями,
сигнальні картки, таблиця - схема слова, картки для творчої роботи «Римований ярмарок».
Словник уроку: сніговий, хурделиця, метелиця, завірюха, завія, хуга, сніговиця, господарює, пролісок, безсоння, безсилий, ковзанка.
Тип уроку: узагальнення.
Хід уроку :
І. Організація класу до уроку.
1. Організаційний момент.
Вивчайте мову українську -
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
Будем мову шанувати,
Всі частини у словах вірно визначати.
2. Привітання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Тонкою кригою вкрилися маленькі озерця, річки, ставки. Сірі хмари нависли над землею. Починають опускатися до долу перші пухнасті сніжинки.
Вони падають на дахи будинків, на гілля дерев, на дороги…
Впала пороша -
То прийшла зима хороша.
А) Зима;
Б) Зимові фантазії;
В) Чарівна зимонька. 1
4. Технологія – «Мозковий штурм».
- Які споріднені слова зустрічаються у заголовках?
- Що спільного в цих словах?
- Як називається ця частина слова?
- Що треба додати до кореня, щоб утворити нові слова?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Повторення і закріплення знань.
Зз ззз зл зв зи нь ка мо зимонька
Взимку господарює мороз.
Перевірка визначення граматичної основи речення.
Учитель прикріплює до дошки слова з пропущеними
буквами, діти в картках позначають пропущену букву.
На дошці :
На картках:
Перевірка роботи (колективно).
І група:
Записує слова, складає з ними речення ,щоб вийшов зв’язний текст.
ІІ група:
Записує слова , добирає до них антоніми.
ІІІ група :
Записує в стовпчик слова, підбирає до них по два спільнокореневі.
Заміни речення одним словом,запиши в зошит це слово.
( пенал)
Колективна перевірка правильності написання за допомогою сигнальних карток: Е И
На мультимедійній дошці висвічуються слова в два стовпчики:
сніговій сніговий
хурделиця снігопад
метелиця сніг
завірюха сніжинка
заметіль Снігуронька
віхола засніжений
Списати тільки спільнокореневі слова, виділивши корінь.
Повторення правила про префікс.
На якому місці стоїть слово з префіксом?
Запис на дошці: Запис у дітей:
V . Фізкультхвилинка.
Пісня « Морозець» - виконання пісні з рухами.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
Гра «Підбери слівце»
Вчитель дістає картки з позначками : корінь, суфікс, закінчення.
Технологія «Асоціативний кущ»
(Сніг, ялинка, лід, ковзани, санчата, лижі, сніговик…)
Робота в парах - добір слів за поданою схемою ( схеми додаються)
Вчитель дістає картку
ПЕРЕКЛАДАЧІ |
рассказать - розказати
раскрасить - розфарбувати
бессоница - безсоння
Давайте продовжимо перегляд фільму « Зимові фантазії», будьте уважні при перегляді.
( Зима, гілка, синичка, небо, озеро…)
Діти, а тепер найцікавіше. Запрошую вас на зимовий «римований ярмарок» , де ви зможете пофантазувати, помріяти.
Творча робота здійснюється на основі опорних матеріалів.
І група:
Хоч у нас давно зима,
Але снігу все ________________а.
ІІ група:
В гості прийшла ________ ________а.
Снігу багато __________ ___________а.
ІІІ група:
__________ __________ біловолоса
_________ __________ полотном
__________ __________ одяглися
____________ і поле за селом.
Допоміжні слова: зима, чудові, землю, земля, прийшла, покрила, в, шати.
ІV група:
Гордо по Україні ______ _______
І все ________ _________ _______.
Допоміжні слова: ступає, Морозенко, засипає, снігом, навкруги.
Перевірка творчої роботи.
VІІ. Підсумок уроку.
Всі слова складаються з частин
Є у всіх у них закінчення й основа,
Ця основа без ніяких змін,
А закінчення - частина змінна в слові.
А якщо іще до них
Суфікс з префіксом прибіг,
Та до себе забирає їх основа,
Сумно кореню бува,
Одному стоять в словах, -
Префікс з суфіксом знову
Швидко створять нове слово.
VІІІ. Домашнє завдання - диференційоване.
1