Урок з української мови для 3 класу по темі: "Вправи на визначення роду іменників".

Про матеріал
Урок з української мови для 3 класу по темі: "Вправи на визначення роду іменників". На уроці учням пропонуються різноманітні завдання для вдосконалення навичок визначення роду іменників.
Перегляд файлу

Українська мова

3 – Б клас

Вчитель: Нетецька О. І.

Тема. Вправи на визначення роду іменників.

Мета. Продовжувати розширювати знання учнів про іменник. Формувати  уміння визначати рід іменників.

 Розвивати навички визначення роду іменників, збагачувати словниковий запас.

 Виховувати довільну увагу, старанність при письмі, самостійність; бажання вивчати рідну мову.

Обладнання: довідкове бюро, вірш про рід іменників (вчать учні), картки для роботи в парах (групах), музика для фізкультхвилинки, будиночки з назвами роду іменників, 25 іменників надрукованих (по кількості учнів в класі), надруковане слово іменник, серця червоного, синього та жовтого кольорів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина уроку.

    Весела пісенька дзвіночка

    Покликала  нас на урок.

    Я бачу ваші милі  личка

    І очі з безліччю думок.

    Ми помандруєм в світ науки

    Що гордо мовою зовуть…

    Та лиш кмітливість  і увагу

    З собою  взяти не забудь!

 

ІІ. Ознайомлення з девізом уроку.                                             

    Душу й серце в роботу вклади,

     Кожну хвилину в труді бережи.

 

ІІІ.Оголошення теми і мети уроку.                                            

     1. Сьогодні у нас незвичний урок.

      Сьогодні ми зробимо ще один крок.

       В Країну Назв, країну чудову,

      Яка нас чекає й збагачує мову.

  • Як ви думаєте, як буде називатися ця країна?
  • Яку частину мови ми вивчаємо?

2.Повідомлення теми і мети уроку.

На кінець уроку ви повинні:

      Знати:

  • Іменник, як частину мови;
  • Роль іменників у мовленні.

 Уміти:

         Розпізнавати рід іменників.

 

3. Довідкове бюро

Іменник – велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами частина мови. У найбільшому 11 – томному словнику української мови нараховується близько 135 000 слів. Половина з них припадає на іменник. Ось яка велика за чисельністю ця частина мови.

ІV.Робота по темі уроку.                                                     

  1. Запишемо сьогоднішню дату уроку.

( У народі лютий називають лютень, кружель, зимобор, киводоріг, межень. У понеділок світ заснувався (за народним віруванням)).

 

  1. Хвилинка каліграфії.
  • Повторення правопису великої та малої букви Бб
  • Читання та каліграфічний запис приказки

Багато читаєш - багато знаєш.

  • Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
  • укаНа в слі ен деве, а з сулі дитьвови.     І варіант
  • гаКни тьвчи, як ан тісві тьжи.           ІІ варіант
  • Відновимо ще 2 прислів’я.
  • Хто з вас хоче більше знати?
  • Визначте рід іменників.

Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.

Книга вчить, як на світі жить.

V. Актуалізація знань учнів.

1. Прочитайте слова                                                                 

           Дідусь           зошит

         Хлопчик         верба

         Окунь              сніг

         Джміль             стіл

  - За якими ознаками  ці слова розділені у 2 стовпчика?

  - На яке питання відповідають назви істот? Неістот?

2. Прочитайте колонки слів                                                     

      Шевченко        хлопчик

      Київ                  собака

      Миколка          місто

      Дружок             поет

   - Чому вони розділені на 2 групи?

   - Чи можна ці слова об’єднати в пари? Як?

   - Чому в парі одне слово написане з великої букви, а інше – з малої.

3. Розгляньте 3 стовпчики слів.                                                      

             жінка             чоловік                   дитя

            кішка                 кіт                      кошеня                                                          

            лисиця               лис                     лисеня

            корова                віл                       теля

    - Як ви гадаєте, чому їх розділили  на 3 стовпчики?

4.Гімнастика для очей.

 

Кіт Васько

Учитель:      Сплять маленькі кошенята,

                      Всі заплющіть оченята!        

(Діти заплющили очі)

Діти:           А Васько не хоче,

                      Він розплющив очі!

                                              (Очі розплющені)
Учитель:       Подивився вгору, вниз,

                       Поводив очима скрізь.

                       (Очі вгору, вниз, по колу, головою не рухаючи)

                       І праворуч, і ліворуч,

                       Перевірив: вуха поруч!

                       Знову — вгору, знову — вниз,

                       Лапою помацав ніс

       (Діти, дивлячись на свій вказівний палець, наближають його до носа)

 Ось і вправа закінчилася.

 Очі  ваші не втомилися?

5.Вірш про рід іменників.

Дітям пам’ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий – значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід – «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід «воно»:

Вухо, яблуко, вікно.

VI. Узагальнення й систематизація знань.

1.На дошці записані іменники. Потрібно виписати іменники за родами. Визначте закінчення іменників.

І ряд – виписує іменники жіночого роду.

ІІ ряд – іменники чоловічого роду.

ІІІ ряд – іменники середнього роду.

Додаткове завдання:

Виписати з тексту слова з префіксами –по, - ви, позначити їх.

2.Робота в парах.

1)Перестав букви, щоб вийшло нове слово. Визнач рід іменників.

Осел - __________

Курча - __________

Марка - __________

Лісок - ____________

Кіт - ____________

Тіло - ____________

2)Зміни букву, щоб вийшло нове слово. Визнач рід іменників.

З «П» - уперта тварина, з «Р» - на троні людина. ____________________

З «Л» - навчаються в мені, з «Д» - не люблять мене всі, бо я втратою стаю, жаль пекучий завдаю._________________

З «К» - трава лякається, з «Р» - вона вмивається.___________________

3.Фізкультхвилинка.

Ось іде до нас весна.

Все навколо ожива:

Підсніжники прокидаються,

(потягнутися)

Проліски посміхаються,

(посміхнутися)

Пташки прилітають,

(махають руками, як крилами)

Діти вибігають,

(біг на місці)

На луках стрибають

(стрибки)

4.Робота в групах.

Розподіли іменники по родах і запиши їх у таблицю.

Газета, радіо, айстра, пальто, перо, предмет, груша, гриб, курча, апетит, вогнище кишеня.

 

 

 

Додаткове завдання (утвори слово, визначи рід).

Префікс від слова під’їзд;

корінь від слова сніжок;

суфікс від слова лісник;

закінчення – як у слові вітер.

5.Гра «ланцюжок» (змагання між рядами).

Дім – мак – корабель – лід.

Оселя – яблуня – Яринка – аплікація.

Кошеня – ягня – яблуко.

 

6. Гра «Засели будиночок».

Кожен учень бере слово, визначає рід і заселяє у потрібний будинок (жіночий, чоловічий, середній рід).

Оселя, ягня, яблуко, сніг, доброта, повітря, вода, портфель, стілець, підручник, земля, село, вітер, енергія, світло, поле, ліс, мова, увага, олівець, море, письмо, хвилина, урок.

Перевірка: якщо правильно – тиша, якщо помилка – плескіт в долоні.

 

 

VII. Підсумок уроку.

1.Продемонструйте свої знання про іменник, а я вам допоможу.

  • Частина мови.
  • Що означає?
  • Відповідає на питання …,  ….  .
  • Назви істот відповідають на питання…
  • Назви неістот відповідають на питання …
  • Власні іменники пишуться з …
  • Загальні іменники пишуться з …
  • Іменники мають рід …, …., …..
  • Іменники змінюються за числами…

2.Рефлексія.

На дошці слово іменник, діти його прикрашають серцями червоного, синього та жовтого кольорів. (Червоний – все сподобалось, синій – не сподобалось, жовтий – залишився байдужим).

VIII. Домашнє завдання.

Придумати і записати по 5 іменників чоловічого. Жіночого і середнього роду.

 

docx
Додав(-ла)
Нетецька Ольга
Додано
28 жовтня 2021
Переглядів
3455
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку