Урок з української мови для 4 класу "Рід і число іменників"

Про матеріал
Урок з української мови "Рід і число іменників". Розроблений для поглибнення знання і вміння учнів змінювати іменники за числами та визначати рід іменників.
Перегляд файлу

РІД І ЧИСЛО ІМЕННИКІВ

Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників; розвивати мовлення учнів;

                            
Хід уроку

 

  1.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

Перевірка домашнього завдання.

 

II.       АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

       Усно опишіть птаха, зображеного на фотоілюстрації.

       Іменник океан розберіть як частину мови.

2.        Творча робота

         Як слова стають багатозначними? (Можна доповнювати існуючі слова новими значеннями.)

Самодиктант.

-Запишіть три іменники чоловічого, жіночого і середнього роду.

-Запишіть їх у множині.

 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

 

          Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як визначити рід і число іменників.

 

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1.Вибіркове списування(за вправою 97).

2. Виберіть із тексту слова зі знаком м’якшення, побудуйте їх звукові моделі.

 

V.        ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 

1.          Робота за вправою 98 (с. 50)

     Виразне читання вірша Д. Білоуса.

          Про що розповідає автор у своєму вірші?

     Визначення роду і числа виділених слів, записаних у зошити за алфавітом. (Хлібеня (с.р., одн.); хлібець (ч.р., одн.); хлібина (ж.р., одн.))

     Визначення споріднених слів у тексті.

(Колоситься, колосі. Зернина, зерня. Хліб, хлібець, хлібина, хлібеня. Бухан, буханка.)

     Розбір слів за будовою з коментуванням.

2.         Фізкультхвилинка

Зупинимо навчання час.

Фізкультпауза у нас.

Руки, наче крила в птаха,

Що летить, не знає страху.

Вгору-вниз їх підіймаю

І до неба підлітаю.

А тепер — метелик я,

Рух дає мені життя.

До плечей згорну я руки,

Колові зроблю я рухи.

А голівкою покрутим —

Небезпек не має бути.

Якщо поруч небезпека,—

Геть втікаємо далеко.

 

5.     ПОЯСНЮВАЛЬНИЙ ДИКТАНТ

 

СІРНИКИ — НЕ ІГРАШКА

Одного разу захотілося хлопчику погратися сірниками. Він запалив сірник і розгублено кинув його на підлогу. Почав горіти килим. З переляку хлопчик не знав, що робити. їдкий дим пішов з вікна. Це помітили сусіди. Вони поспішили на допомогу і викликали пожежників.

      Підкресліть іменники. Визначте їх рід, число.

 

6.       ГРА «ЛАНЦЮЖОК»

 

       Відгадайте загадки.

       Визначте рід, число іменників-відгадок.

        Поясніть їх правопис.

Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє команда, яка відгадала більше загадок.

     Весь світ годую, а сама не їм. (Земля)

     Зубів не має, а кусає. (Кропива)

     Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)

     У світі одна — всім потрібна вона. (Батьківщина)

 Як подивишся на нього,

Бачиш в нім себе самого

Отаким, яким буваєш.

Що це, друже?

Відгадаєш? (Дзеркало)

     Не золоте, а найдорожче. (Життя)

 

V.       ПІДСУМОК УРОКУ

 

Вправа «Мікрофон»

        Що повторили на уроці?

        Як визначити число іменників?

         Як визначити рід іменника?

         Чи може іменник змінюватися за числами? А за родами?

 

VI.          ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 99, с. 50.

docx
Додав(-ла)
Грішна Наталія
Додано
28 листопада 2020
Переглядів
547
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку